;
فرهنگ و هنرهنرمندان

چرا انیمه‌های ژاپنی چشمان بسیار درشتی دارند؟

انیمه های ژاپنی: آزمونگلد (Asmongold) یک استریمر و یوتیوبر محبوب است که به خاطر نظرات طنزش و موضوعات بحث برانگیزی که مطرح می کند معروف شده است. چند روز پیش او در ویدیویی به موضوعی که هَنتَنی ساداهیکو (Hantani Sadahiko) درباره تصویرسازی شخصیت های انیمه های ژاپنی مطرح کرده است را به اشتراک گذاشت، که به سرعت مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی مختلف قرار گرفت. با بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

چرا شخصیت های انیمه های ژاپنی شبیه ژاپنی ها نیستند؟

هَنتَنی ساداهیکو یک کاربر ژاپنی Quora است که مطالب جالبی درباره فرهنگ، زبان، تاریخ و انیمه ژاپنی می نویسد. در این ویدیو، آزمونگلد پاسخ ساداهیکو در Quora را در مورد اینکه چرا شخصیت های انیمه های ژاپنی، شبیه ژاپنی ها نیستند را می خواند.

پاسخ او توضیح می‌دهد که شخصیت‌های انیمه طوری طراحی شده‌اند که شبیه گربه‌ها باشند، یعنی ویژگی های چهره‌ی گربه‌ها که شباهت هایی هم به نوزادان انسان دارند را در تصویرسازی خود استفاده می کنند. چراکه ظاهرا، مغز انسان نسبت به این ویژگی ها واکنش نشان داده و آن را زیبا و دوست داشتنی می داند.

خیلی جالبه: اگر سلبریتی های قدیم تو دوره جدید بودند پلنگ تر می شدند+عکساشون

هَنتَنی ساداهیکو می نویسد: «چرا در انیمه های ژاپنی هیچ یک از شخصیت ها شبیه ژاپنی ها نیستند؟ چون شخصیت های انیمه ها گربه هستند. هدف انیمه مانگا ژاپنی بودن نیست. این تئوری است که هرچقدر شبیه گربه باشید، زیباتر و با نمک تر به نظر می رسید است. به نیمرخ این شخصیت ها نگاه کنید؛ بینی هیچ کدامشان شبیه انسان نیست. شخصیت های انیمه ژاپنی گربه هستند نه غربی و اروپایی. هرچه بیشتر بخواهید ناز و زیبا به نظر برسید، بیشتر شبیه گربه می شوید.»

این سوال اولین بار نیست که مطرح شده است و بسیاری در مورد علت و تئوری اینکه چرا شخصیت های انیمه های ژاپنی شبیه ژاپنی ها نیستند، توضیح داده اند. یکی از متداول ترین پاسخ ها به این سوال، این است که ژاپنی ها با ظاهر منحصر به فرد خود مشکل دارند و به مرور استاندارد زیبایی غربی را به عنوان معیار پذیرفته اند.

طرفداران این نظریه، روی آوردن بی رویه ژاپنی ها به جراحی های زیبایی که باعث درشت تر شدن چشم ها می شود را شاهدی بر این مدعا می گیرند. به گفته این افراد، تصویرگران انیمه های ژاپنی با اغراق و تاکید بیشتر بر استانداردهای زیبایی غربی که گاهی در تضاد با چهره های ژاپنی است، به تصویرگری شخصیت های انیمه ها می پردازند.

علاوه بر چشم های بی نهایت بزرگ، چشم های رنگی و موهای بلوند هم از دیگر ویژگی هایی است که در تصویر سازی انیمه های ژاپنی دیده می شود.

برخی حتی پیشتر رفته و معتقدند در اکثر مواقع و با نگاهی نژاد پرستانه، شخصیت هایی که رنگ پوستشان تیره تر است یا چشم های شرقی تری دارند، عموما نقش های منفی داستان های انیمه های ژاپنی هستند و یا شخصیت هایی هستند که ضعف آشکاری دارند.

در واقع پاسخ ساداهیکو به این سوال، فراتر از این نظریه هاست. او معتقد است، تصویرسازان سعی در به تصویر کشیدن چهره های غربی ندارند، بلکه در تلاش هستند که از این خطای شناختی ذهن انسان که هرچه چهره فردی شبیه گربه ها باشد، نازتر و زیباتر به نظر می رسد، استفاده کنند، تا شخصیت را برای مخاطب جذاب تر کنند.

 

این هم جالبه:

بیوگرافی ثریا قاسمی دختر حمیده خیرآبادی+ زندگی سخت و عکسهای جوانی و خانوادگی

بازیگر هرکول پوآرو در 78 سالگی در کنار زن زیباش+ بیوگرافی

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا