;
سبک زندگیمهارت های زندگی

مخترع کاغذ را می شناسید؟ چه کسی کاغذ را اختراع کرد ؟

مخترع کاغذ: انسان ها هزاران سال قبل از وجود کاغذ می ‎نوشتند. نویسندگان اولیه از بسیاری مواد مختلف استفاده می کردند و بسیاری از این مواد نوشتن را دشوار می‎ کردند و برخی از مردم بر روی لوح های سنگی و برخی دیگر بر روی ابریشم می ‎نوشتند که بسیار پرهزینه بود و بسیاری از افراد نیز از پاپیروس استفاده می ‎کردند، که از ساقه گیاه پاپیروس تهیه می ‎شد.

در چین مردم باستان روی بامبو می‎ نوشتند و آن ها از نوار های بامبو بلند استفاده می ‎کردند و سپس نوارها را به هم گره می ‎زدند تا کتاب تهیه کنند و این روند بسیار زمان بر و طولانی مدت بود و حمل آن ها دشوار بود چون بسیار سنگین بودند و این یک مشکل جدی برایشان ایجاد کرده بود.

مخترع کاغذ1

مخترع کاغذ که بود

در سال 105 بعد از میلاد ، مردی به نام “سای لون” راه حل ارائه داد و او یک مقام دادگاه چینی بود که اغلب از بامبو برای خواندن و نوشتن استفاده می ‎کرد و استفاده از بامبو برای او خوشایند نبود و به دنبال یافتن راهی بهتر بود.

ایده ی “سای” این بود که پوست درخت ، کنف ، تور ماهیگیری و پارچه را مخلوط کند و نتیجه ی این ترکیب یک ماده ی سبک تر بود که نوشتن روی آن بسیار آسان بود چراکه در واقع با این ترکیب “سای لون” کاغذ اختراع کرده بود.

تاریخچه اختراع کاغذ

“سای لون” اختراع خود را نزد امپراتور چین برد و بعد ها “سای” و شاگردش روند تهیه کاغذ را بهبود بخشیدند و خیلی زود، استفاده از کاغذ در سراسر چین رایج شد و سرانجام، کاغذ در قرن هفتم در آسیای میانه و خاورمیانه نیز رایج شد و بعد ها به اروپا هم راه پیدا کرد، البته هنوز مشخص نیست چه کسی آن را به خاور میانه آورد، برخی بر این باور اند که مارکوپولو کاغذ را از چین به خاور میانه آورده است.

جنس کاغذ از آن زمان تا کنون به کلی تغییر کرده است و امروزه کاغذ اکثرا از چوب درختان و در اشکال و رنگ های مختلف تهیه می ‎شود و در اهداف بسیار زیادی به کار گرفته می ‎شود . کاغذ یکی از فناوری هایی است که قطعا بسیاری از بخش های زندگی را بهبود بخشیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا