;
گوناگون

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار؛ از گربه تا حرکات آکروباتیک

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار: نقاشی عصر قاجار به طور کلی تلفیقی از سنت‌های نقاشی ایرانی و تکنیک‌ها و تاثیرات نقاشی غربی بوده است. موضوعات این نقاشی‌ها را نیز اغلب مجالس بزم، منظره‌ها و پرتره‌های اشخاص شکل می‌دادند.

این هم جالبه: نشانه های قویترین زنان: 9 ویژگی زنان آلفا که آنان را قدرتمند ترین زنان بشر کرده است!

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار

در اینجا پنج نقاشی مربوط به دورۀ قاجار را ملاحظه خواهیم کرد؛ از یک طراحی کوچک توسط شخص ناصرالدین‌شاه تا یک نقاشی رنگ و روغن از بانویی که شاگر کمال‌الملک بود. با بخش گوناگون مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

«شالیزار»؛ شوکت‌الملوک خواجه‌نوری

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار 1

این نقاشی رنگ روغن یکی از آثار خانم شوکت‌الملوک خواجه‌نوری است که به همراه خواهرش در نزد کمال‌الملک شاگردی کرده بودند. از شوکت‌الملوک آثار دیگری نیز به جا مانده که نقاشی پرترۀ خودش از جملۀ آن‌ها است.

این هم جالبه: کد مخفی تپ سواپ / راهکار جدید برای افزایش سکه!

شاهزاده و گربه؛ نقاش ناشناس

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار 2

این نقاشی جلوه‌ای از ترکیب هنر ایرانی و اروپایی است. کشیدن نقاشی‌های در اندازه بزرگ و با تکنیک رنگ روغن یکی از تاثیرات نقاشی اروپایی بود در حالیکه موضوع زیبایی و جوانی، پارچه‌های بافت دار و زندگی درباری مرتبط با سنت نقاشی ایرانی است. قسمت بالای بسیاری از این نقاشی‌ها قوس دار ساخته می‌شد به دلیل این‌که قرار بود در طاقچه‌های قوس دار قرار بگیرند.

چهرۀ یک زن؛ ناصرالدین شاه قاجار

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار 3

نوشته روی این طراحی شعری است که بیت نخست آن از گلستان سعدی بوده ولی بیت دوم آن، احتمالا از سروده‌های ناصرالدین شاه می‌باشد. به علاوه، در کنار طراحی، دستخط میرزا حسین خان اعتمادالسلطنه به این شرح موجود است: نقاشی مرحوم ناصرالدین شاه قاجار؛ حسین اعتمادالسلطنه.

دختر فتحعلی شاه؛ نقاش ناشناس

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار 4

این نقاشی آبرنگ که در زمان محمدشاه قاجار کشیده شده، تصویر خانم ضیاء السلطنه دختر فتحعلی شاه قاجار از زن سی و نهم او، مریم خانم را نشان می‌دهد.

زیبارویی در حال انجام حرکات آکروباتیک؛ نقاش ناشناس

نقاشی های دیدنی از دوران قاجار 5

ترسیم چهره و پیکر زیبارویان در حال انجام حرکات مختلف مخصوص بزم، یکی از موضوعات پرتکرار در نقاشی عصر قاجار بوده است.

مهتاب منصوری

مهتاب هستم، فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه سوره تهران علاقه بسیاری به شخصیت های کارتونی و انیمیشنی دارم و اوقات فراغتم رمان های عاشقانه رو دوست دارم مطالعه کنم. من از زمستان 1402 به خانواده گفتنی پیوستم و در همین مدت کوتاه خیلی چیزها یاد گرفتم و دوست دارم مهارت هام رو روز به روز افزایش بدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا