;
آرایش و زیباییمد و زیبایی

6 حقایق عجیب درباره زنان قاجار: علت سیبیل داشتن زنان قاجار چه بوده؟

حقایق عجیب درباره زنان قاجار: ایرانیان در دوره قاجار به زنهای فربه علاقه بیشتری داشتند و چاقی ملاک زیبایی زنان دوره قاجار بود. ویژگی های زن در دوره قاجار، خاص بوده است. یکی از وظایف مهم زنان، مراقبت از کودکان بوده است. زنان در عهد قاجار، از نظر تولید برای خانواده و امرار معاش در معیشت خانواده نقش مهمی را ایفا می کردند؛ که اثراتی در اقتصاد کشور داشت.

جالب است بدانید از دوران فتحعلی شاه، زنان در دربار قاجار، حضوری جدا پیدا کردند. تعداد زنان فتحعلی شاه بنا به نقل میرزا تقی خان سپهر، حدود هزار زن بودند که صاحب دویست و شصت فرزند شد و از این فرزندان، تنها صد و یک نفرشان زنده ماندند.

1. نوع پوشش زنان قاجار

نوع شرایط حقوقی زنان در دوره قاجار در تاریخ ایران، خیلی بد بود بود، بدین دلیل که انها از ارزشی به اندازه دارایی های مردان برخوردار بودند. انها چیزهای زیبا از نظر مردان را در تن زنان می کردند. بانوان به خاطر دوری از اصولی ترین حقوقشان، حق انتخاب در سبک پوشش خود نداشتند.

تقابل فرهنگ سنتی و مدرن از دلایل سیر تغییرات لباس زنان در دوره قاجار بوده است. عواملی که باعث شد فرهنگ غربی به داخل کشور گسترش پیدا کند، علاقه حاکمان قاجاری به ایجاد روابط سیاسی و فرهنگی و انقلاب صنعتی و تحولات فکری در اروپا بود. این نکته را در نظر بگیرید که شاهان قاجاری، تحولات فکری و عقیدتی اروپا را درک نمیکردند و تنها تمرکزشان به ظواهر و نیازهای مادی خود بود. درصورت تدبیر شاهان در این دوره، میتوانستیم تحولات عظیم فرهنگی و اقتصادی را در کشور ببینیم.

زنان از نظر حجاب در دوره قاجار، مذهبی بودند و به شرعیات، اهمیت بسیاری می دادند. در سفرنامه های جهانگردانی ایران، شاهد این مسأله هستیم که زنان عادی، عموما حجابشان را با سر کردن چادر، حفظ می کردند. بنابراین زنان در این عصر برای حفظ حجابشان از لباس‌های گشاد و بلند استفاده می کردند. امّا علاوه بر مذهب در تعیین پوشاک، موارد دیگری نظیر وضعیت اقتصادی، فرهنگ و سیاست جامعه قابل توجه بوده است.

حقایق عجیب درباره زنان قاجار2
حقایق عجیب درباره زنان قاجار

2. اضافه وزن ملاک زیبایی زنان دوره قاجار

احتمالا با دیدن تصاویر زنان دوره قاجار بویژه دوره ناصری، برایتان این سؤال پیش آمده باشد که دلیل چاقی زنان تا این حد چیست. یکی از دلایلش این بوده که مردان به زنان چاق در آن دوره علاقه داشتند!

آخرین سلسه ی ترک تبار که بر ایران حکمرانی میکردند؛ طایفه قاجار بودند که رضا خان پهلوی، حکومتشان را برانداخت. یکی از ملاکهای زیبایی و دلربایی زن در زمان قاجار مثل سایر طوایف ترک زمامدار حکومت ایران، چاقی بود! البته چاقی در زمان قاجار، مرسوم شد و اهمیت مردان قاجار به این موضوع، بیشتر از سلسله های ترک دیگر شد.

حقایق عجیب درباره زنان قاجار3
حقایق عجیب درباره زنان قاجار

چاقی در زمانهای قدیم( پیش از رنسانس) در کشورهای غربی، بیانگر ثروت و مکنت بود؛ به این صورت که افراد چاق به واسطه ثروتمندی، از توانایی هایی نظیر خوب خوردن و چاق شدن برخوردار بودند. این مسأله در میان طبقه اشراف غرب به حدی مهم شد که حکام و ثروتمندان، کل غذای خورده شده را پس از صرف غذا به عمد ( به عنوان مثال با بردن انگشت به حلق) برمیگردانند تا معده ی خود را خالی کنند و مجددا غذا بخورند!

در صورتیکه هیکلهای فقرا، نحیف و لاغر بود؛ به این معنی که آن ها از بضاعت مالی برای صرف غذای مناسب برخوردار نبودند ولی عقیده ی قاجاریان درخصوص زنان چاق این بود که نوعی زیبایی برای زنان محسوب میشود؛ به گونه ای که تعداد زنان چاق در عکسهای آن دوره، بسیار بیشتر از مردان فربه بود. ملاک زیبایی زن در دوران قاجار از نظر ایرانیان، به جای صورت، چاقی او بود و در دربار شاهان قاجار، زنان فربه، بسیار محبوب بودند.

3. دلیل سیبیل داشتن زنان قاجار چه بود؟

در دوران قاجار، زنان سیبیل نداشتند. در این دوره فقط ناصرالدین شاه، دوربین عکاسی داشت و به زنانی علاقه داشت که چاق و سیبیل دار و ابروهای پیوندی داشتند. به همین علت ناصرالدین شاه برای عکس گرفتن، زنانی را در اولویت قرار می داد که در طبعش خوب باشند و علاوه بر چاق بودن، ابروهای کشیده و سیبیل های مختلف داشتند. معمولاً بعضی از این زنان قاجار برای عکس گرفتن، سیبیل هایی برای خود می کشیدند در حالیکه فاقد سیبیل در زندگی واقعیشان بودند.

حقایق عجیب درباره زنان قاجار
حقایق عجیب درباره زنان قاجار

4.  زنان قاجار در خانه چه وظایفی داشتند؟

یکی از وظایف مهم زنان در دوران قاجار، مراقبت از کودکان بود که غالباً هر زن ایرانی دارای فرزندان بسیاری بود. اغلب زنان به دلیل ازدواج های زودرس در سن سی سالگی به عنوان مادربزرگ محسوب می شدند. در عهد قاجار، وظایف مادری برای مادران به علت ازدواج زودرس فرزندان، چند سال بیشتر نبود؛ به این معنی که مادران میتوانستند از کودکانشان فقط تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی مراقبت کنند.

زنان در خانواده های معمولی، وظایف دیگری به جز پرورش کودکان داشتند که از آن ها می توان به نظافت منزل، آشپزی، دوخت و دوز لباس‌های افراد خانواده و خرید خارج از منزل اشاره کرد. آنان به کارهای دیگری در کنار این مسئولیتها می پرداختند که شامل قالی بافی، پشم ریسی و دیگر هنرهای دستی بود.

5. تشکیل خانواده و ازدواج زنان قاجار

فاصله ی بین کودکی و ازدواج دختران در دوران عهد قاجار، کم بود. ازدواج اکثر دختران در سنین هفت تا سیزده سالگی صورت می گرفت. از عواملی که در افزایش این ازدواج های زودرس، موثر بود میتوان به دستیابی به استقلال اقتصادی، رشد سریع دختران در آن روز و پائین بودن میانگین عمر به دلیل شیوع بیماری اشاره کرد. دختران و پسران از حق انتخاب برای همسر آینده خود برخوردار نبودند. عقد دایم از رایج ترین شکل ازدواج به شمار می رفت.

ازدواج موقت یا صیغه ی دختران و زنان براساس قرارداد و توافق از دیگر شیوه های رایج ازدواج محسوب میشد. خانواده ها به خاطر فقر مالی، رضایت می دادند تا دخترانشان به صورت موقت ازدواج کنند. صیغه کردن زنان در عرف جامعه کاملا قابل قبول بود و پس از این که دوره ی قرارداد زنان صیغه ای تمام میشد به آسانی با شخص دیگری به صورت دائمی، عقد میکردند. شکل دیگر ازدواج شامل دختران یا زنانی می شد که از طریق جنگها و یا دزدیده شدن و یا تجارت برده، اسیر و فروخته می شدند.

حقایق عجیب درباره زنان قاجار4
حقایق عجیب درباره زنان قاجار

6. ایفای نقش زنان قاجار در تولیدات اقتصادی

زنان در عهد قاجاریه، از روش تولید برای خانواده یا امرار معاش در معیشت خانواده، نقش مهمی داشتند که در اقتصاد کشورهم، اثرگذار بود. زنان از نیروی جسمی خود در تولیدات دامپروری و کشاورزی استفاده می کردند. ازدواج با زنان بیوه در میان قبایل ترکمان، اولویت بیشتری داشت؛ چون که آن ها در زمینه ی قالی بافی و دامپروری تجربه داشتند.

ارزش یک زن را مهارت های تولیدی او مشخص می کرد. هر دختری پس از این که ازدواج میکرد؛ فرش دستبافتش را به خانه شوهرش می برد، تا حوصله و وفاداری اش به همسرش را از طریق دقت و حوصله ای که در فرش به خرج داده، مشخص کند.

خدمت کاری زنان به عنوان یکی از عرصه های اشتغال رایج محسوب میشد که با عناوینی همچون« گیس سفید» و دایه در نزد خاندان های متمول شناخته میشد، به طوریکه در به گردش درآوردن چرخ زندگی خانواده های متمول، نقش مهمی داشتند؛ چراکه زنان چنین خانواده هایی، از پرورش کودکان بمنظور حفظ ظاهر اشرافی خودداری می کردند و بعضی از وظایف دیگر زنان خانه دار ، نظیر آشپزی، خرید از بازار و نظافت منزل را نداشتند.

طبابت سنتی با تکیه بر گیاهان دارویی از دیگر مشاغل زنان، علاوه بر مشاغل خدماتی به شمار می رفت. زنان، اقدام به تشکیل بیمارستان و یا درمانگاه عمومی در یکی از تکایای تهران کرده بودند و مراجعان بانوان را معاینه میکردند. سهم زنان دوره قاجار در مبادلات تجاری و بازار، بسیار کم بود؛ یعنی یا مثل فروشندگان دوره گرد در منازل، پارچه می فروختند و یا به دست فروشی در خیابانها می پرداختند.

نوشته های مشابه

15 دیدگاه

 1. مشکل قاجار فراتر از سیبیل و چاقی بوده از نظر ژنتیکی مشکل داشتن
  هرچند اون سیبیلا هم کشیده شده نیست واقعیه

 2. سلام
  مردان قدیم غیرت داشتن
  و نمی‌گذاشتند خواهر یا دخترشان
  تا زمانی که ازدواج نکرده آرایش کند
  این دلیل سیبل این دختر هاست
  و یه دلیل دیگه هم
  وقتی عذا دار بودن و کسی فوت می‌کرد تا 1سال آرایش نمیکردن
  همین الان هم
  در منطقه ما همین جوره بعضی مرد ها غیرت دارن
  و نمیزارن دختر یا خواهر آرایش کنه بره دنبال
  عشق بازی تو خیابان
  مثل اکثر مردم که غیرت ندارن نیستن
  دختر باید دختری تحویل شوهرش بده
  دیگه اگه عقل داشته باشید
  میدونین چی گفتم

 3. حس میکنم ناصرالدین شاه اینا رو صرفا برای شوخی و مسخره بازی با زنای اطرافش می گرفته چون اون زمان دوربین تازه اختراع شده بوده😂😂😂😂احتمالا نمیدونسته این سیبیلایی که می کشیدن برا هم الان انقدر مورد توجهه

 4. آخرین سلسله تورک تبار که بر ایران حکومت کردند سلسله پهلوی بود،رضا خان خود تورک قزاق بود و تمام خانواده و طایفه اش همه می توانستند تورکی صحبت کنند در داخل خانواده رضاخان و همه خانواده با هم تورکی حرف میزدند از اشرف پهلوی گرفته تا برادران شاه،بعد از ازدواج شاه با فرح که خود تورک بود باز هم مکالمه درون خانواده به تورکی بود،چرا تو این مقاله می نویسین قاجارها آخرین سلسله تورک تبار بودند برید یادداشتهای فرح پهلوی و پاسخ به تاریخ شاه رو بخونید….

 5. یعنی خاک تو اون تیپ و قیافه زنان قاجار که از گرازم زشت تر هستن. اگر پهلوی نمیومد الانم تیپ و قیافه زنها اونجوری بود

 6. حال آدم از این سلیقه ناصرالدین شاه بهم میخوره دنبال غول چراغ جادو بوده ، پس این باید به مردها نیز علاقه داشته باشه چون اینایی که من دیدم بیشتر شبیه مرد هستن تا زن

 7. چه احمقانه !!! سیبیلدارها دلقک های دربارشون بودند که مثلا ادای اونها رو در می‌آوردند ، مطلب نویسی در مورد گذشته دردی از مردم دوا نمیکنه

 8. سلام
  متاسفانه علت سبیل داشتن زنان در زمان ناصرالدین شاه قاجار علاقه مند بودن شخص کثیف شاه به نربازی و کار بد بوده است بنابراین حتی اگر زنان سبیل نداشته اند با سرمه ای یا چیزی دیگر برای آنها سبیل کشیده

 9. خداییش مثل اینکه از یک کره دیگه امدند.
  البته علت پسسند شاه ،احتمالا به مشکلات درونی خودش بوده.که از سبیل کلفت خوشش میامده.
  ولی زن به ظرافتش زیباست،

 10. اون عکس وسطی که در بالا هست زن نیست و معلومه مونتاژه ، خاندان قاجار این همه دشمن و معاند داشتند و دارند که به دروغ تاریخشان رو زیر و رو و تحریف میکنندو برای اونها مونتاژ عکس های منتخب به قاجار برای بدنام کردنشان کار بسیار راحتی است ، از سه عکس بالا هم وسطی مرده و اصلا زن نیست که برا قاجارها باشه و صد درصد کار پان توهم های قاجار ستیزه

 11. مرده شور ریخت و قیافه هر چی قاجاریه ببره که گند زدن به مملکت و تاراج کردن کشور را با هوسرانیهاشون

 12. در جواب آقای شهرام باید بگم که لطفا غیرت رو زیر سوال نبرید!!
  درسته یکی از جنبه های غیرت اینه که نزارن ناموسشون آرایش کنه ولی مرد های قاجار اصلا هم غیرت نداشتن
  که اگه داشتن به خاطر پول و قرارداد دختراشون رو صیغه نمیکردن!!
  خواهشاً در مورد غیرت توضیح اشتباه ندین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا