;
سلامتتناسب اندام و تغذیه

فاجعه رژیم لاغری: این رژیم لاغری معروف شما را پیر می کند!

پیر کننده بودن رژیم لاغری کتوژنیک: محققان دانشگاه UTHealth San Antonio، TX، اخیراً مقاله‌ای را در Science Advances منتشر کرده‌اند که به بررسی اثرات رژیم‌های کتوژنیک، همچنین به عنوان «کتو» روی موش‌ها می‌پردازد. با یک تناسب اندام دیگر از بخش سلامت مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: فواید روغن زیتون برای واژن و رحم که احتمالا نمی دانید!

پیر کننده بودن رژیم لاغری کتوژنیک

با افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده، بسیاری از مردم به رژیم‌های غذایی روی می‌آورند که فکر می‌کنند می‌تواند به کاهش وزن آنها کمک کنند. رژیم کتو، که به طور سنتی برای درمان صرع استفاده می شود، یکی از این رژیم هاست که محبوبیت پیدا کرده است؛ رژیمی که شامل خوردن مقادیر بالاتر چربی در عین کاهش مصرف کربوهیدرات ها است اما ظاهرا عوارضی دارد که تا پیش از این کسی از آنها مطلع نبود، عوارضی بنام پیری قلب و کلیه.

محققانی که مطالعه فعلی را انجام دادند، با آزمایش بر روی موش‌ها، نگاهی دقیق‌تر به رژیم‌های غذایی کتوژنیک انداختند تا ببینند این رژیم چه تاثیری بر سلامتی دارد. آنها در درجه اول به این موضوع علاقه داشتند که آیا رژیم غذایی به پیری سلولی کمک می کند یا خیر.

یافته‌های آن‌ها نشان داد که هنگام مقایسه گروهی از موش‌های تحت رژیم کتوژنیک با موش‌های گروه کنترل که تحت این رژیم نبودند، موش‌هایی که رژیم‌های کتوژنیک داشتند نرخ بالاتری از پیری را در اندام‌های حیاتی بدن خود تجربه کردند.

پیر کننده بودن رژیم لاغری کتوژنیک

این هم جالبه: بهترین منابع پتاسیم / مواد غذایی حاوی پتاسیم را بشناسید

رژیم کتو پیری سلولی را در موش ها تسریع کرد

محققان نشانگرهای مختلف سلامتی مانند کتون ها، گلوکز، حساسیت به انسولین، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین های با چگالی کم و لیپوپروتئین های با چگالی بالا را در موش ها بررسی کردند. آنها همچنین نمونه هایی از قلب، کبد و کلیه ها را برای شواهد آسیب بررسی کردند و در نهایت دریافتند که در برخی از اعضای اصلی بدن، از جمله قلب و کلیه ها، رژیم کتوژنیک منجر به پیری سلولی سریعتر می شود.

بدترین بخش عوارض این رژیم در بردن موش‌های گروه کریسکو این بود که سلول‌های پیش ایجاد شده نمی‌میرند و وقتی سلول‌های پیر نمی‌میرند، این می‌تواند منجر به التهاب، آسیب اندام‌ها و کمک به ایجاد تومورهای خطرناک شود. با توجه به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت، پیری سلولی معمولا به عنوان یک فرآیند آسیب شناخته می شود که منجر به بیماری چند سیستمی یا پیری می شود.

 

این مطالب هم جالبن:

برای جلوگیری از یائسگی زودرس چه بخوریم چه نخوریم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا