;
مد و زیباییآرایش و زیبایی

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟ لباس عروس در ایران باستان چه رنگی بوده؟

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟ رنگ لباس‌ عروس در مراسمات ازدواج بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها تقریبا یکسان است و اغلب افراد در سراسر جهان انتخاب رنگ سفید برای لباس عروس ترجیح می‌دهند. این انتخاب به دلیل مفهوم نمادینی که رنگ سفید دارد، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟

رنگ سفید لباس عروس به مفهوم پاکی، صفای روحی، خالصی و شروع یک فصل جدید در زندگی اشاره دارد. این انتخاب رنگ بر اساس این مفاهیم، اغلب با آغاز یک زندگی جدید و ارتباط دائمی با همسر در مراسم ازدواج در ارتباط است. همچنین، لباس عروس رنگ سفید به عنوان نمادی از بی‌گناهی، عشق و وحدت نیز شناخته می‌شود که این نمادها در زمینه ازدواج بسیار مهم هستند. در بخش مد و زیبایی از سری مطالب مد روز ببینید که چرا رنگ لباس عروس سفیده؟ با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه بخونی: عمل‌های زیبایی بازیگران مختارنامه دردسرساز برای کارگردان!+ عکس

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟

در برخی فرهنگ‌ها و مذاهب، رنگ‌ها و استایل‌های مختلف برای لباس‌های عروسی انتخاب می‌شوند که باورها، سنت‌ها و آیین‌نامه‌های آن فرهنگ یا مذهب در این زمینه تاثیرگذارند برای همین رنگ لباس عروس در کشورهای مختلف گاهی میتواند متفاوت انتخاب شود اما درکل، انتخاب رنگ سفید به عنوان لباس عروس در اکثر جوامع جهان تا حد زیادی رایج شده است.

این هم جالبه: همسر جدید جانی دپ جوانتر از دخترش و قدبلندتر از خودش!+ عکس

رنگ لباس عروس در گذشته چه رنگی بود؟

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟1

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟ در گذشته، رنگ آبی به عنوان نمادی از پاکدامنی و زیبایی شناخته می‌شد، و به همین دلیل بسیاری از زنان از این رنگ برای لباس روز عروسی‌شان استفاده می‌کردند. در پاسخ به این سوال که چرا رنگ لباس عروس سفید است باید بگوییم که در واقع، انتخاب رنگ سفید توسط ملکه ویکتوریا برای لباس روز ازدواجش تغییراتی در این زمینه ایجاد کرد که هنوز تا امروز اثرگذار است.

تاریخچه انتخاب رنگ‌های مختلف برای لباس‌های عروس در مراسم ازدواج تغییر کرده است. این تغییر در انتخاب رنگ لباس عروس بیشتر به دلیل تأثیر ملکه ویکتوریا در انتخاب رنگ سفید برای لباس عروس خود در سال 1840 رخ داد. انتخاب ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت برای مراسم عروسی‌شان از رنگ سفید باعث شد که این رنگ به عنوان نمادی از پاکدامنی و شروع یک زندگی جدید شناخته شود.

این تصمیم ملکه ویکتوریا تأثیر زیادی بر جوامع دیگر داشت و باعث شد که رنگ سفید به تدریج به گزینه‌ای محبوب برای لباس‌های عروس در اکثر جوامع جهان تبدیل شود. با این حال، همچنان در برخی فرهنگ‌ها و مذاهب، رنگ‌های دیگر برای لباس عروس انتخاب می‌شوند، و همچنان تنوع در انتخاب رنگ‌های عروسی وجود دارد.

رنگ لباس عروس در ایران باستان

لباس عروس ایران باستان
لباس عروس ایران باستان

چرا رنگ لباس عروس سفیده؟ اگر برایتان جالب است بدانید که در گذشته، ایرانیان چه رنگ لباس عروس را استفاده می کردند باید بگوییم که لباس عروس در اقوام و فرهنگ‌های مختلف در گذشته از رنگ‌های شاد و تنوع‌بخش بهره می‌بردند، و استفاده از رنگ سفید به ندرت بوده است. کم کم، تأثیرات فرهنگی و تبادل فرهنگی با کشورهای دیگر نقش مهمی در تغییرات در انتخاب رنگ لباس عروس ایفا کرده‌اند و ایرانی ها هم از رنگ سفید به عنوان رنگ لباس عروس بهره بردند.

در دوره‌ی قاجار، که ارتباطات بیشتر با کشورهای خارجی شکل گرفته بود، از جمله روسیه، رنگ سفید به عنوان گزینه‌ای برای لباس عروس معمول تر شد. این تأثیرات فرهنگی و مهاجرت‌ها باعث شدند که استفاده از رنگ سفید در لباس عروس در کشور ما رواج یابد.

البته با وجود این مسئله هنوز هم برخی اقوام از رنگ های دیگری برای این لباس استفاده می کنند، به عنوان مثال رنگ لباس عروس کردی و یا حتی رنگ لباس عروس برای عقد و حنابندان در میان برخی اقوام بر اساس باورهای خاصی انتخاب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا