;
فرهنگ و هنرهنرمندان

عکس گرفتن لاکچری ناصرالدین شاه: این سلفی قاجاری خاص ترین است!

عکس گرفتن لاکچری ناصرالدین شاه: این سلفی قاجاری، یکی از هنرمندانه‌ترین عکس‌هایی است که آنتوان سوروگین از ناصرالدین‌شاه گرفته است. عکاس محل قرار دادن دوربین را طوری طراحی کرده که خودش و دوربینش هم در عکس حضور داشته باشند، بدون اینکه حالت عادی سوژۀ عکس به هم خورده باشد.

در این عکس تاریخی شاهد هنرنمایی آنتوان سوروگین، عکاس معروف دربار قاجار هستیم. سوروگین به مدت پنجاه سال در ایران اقامت داشت و تصاویر زیادی را از شاهان قاجار و درباریان آن‌ها ثبت کرد. با بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

عکس گرفتن لاکچری ناصرالدین شاه:

عکس گرفتن لاکچری ناصرالدین شاه1

در این عکس که در تالار آینۀ کاخ صاحبقرانیه گرفته شده، ناصرالدین‌شاه را در انتهای تصویر می‌بینیم در حالیکه پشت میزش نشسته و به دوربین خیره شده است. چند نفر دیگر از درباریان نیز در کنار او حضور دارند و یکی از آن‌ها مطابق رسم، در حالی که زانو زده، در حال ارائۀ گزارشی به شاه است.

اما نکتۀ جالب توجه این عکس حضور خود عکاس در تصویر است که این با استفاده از حالت مورب آینۀ نصب شده پشت سر شاه امکان‌پذیر شده است. با دقت در آینه، تصویر عکاس و دستیارش را به همراه سه‌پایه و دوربین عکاسی‌اش مشاهده می‌کنیم.

پشت سر عکاس نیز آینۀ دیگری قرار دارد که تصویر دیگری از او را منعکس کرده و این توالی تصاویر باعث شده که این عکس عمق فراوان و حالتی رویاگونه و تو در تو داشته باشد.

عکس گرفتن لاکچری ناصرالدین شاه2

با دقت در عکس جزئیات دیگری را هم می‌توان دید. تصویر منعکس شده در آینه از میز شاه، وجود یک ظرف پلو بر روی میز را نشان می‌دهد و معلوم می‌شود که این عکس در زمان صرف نهار توسط شاه گرفته شده. ظروف فلزی سرو غذا نیز در پایین میز و روی زمین مشاهده می‌شوند.

جالب است بدانید اصل این عکس سیاه و سفید بوده و با استفاده از نرم‌افزار به صورت رنگی درآمده است. 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا