;
سبک زندگیمهارت های زندگی

بهترین روش های نگهداری آجیل عید

روش های نگهداری آجیل: برخی فکر می کنند که آجیل ها چون جزء خشکبار محسوب می شوند پس نیاز به مراقب یا نگهداری خاصی ندارند در حالی که این گروه نیز در شرایط نامناسب دچار افت کیفیت و فساد خواهند شد.

اگر جزء افراد علاقه مند به آجیل هستید و در حجم قابل توجه این محصولات را خریداری می کنید بهتر است تا پایان سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی با مجله گفتنی همراه باشید زیرا قصد داریم بهترین روش های نگهداری آجیل در منزل را برایتان بگوییم.

آجیل چیست؟

آجیل یا خشکبار در حقیقت به مخلوطی از میوه خشک شده برخی گیاهان گفته می‌شود که بنا بر سلایق افراد به صورت انفرادی یا در ترکیب با سایر اقلام مصرف می‌شود. این ترکیب مقوی، در حقیقت مغز و دانه خشک‌شده برخی گیاهان‌ هستند که از طعم بی‌نظیری برخوردار می‌باشند. آجیل‎ها به دلیل طعم بی‌نظیرشان طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند. البته این تنها دلیل شهرت آجیل‎ها نیست. این دانه‌های کوچک حاوی مواد مغذی زیادی هستند که عملکرد سالم بدن در گرو وجود آن‌هاست.

این هم مفیده: 14 هدیه نوروز برای تازه عروس: برای تازه عروس چی بخریم بهتره؟

1. استریل کردن آجیل

روش های نگهداری آجیل، اگر آجیل عمده خریداری کرده اید ممکن است این آجیل دارای آفت، تخم و یا لارو آن ها باشد پس باید به نحوی آفات و تخم آن ها را از بین ببرید.

برای این کار آجیل را در ظروف شیشه ای درب داری که هوا به درون آن نفوذ نکند ریخته و به مدت ۲ روز فریز کنید چراکه دمای فریزر باعث از بین رفتن آفات و تخم آن ها می شود. لازم به ذکر است که آجیل های بسته بندی شده استریل می باشند و نیاز به این مرحله ندارند.

روش های نگهداری آجیل2

2. روش های نگهداری آجیل: خشک کردن آجیل

اگر حس می کنید آجیلی که خریداری کرده اید حتی درصد کمی نمدار است باید کاملا آن را خشک کنید چراکه رطوبت و نم به راحتی باعث خراب شدن آجیل و مغز می شود.

برای خشک کردن آجیل ها می توانید آن ها را درون فر با دمای متوسط به مدت چند دقیقه قرار دهید تا آجیل ها خشک شوند دقت کنید که دما و زمان به صورتی نباشد که که باعث سوختن آجیل ها شود.

همچنین می توانید برای خشک کردن آجیل ها آن ها را روی یک سینی استیل پخش کرده و روی بخاری یا شوفاژ قرار داده تا رطوبت آن ها گرفته شود. دقت کنید که مرتب آجیل ها را هم بزنید تا همه جای آن ها خشک شود در ضمن از قرار دادن آجیل ها در معرض آفتاب برای خشک شدن خودداری کنید.

این هم جالبه: 10 کاربرد نوشابه سیاه در نظافت و خانه تکانی شب عید!

3. نگهداری آجیل در جای خنک

روش های نگهداری آجیل، گرما یکی از عواملی است که می تواند باعث خشک شدن و افت کیفیت آجیل شود پس سعی کنید آن را از دمای بالا و گرمای مستقیم دور نگهدارید و در جای نسبتا خنک نگهداری کنید.

4. روش های نگهداری آجیل: نگهداری آجیل در جای خشک

رطوبت یکی از عوامل اصلی در کپک زدن و خرابی آجیل ها، مغزها و بطور کل خشکبارها است پس تا جای ممکن سعی کنید محل نگهداری آجیل ها جایی خشک و به دور از رطوبت باشد.

روش های نگهداری آجیل1

5. نگهداری آجیل در جای تاریک

روش های نگهداری آجیل، منظور از نگهداری آجیل ها و مغزها در جای تاریک لزوما تاریکی مطلق نیست بلکه منظور نگهداری آجیل ها و مغزها به دور از تابش آفتاب مستقیم خصوصا آفتاب سوزان است.

آفتاب به راحتی می تواند کیفیت آجیل را پایین بیاورد و باعث خشک شدن و تغییر رنگ و طعم آن شود و حالت کهنگی به آن بدهد پس ترجیحا آجیل را در جای نسبتا تاریک مانند کشو کابینت نگهداری کنید.

این هم مفیده: 10 رفتارهای جذاب کننده: این کارها شما را دوست داشتنی می کنند!

6. روش های نگهداری آجیل: خرید آجیل خام

بطور کل عمر آجیل بو داده و طعم دار به دلیل تغییراتی که روی آن صورت می گیرد کمتر از آجیل خام است پس برای نگهداری طولانی مدت تر بهتر است آجیل خام خریداری کنید.

7. ظرف مناسب برای نگهداری آجیل

روش های نگهداری آجیل، یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری طولانی مدت آجیل انتخاب ظرف مناسب است به صورتی که باعث عدم نفوذ جریان هوا، رطوبت، حشرات موزی و… به درون آجیل شود.

اگرچه می تواند از ظروف یا کیسه های پلاستیکی نیز برای نگهداری آجیل استفاده کرد اما بهترین ظرف برای نگهداری آجیل ظروف شیشه ای درب دار می باشند. در ضمن توجه کنید که ظرف را از قبل به خوبی شسته و کاملا آن را خشک کنید.

8. روش های نگهداری آجیل: نگهداری آجیل در محیط اتاق

اگر قصد دارید آجیل را در محیط اتاق نگهداری کنید بهترین راه نگهداری آن در ظرف شیشه درب دار است که کاملا تمیز و خشک باشد. ظرف آجیل را در محیطی خشک، خنک و نسبتا تاریک نگهداری کنید و دقت کنید که نگهداری آجیل در کیسه پلاستیکی و در محیط خانه می تواند باعث نفوذ حشرات موزی به آجیل شود.

آجیل هفت مغز

9. نگهداری آجیل در یخچال

روش های نگهداری آجیل، خوشبختانه آجیل جزء موادی است که قابلیت نگهداری در یخچال را دارد و عمر نگهداری آن به دلیل دمای پایین یخچال بیشتر از محیط خانه خواهد بود. برای نگهداری آجیل در یخچال ترجیحا آن را در ظرف شیشه ای درب دار ریخته تا بو و طعم دیگر مواد را به خود نگیرد و آن را در کشو میوه نگهداری کنید.

10. نگهداری آجیل در فریزر

می توان گفت که بهترین روش نگهداری آجیل برای طولانی مدت که در آن آجیل دچار کمترین افت کیفیت می شود نگهداری آجیل در فریزر می باشد. برای فریز کردن آجیل به بهترین شکل ابتدا مطمئن شوید که آجیل هیچ رطوبتی ندارد سپس آجیل را در کیسه فریزر یا زیپ کیپ ریخته و درون یک ظرف شیشه ای درب دار قرار دهید و فریز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =

دکمه بازگشت به بالا