;
سبک زندگیمهارت های زندگی

اژدهای کومودو؛ عاشقانی که بدون جفت گیری بچه دار می شوند!

اژدهای کومودو، بزرگترین گونه‌ی سوسمار زنده است که می تواند تا بیش از ۳ متر طول و بیش از ۹۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

این خزنده گوشتخوار با دندان های تیز خود می تواند شکارهایی به بزرگی آهو، گراز وحشی و حتی بوفالو را نیز طعمه خود قرار دهد. اگر چه این سوسمار غول پیکر با توجه به اسم و ظاهرش بسیار ترسناک به نظر می رسد اما به همان اندازه نیز در خطر انقراض قرار دارد.

عکس اژدهای کومودو در حال شکار

اژدهای کومودو2

 

جزایر اندونزی که تنها زیستگاه این سوسمار به شمار می آیند توسط انسان ها از گیاهان و درختان پاک شده و بدین ترتیب علاوه بر از بین رفتن زیستگاه های معدود این حیوان، طعمه هایش نیز توسط انسان شکار شده و چیزی برای او باقی نمی ماند.

حتی در پارک های حفاظت شده ای مانند پارک ملی کومودو نیز گزارش شده تنها ۳.۰۱۳ کومودو باقی مانده است در حالی که تعداد کومودوها در سه سال قبل از آن بیش از ۳.۲۲۲ عدد برآورد می شد.

اژدهای کومودو3

این گوشتخواران فلس دار غول پیکر میراث سالیان بسیار دور به نظر می رسند که روش تولید مثل در آن ها بسیار جالب است. کومودور ماده می تواند به همان روش سنتی و معمول با کومودوی نر جفت گیری کرده و سپس تخم های بارور شده را در لانه ای جای دهد.

اما کومودوی مادر می تواند حتی بدون جفت گیری نیز تخم گذاشته و از طریق نوعی فرآیند خاص که به آن «بکرزایی» گفته می شود فرزندان او سر از تخم دربیاورند بدون این که لقاحی بین تخمک های کومودور ماده و اسپرم های کومودور نر صورت گرفته باشد.

نوزاد اژدهای کومودو در حال بیرون آمدن از تخم

اژدهای کومودو5

در سال ۲۰۰۶، در باغ وحش چستر در انگلستان یک کومودور ماده به نام فلورا که هیچ تماسی با کومودور نری نداشت تعدادی تخم بارور گذاشت که تحقیقات نشان داد تنها حاوی دی ان ای خود او هستند.

این اولین باری بود که بکرزایی در میان اژدهاهای کومودو در اسارت به ثبت می رسید. اما ابا مطالعات بیشتر محققان به این نتیجه رسیده اند که این پدیده معمولاً در میان کومودوها رخ می دهد. اما این اتفاق چگونه رخ می دهد؟

اژدهای کومودو4

در انسان، مردها کروموزوم های جنسی مردانه و زنانه را با هم دارند. در اژدهای کومودو این توانایی در نوع ماده دیده می شود از این رو کومودو ماده ترکیبات ژنتیکی لازم برای رشد جنین را در بدن خود دارد.

این بکرزایی به تولید نوزادانی می انجامد که کاملاً سالم هستند اما جنیست تمامی ای نوزادان نر است. توانایی تولید مثل با جفت گیری و بدون جفت گیری با کومودو ماده باعث شده که این خزنده توانایی فوق العاده و غیرقابل باوری در بقای نسل داشته باشد.

اگر جفت نر به هر دلیلی در دسترس نباشد، کومودو ماده می تواند با روش بکرزایی نوزادانی نر را تولید کند و وقتی که بزرگ شدند همین نوزادان می توانند با او جفت گیری نمایند. اگر چه این روش برای بقای ژن های متنوع ایده آل نیست اما دستکم بقای نسل حیوان را تضمین می نماید.

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هجده =

دکمه بازگشت به بالا