;
فرهنگ و هنرهنرمندان

شهناز تهرانی “لیلا صمد آقا” بعد 52 سال کنار همسرانش در آمریکا + عکس و بیوگرافی

بیوگرافی شهناز تهرانی: شهناز تهرانی بازیگر، خواننده، رقصنده، و گوینده رادیو اهل ایران است. او تا قبل از انقلاب اسلامی در ایران فعالیت می کرد ولی پس از انقلاب اسلامی ایران به خارج از کشور مهاجرت کرد و روند جنجالی را در پیش گرفت. در ادامه بیوگرافی جنجالی این بازیگر را برای شما شرح دادیم. با معرفی هنرمندان از بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: بیوگرافی محمد رسول اف کارگردان و علت محکومیت به شلاق و زندان + عکس

بیوگرافی شهناز تهرانی

متولد ۱ فروردین ۱۳۳۳ در تهران بازیگر، خواننده، رقصنده، و گوینده رادیو اهل ایران است.

او تا دوره دبیرستان تحصیلاتش را ادامه داد و پس از آن به فعالیت در سینما و تلویزیون ایران روی آورد. شهناز تهرانی به آمریکا مهاجرت کرد و در حدود ۱ دهه اخیر فعالیتهایش را با حضور در برنامه های تلویزیونهای ماهواره ای فارسی زبان با بازی در تعدادی نمایش و تئاتر با حضور مرتضی عقیلی و … ادامه داد.

وی سال‌ها در اسراییل فعالیت خود را با حضور در رادیو فارسی زبان ادامه داد و در حال حاضر در گرجستان شهر تفلیس اقامت دارد.

شهناز تهرانی 6

این هم جالبه: رییس موپالمو سریال جومونگ بیرون سریال چه زن خوشگلی داره!

خانواده شهناز تهرانی

شهناز تهرانی در محله دخانیات (آریانا) در یک خانواده متوسط تهرانی به دنیا آمد ، مادرش خانه دار و پدرش فروشگاه لباس های ارتشی داشت.

سه برادر تنی دارد و از ازدواج اول پدرش هم چند خواهر برادر دارد. با اینکه پدر و مادرش در کودکی او از هم جدا شدند اما می گوید خانواده ما نمونه ای از یک خانواده مهربان و صمیمی بود و پدری مهربان و مادری دلسوز داشتیم.

ازدواج اول شهناز تهرانی

شهناز تهرانی فروردین سال ۱۳۵۴ در حالی که ۱۸ ساله و شش ماهه باردار بود بصورت پنهانی با جمشید ورزنده (کارگردان) ازدواج و این خبر را دو ماه بعد رسانه ای کرد.

این دو در زمان فیلمبرداری فیلم «پشمالو» باهم آشنا شدند و پس از اعلام ازدواج هم تا مدتی ها در خانواده دو طرف ناراحتی فراوانی بوجود آمد.

شهناز تهرانی 4

شهناز تهرانی 3

این هم جالبه: مزدک رستمی بازیگر نقش نیما در هشت و نیم دقیقه+ عکس و بیوگرافی

ازدواج دوم شهناز تهرانی

در نهایت زندگی شهناز و جمشید با وجود داشتن یک فرزند دختر بنام «شرمینه» به جدایی ختم شد و خانم تهرانی بعدها با شخصی بنام «کوروش» ازدواج کرد.

بازیگری شهناز تهرانی قبل از انقلاب

شهناز تهرانی در طول دوران هنری خود در بسیاری از فیلمهای سینمایی ایفای نقش نمود که نمونه بارز آن بازی در فیلمهای سینمایی صمد در نقش لیلا به کارگردانی پرویز صیاد بود. شهناز تهرانی در اکثر فیلمهایش در نقش زنان رقاصه به ایفای نقش میپرداخت که از نمونه بارز این فیلمهایش میتوان به فیلمهای اشک رقاصه – میهمان و جنوبی اشاره کرد .

شهناز تهرانی پس از انقلاب

شهناز تهرانی بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به آمریکا مهاجرت کرد و در حدود ۱ دهه اخیر فعالیتهایش را با حضور در برنامه های نازل تلویزیونهای ماهواره ای فارسی زبان با بازی در تعدادی نمایش و تئاتر با حضور مرتضی عقیلی و … ادامه داد و چند سالچند سال پیش بخاطر شکایت یک خانم توسط دولت آمریکا از آن کشور اخراج گردید و به ناچار سکونت در ترکیه را برگزید. طبق شنیده ها شهناز تهرانی در شهر استانبول ترکیه سکونت داشت و مدتی نیز در اسرائیل و نیز گرجستان سکونت گزید.

فعالیت ها و آغاز کار هنری شهناز تهرانی

شهناز تهرانی در طول دوران هنری خود در ۱۲۲ فیلم سینمایی و تئاتر ایفای نقش نمود که نمونه بارز آن بازی در فیلمهای سینمایی صمد در نقش لیلا به کارگردانی پرویز صیاد بود.

شهناز تهرانی ۹ سال در تئاتر جامعه باربد ، تئاتر نصر ، تئاتر دهقان و تئاتر ملت فعالیت داشت که تا یک سال بعد از انقلاب نیز ادامه داشت.

وی فعالیتش را در سال ۱۳۴۵ با سریالهای اختاپوس ، اختاپوسیه ، صمد و سرکار استوار آغاز کرد و نخستین فیلم سینمایی وی بازی در فیلم صمد و قالیچه حضرت سلیمان در سال ۱۳۵۰ بود.

شهناز تهرانی 2

این هم جالبه: افشین سنگ چاپ بازیگر نقش های سنتی و صنعتی با همسر و دختر واقعیش+ عکس و بیوگرافی

جنجال حمایت شهناز تهرانی از همجنسگرایان

شهناز تهرانی در ژوئن ۲۰۲۰ با انتشار ویدیویی در اینستاگرام و کانال یوتیوب خود حمایت رسمی خود را از خانواده رنگین کمانی و همجنسگرایان اعلام کرد،

وی در پست اینستاگرامی خود نوشت :

« از سیزده سالگی که لیلای صمد شدم تا امروز که ۶۶ سالم است دنیا را رنگارنگ دیده ام،

من در طی این سالها در ایران ، امریکا و هر جای دنیا که بودم دوستان همجنسگرای بسیاری داشتم که جز عشق ، معرفت ، مهربانی ، صداقت ، خلاقیت ، هنرمندی و،،، چیز دیگری از آنها ندیدم،

به مناسبت فرا رسیدن ماه ژوین که ماه رنگین کمانی ها نامگذاری شده است بنده به نوبه ی خودم حمایت قلبی ام را از خانواده ی رنگین کمانی اعلام مینمایم.

شهناز تهرانی 7

متن گفتگوی تلویزیونی

متن زیر گفتگوی خانم شهناز تهرانی و زندگینامه خود ایشان در گفتگو با احمد آزاد از شبکه تلویزیونی پارس است.

«من اسم حقیقیم شهناز تهرانیه، بچه دخانیاتیم، بچه آریانا، خیلی هم افتخار می‌کنم به این مسئله، از سیزده سالگی کارم رو شروع کردم، وضع پدر و مادرم خوب نبودند، نه پولدار بودن نه گدا، بابام لباسهای ارتشی می‌دوخت.

من وقتی که وارد تلویزیون شدم خب دیگه یواش یواش وضع مالیمون خوب شد دیگه، من رفتم برای مامانم خونه خریدم، خودمم با مامانم زندگی می‌کردم، پدر و مادرم از هم جدا شدن و پریشونیش برای من و خانوادم بود.

من چون تو اجتماع زندگی می‌کردم کمتر زجر می‌کشیدم، برادرام رفتن اروپا و من هم آلوده سینما و تلویزیون شده بودم تا رسیدیم به برنامه‌های تئاتر، اون روزها تو لاله زار کار می‌کردم روز و شبهای قشنگی بود و کارم رو خیلی دوست داشتم و عاشق کارم هم بودم، هر زمانی یاد گذشته می افتم آرزو می‌کنم کاش یکبار دیگه برم تو لاله زار کاش یه نمایشنامه بازی کنم کاش یه فیلم دیگه میتونستم بازی کنم، خیلی زحمت کشیدم خیلی زجر کشیدم، تو غربت خیلی اذیتم کردن.

در زندان خوابیدم، بچه هام ازم جدا شدن، روزگار خوشی ندیدم، هیشکی کمکم نکرد، یه مدت کانادا زندگی کردم هیچ جا نمی‌تونم دوام بیارم، هیچ جا نمی‌تونم بمونم، نمی‌دونم یه آشوبی تو دلمه.

به دوبی رفتم یه ذره آروم تر شدم، مردم واقعی تر بودن از ایران اومده بودن، بچه‌هایی که من ندیده بودمشون لحن بیانشون رو نمی‌شناختم؛ ولی وقتی بغلم می‌کردن وقتی ماچم می‌کردن انگاری که سالیان سال ما همدیگه رو می‌شناسیم، من می‌گفتم بچه‌ها شماها منو از کجا می‌شناسین.

می‌گفتن ما تو رو از فیلم هات می‌شناسیم، تو همونی که تو فیلمها هستی، من رو خیلی خوشحال می‌کرد که بچه‌های امروز تشخیص دادن من چی ام من کی ام، یه مقدار به خودم امیدوار شدم که هنوز بازم زندم و باز هم نفس می‌کشم، یواش یواش از دبی اومدم رفتم به کانادا چون محل زندگیم بود.

بعد از اینکه از آمریکا دیپورتم کردن که رفته بودم کانادا، ولی خب اونجا هم زندگی خیلی سخت بود، تصمیم گرفتم بیام به استانبول و آمدم، البته اینجا هم باز یه مقدار از پولهای من رو دزد زد و حتی چند شبی رو هم گرسنه خوابیدم، روزهای سختی رو تحمل کردم تا اینکه مجبور شدم شروع به کار کنم.

مادر و پدرم رو از دست دادم، خانوادم کنارم نیستن ولی الان با تمام این ناراحتی‌هایی که در وجودم هست تنها امیدم به اینه که کار کنم و محتاج کسی نباشم چون هنوز می‌تونم روی پاهام وایسم البته به امید خدای بزرگ، من یه ستاره سینما و تئاترم من یه دوبلور.

، من یک برنامه ساز رادیو هستم، در آمریکا هم برنامه‌های رادیویی می‌ساختم، من یک نمایشنامه نویسم، من می‌تونم یک کارگردان خوب نمایشنامه باشم، چون تجربه من بسیاره در این مورد، تا الان حدوداً ۴۵ ساله روی صحنه بودم در تئاتر و در سینما و گویندگی تلویزیون و دوبلاژ و برنامه‌سازی و نمایشنامه نویسی و بسیار زحمت کشیدم و دنبالش رفتم، امروز نقش یک خواننده رو بازی می‌کنم و روی صحنه میام.

باز هم می‌گم به امید خدای بزرگ تا کی و تا چه زمانی من بتونم ادامه بدم زندگی رو خدا می‌دونه، حال محکم و استوار خواهم ایستاد، فقط از مردم توقع دارم تنهام نذارن و این شوق و دلخوشی رو بهم بدن و امیدوارم یک نمایشنامه تراژدی-کمدی بتونم انجام بدم، شاید هم این آخرین نمایشنامه من بشه»

فیلم های سینمایی شهناز تهرانی

شماره
نام فیلمنقشسال
۱صمد و قالیچه حضرت سلیمانگلین۱۳۵۰
۲همیشه قهرمان۱۳۵۱
۳صمد و سامی، لیلی و لیلالیلا۱۳۵۱
۴صمد و فولاد زره دیولیلا۱۳۵۱
۵بی‌حجاب۱۳۵۲
۶جنوبی۱۳۵۲
۷دل خودش می‌خواد۱۳۵۲
۸علی کنکوریملیحه۱۳۵۲
۹گدای میلیونر۱۳۵۲
۱۰مغربی۱۳۵۲
۱۱آب توبهشیرین۱۳۵۳
۱۲اسرار گنج دره جنی۱۳۵۳
۱۳پری خوشگلهپری۱۳۵۳
۱۴جوجه فکلیسکینه۱۳۵۳
۱۵حسین آژدانشبنم۱۳۵۳
۱۶گروگانفرشته۱۳۵۳
۱۷مواظب کلات باش۱۳۵۳
۱۸زنبورک۱۳۵۴
۱۹غلام زنگیاقدس۱۳۵۴
۲۰مرد شرقی و زن فرنگی۱۳۵۴
۲۱هم خونپوری۱۳۵۴
۲۲پشمالو۱۳۵۵
۲۳غرور و تعصبعصمت۱۳۵۵
۲۴میهمانپروانه۱۳۵۵
۲۵جانی و تپل۱۳۵۶
۲۶خدا قوتزینت۱۳۵۶
۲۷رفاقتستاره۱۳۵۶
۲۸غربتی‌هاگلی۱۳۵۶
۲۹اشک رقاصهمرضیه۱۳۵۶

 

این مطالب هم جالبن:

آیدا نامجو بازیگر نقش ندا در گرگ و میش با استایل جدید در کنار شوهر واقعیش!

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خانم شهناز تهرانی واقعا باشخصیت و بزرگوار است و البته بسیار هم زیبا و آزاده؛ من از صمیم قلب دوستشان دارم و براشون احترام قائلم؛ هنرمند دانا و قابلی هستند. خدا حفظشون کنه!

  2. سلام بهتر ازاین بازیگرداریم که میشود معرفیش کنید درهمین ایران هم هستندو فعالیت دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا