;
سلامتدرمان خانگی و گیاهان دارویی

سفید کردن دندان های زرد در خانه با ۴ روش ساده!

سفید کردن دندان در خانه: در این مطلب سلامت به علل زرد شدن دندان‌ها پرداخته شده و چند روش خانگی برای از بین بردن زردی دندان‌ها بیان شده است.

با توجه به نقش دندان‌هایی سفید در داشتن ظاهر زیبا و اعتماد به نفس، بسیاری به دنبال درمان قطعی زردی دندان و به خصوص درمان زردی دندان در خانه هستند. در بخش درمان خانگی و گیاهان دارویی با روش های سفید کردن دندان در خانه آشنا شوید. با مجله گفتنی همراه باشید.

بهداشت دهان و دندان نقش مهمی بر سلامت و تندرستی بدن ما دارد. عدم به کارگیری راه‌کارهای اصولی حفظ بهداشت دهان و دندان نه تنها به حفظ سلامت دندان و لثه آسیب وارد می‌کند، بلکه می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت نیز تا حد زیادی افزایش دهد. آمارها نشان می‌دهد که بیشتر از 90 درد افراد تا سن 34 سالگی حداقل یک دندان خراب دارند.

این هم جالبه: درمان فوری درد مفاصل با زنجبیل!

علت زردی دندان‌ها

تغییر رنگ دندان زمانی است که رنگ دندان‌های شما تغییر می‌کند و دیگر آن‌طور که باید سفید و روشن به نظر نمی‌رسند. این تغییر رنگ می‌تواند شامل تیره شدن دندان‌ها، زردی یا حتی لکه‌دار شدنشان باشد.

دلایل زرد شدن دندان ها می‌تواند بیرونی باشد؛ یعنی یک عامل یا فاکتور بیرونی علت زردشدن دندان است، یا این که علت زرد شدن دندان شما ممکن است ذاتی و درونی باشد به این معنی که توسط چیزی در داخل دهان و دندان یا حتی بدن این تغییر رنگ ایجاد شده است.

۱.افزایش سن

سفید کردن دندان در خانه، افزایش سن در بسیاری از افراد موجب زردی دندان‌ها می‌شود. با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان‌ها بر اثر عوامل مختلف ساییده شده و رنگ زرد طبیعی عاج دندان که زیر مینا قرار دارد، مشخص می‌شود.

۲.دلایل ژنتیکی و وراثتی

سفید کردن دندان در خانه، برخی اشخاص به طور ارثی و ژنتیکی نسبت به بقیه دندان‌های سفیدتر یا تیره‌تری دارند. بنابراین علت زردی دندان‌ها وراثت نیز می‌تواند باشد.

سفید کردن دندان در خانه 1

این هم جالبه: بهترین روغن ها برای پخت و پز را می شناسید؟!

۳.برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز می‌تواند پاسخ سوال «زردی دندان نشانه چیست» باشد. برای مثال، برخی از عفونت‌‏هایی که زنان در دوران بارداری به آنها مبتلا می‌شوند، روی رشد مینای دندان جنین تاثیر گذاشته و تبدیل به علت زردی دندان‌های کودک خواهد شد.

۴.مصرف برخی داروها

سفید کردن دندان در خانه، داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین در کودکان زیر ۸ سال که دندان آنها هنوز در حال رشد است، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای اعصاب و روان، و داروهای فشار خون بالا نیز می‌تواند باعث زردی دندان شود.

۵.برخی دهان‌شویه‌ها

مصرف دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید هم می‌تواند علت زردی دندانها باشد. اگر از ارتودنسی با براکت ثابت استفاده می‌کنید، از دهانشویه‌های مخصوص استفاده کنید.

۶.عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

سفید کردن دندان در خانه، در نتیجه رعایت نکردن این مورد، تجمع پلاک دندانی موجب زردی دندان‌ها می‌شود. گاهی پاسخ زردی دندان نشانه چیست را باید در عدم توجه به این نکته جست‌وجو کرد.

۷.آسیب به دندان‌‏ها

وارد شدن ضربه به دندان نیز می‌تواند علت زردی دندانها باشد. در اثر ضربه، پالپ خونریزی ندان کرده و به عاج نفوذ می‌کند. بنابراین ضربه به دندان نیز می‌تواند پاسخی برای سوال زردی دندان نشانه چیست باشد.

سفید کردن دندان در خانه 2

این هم جالبه: راهکارهای معجزه آسا برای درمان واریس پا

۸.مصرف دخانیات

مصرف سیگار، قلیان و دخانیات حاوی توتون و تنباکو در مدت طولانی موجب زردی دندان خواهد شد. جالب است بدانید که درمان قطعی زردی دندان برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار در روش‌های درمان زردی دندان در منزل سوالی پرتکرار است.

۹.مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی

سفید کردن دندان در خانه، مصرف نوشابه، چای، قهوه، غذاهای پرادویه، سس‌ها، آب مرکبات و… نیز می‌تواند علت زردی دندانها باشد. بنابراین پاسخ زردی دندان نشانه چیست را در عادت‌های غذایی تان نیز می‌توانید جست‌وجو کنید. درمان زردی دندان در منزل برای چنین مواردی می‌تواند موثر باشد.

سفید کردن دندان در خانه

در قسمت قبل به علت زردی دندان‌ها و رایج‌ترین دلایل آن پرداختیم و گفتیم که زردی دندان نشانه چیست. در این قسمت به راه‌های مختلفی که برای درمان زردی دندان در منزل وجود دارد می‌پردازیم.

۱. درمان زردی دندان با زردچوبه

سفید کردن دندان در خانه، طبق نظر برخی دندانپزشکان و متخصصان طب سنتی، درمان زردی دندان با زردچوبه ممکن است. زردچوبه محصولی طبیعی است و همین باعث می‌شود بیشتر از محصولات تجاری مورد توجه قرار بگیرد.

درمان زردی دندان با زردچوبه عوارض سفیدکننده‌های تجاری (مانند ورم و درد لثه) را ندارد. درمان زردی دندان با زردچوبه هنوز به صورت علمی اثبات نشده و شواهد درمان زردی دندان با زردچوبه به منظور درمان قطعی زردی دندان بر اساس تجارب شخصی است.

سفید کردن دندان در خانه، برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار، مقداری پودر زردچوبه با کیفیت را روی مسواک مرطوب بزنید (مسواک را به منبع اصلی زردچوبه نزنید زیرا باعث گسترش باکتری می‌شود).

برای رفع زردی دندان در خانه در این روش، دندان‌ها را مانند همیشه مسواک بزنید و اجازه دهید این پودر حداقل ۵ دقیقه در دهانتان بماند. دهان خود را با آب بشویید و یکبار دیگر با خمیردندان به خوبی مسواک بزنید.

۲. درمان قطعی زردی دندان با جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

علاوه بر درمان زردی دندان با زردچوبه این روش نیز یکی از بهترین راه‌های درمان زردی دندان در منزل برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و… است.

برای درمان قطعی زردی دندان با این روش کافی است یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید مخلوط کنید و به صورت خمیری یکدست درآورید. پس از مسواک زدن با این خمیر، دهان را کاملا با آب بشویید.

۳. درمان زردی دندان در منزل با سرکه سیب

سفید کردن دندان در خانه، از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و رفع زردی دندان در خانه با سرکه سیب نیز امکان‌پذیر است. برای اینکار، ۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب را با ¾ فنجان آب ترکیب کنید و این محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. سپس، دهان‌تان را بشویید و دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

سفید کردن دندان در خانه 3

۴. رفع زردی دندان در خانه با زغال فعال

زغال فعال قدرت جذب بالایی دارد و گفته شده که می‌تواند باکتری‌ها و مواد سمی دهان را از بین ببرد. برای رفع زردی دندان در خانه و از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار با آن، یک کپسول زغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک بریزید.

به آرامی دندان‌ها را به صورت مدور ۲ دقیقه مسواک بزنید. هنگام درمان زردی دندان در منزل مراقب باشید که این ماده به لثه‌تان برخورد نکند، زیرا بسیار تحلیل برنده است. در نهایت دهانتان را آبکشی کنید.(هر روز استفاده نشود)

سفید کردن دندان در خانه، توجه داشته باشید که روش‌هایی مانند درمان زردی دندان با زردچوبه و درمان زردی دندان در منزل برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و… بیشتر مبتنی بر تجربه‌های شخصی هستند تا نتایج علمی. بهترین روش برای رفع و جلوگیری از زرد شدن دندان مطابق نظر پزشکان عبارت است از:

باندینگ (پیوند) و یا روکش کردن دندان

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور صحیح

استفاده از مواد سفیدکننده دندان با تجویز دندانپزشک

سفید کردن دندان و بلیچینگ و جرم گیری دندان توسط دندانپزشک

نوشیدن آب و گرداندن آن در دهان بعد از خوردن و آشامیدن

کاهش مصرف مواد غذایی که موجب زرد شدن دندان می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا