;
سرگرمی

بازی دبرنا یا دبلنا؛ از بازی های جذاب و قدیمی+مخصوص دورهمی

بازی دبرنا یا دبلنا از جمله بازی های قدیمی پرطرفداری است که به شیوه خاصی بازی می شود و به نوعی شانس در آن حرف اول را میزند به طوری که چنانچه خوش شانس باشید می توانید برنده شوید به همین علت خیلی از افراد درباره فلسفه ی بازی بودن آن دچار تردید شده اند اما با این حال رغبت بسیار زیادی به انجام آن دارند.

بازی دبرنا از بازی های گروهی به شمار می رود که به عنوان یک سرگرمی در بین جمع های دوستان و خانوادگی استفاده می شود. جالب است بدانید که در کشورهای اروپایی و همینطور ایالات متحده آمریکا جوایز نقدی بالایی برای این بازی مد نظر گرفته اند. به این ترتیب برای وارد شدن به این بازی هر نفر باید هزینه پرداخت کرده و در صورتی که برنده شد جایزه نقدی بالا از آن او خواهد شد. به نوعی می توان گفت که این بازی یک لاتاری به شمار می رود و شانس مهمترین عامل در رسیدن بازیکنان به پیروزی می باشد.

لوازم مورد استفاده برای بازی دبرنا

برای این بازی به غیر از کارت ها و مهره های خود این بازی، احتیاج به نخود یا لوبیا دارید.

تعداد بازیکنان

باید بدانید که این بازی بایستی به طور دسته جمعی انجام شود پس هر چقدر که تعداد بالا باشد هیجان بازی نیز افزایش خواهد یافت. ممکن است با بالا رفتن تعداد بازیکنان هر دو نفر با یک صفحه کارت بازی کند و یا اینکه چنانچه تعداد بازیکن کم باشد به هر نفر می توانید چند کارت بازی بدهید.

بنابراین هیچ محدودیتی برای بازیکنان این بازی وجود ندارد و بالا بودن تعداد بازیکنان به جذابیت بازی می افزاید.

آموزش بازی دبرنا یا دبلنا

بیشتر علاقه مندان به این بازی در خانه خود کیسه دبرنا را دارند که متشکل از تعدادی مهره و کارت در کنار هم می باشد و معمولاً تعداد کارت ها 21 عدد بوده و تعداد مهره ها 90 عدد می باشد. در هر دور از بازی چند کارت بین افراد شرکت کننده تقسیم شده که این تعداد طبق تعداد نفرات تقسیم بندی شده است و بایستی هر شخص تعداد برابر از آن کارت ها را در اختیار داشته باشد. چهارخانه روی کارت ها قرار دارد و داخل بعضی از خانه ها اعداد از یک تا 99 درج شده است و مهره ها نیز داخل یک کیسه جای گرفته است.

یک نفر، نماینده اعلام اعداد گوی های داخل کیسه می شود و با ترکیب مهره های اعداد به طور تصادفی یک مهره را از داخل کیسه خارج کرده و عدد روی آن را برای اعضای شرکت کننده می خواند و چنانچه شماره مهره ای که نماینده خواند با شماره ی یکی از خانه های کارت هر کدام از بازیکنان برابر باشد، بازیکن بایستی با گذاشتن یک عدد نخود یا لوبیا روی آن عدد آن خانه را پر کند.

یادگیری بازی دبرنا

برای جلوگیری از تقلب کردن شخصی که اعداد داخل کیسه را می خواند باید اقدام به بررسی بازیکنانی که اعلام برنده شدن می کنند، بکند و حتماً به این مورد دقت کند که شماره ی اعداد صفحات با اعداد خارج شده از کیسه مطابقت دارد یا نه؟

هر بازیکنی که تمام خانه های کارت خود را با مهره پر کرد باید در اولین فرصت کلمه دبلنا را با صدای بلند تکرار کند این کار نشان دهنده برنده شدن بازیکن در یک دوره از بازی است. پس از برنده شدن یک نفر از بازیکنان، بایستی کیسه مهره ها در دوره بعدی بازی جابجا شده و این بار یکی از بازیکنان دیگر مدیریت کیسه را برعهده بگیرد. بدین معنی که گوی های اعداد دوباره داخل کیسه برگردانده شود و صفحات بازی جمع آوری شده و بین نفرات پخش شود. این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که کسی که مدیریت کیسه مهره ها را برعهده دارد نباید تقلب کند و اقدام به خارج کردن اعدادی بکند که با اعداد کارت دوستش یکسان است. البته قانون این بازی این است که اعداد به طور تصادفی از کیسه بیرون آورده شوند اما احتمال تقلب نیز وجود دارد.

نکات مهمی که در بازی دبرنا باید توجه داشت:

اگر بخواهیم در مثبت ترین حالت ممکن درباره این بازی بگوییم باید بدانید که در این بازی تقلب و جر زنی معنی ندارد و همه چیز بستگی به سرعت عمل و شانس شما دارد.
امکان دارد بازیکنان دیگر برای اینکه حواس شما را پرت کنند تا شما از گوی های خارج شده از کیسه غافل شوید توجه شما را به موضوعات دیگری جلب کنند، در این صورت شما دیگر متوجه عدد خارج شده از کیسه نخواهید شد و ممکن است این اتفاق باعث بازنده شدن شما بشود.
پس تمام حواس خود را جمع کنید و هوشیارانه عمل کنید تا از هیچ عدد خوانده شده ای غافل نشوید.
شما نیز می توانید از این ترفند پرت کردن حواس دیگر بازیکنان برای برنده شدن خود استفاده نمایید چراکه هیچ قانونی مبنی بر سکوت مطلق در این بازی تعریف نشده است و شما می توانید با این کار به جذابیت بازی اضافه کنید.
به هنگام بازی، خوردن و آشامیدن مجاز می باشد و همین مولفه می تواند بازی شما را ساعت ها ادامه دار کند.
این موضوع را مد نظر داشته باشید که در ابتدای بازی بین بازیکنان توافق می شود که فقط یک یا دو بار عدد خارج شده از کیسه خوانده می شود این امر منجر می شود که چنانچه بازیکنی به این دفعات بی توجهی کرد عدد خوانده شده را از دست بدهد.

برایتان جالب خواهد بود

معمای در گوش و چشم هست ولی در دهان نیست؟ جواب چیه!؟

از عشقت بپرس کدوم نقاب رو دوست داره: نتیجه اش عالیه!

تست شخصیت: با جواب به این 10 سوال بفهمید شما برای دیگران خیلی فداکاری می کنید یا خیر؟

12 تفاوت تصویری آرایشگاه زنانه را در کمتر از 20 ثانیه بیابید!

چیستان: آن چیست که در فرانسه، کره جنوبی، کره شمالی، عربستان، عراق و ترکمنستان دوم شده است اما در روسیه اول؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا