;
تازه هاعلم و فناوری

کشف خفن ترین سوسمار در ایران: همرنگ سازی فوق العاده با محیط

کشف خفن ترین سوسمار در ایران: در میان سوسمارهای ایران، این‌گونه قدرت بیشتری در همرنگ سازی خود با محیط پیرامون را دارد و وقتی با نگاهی تیزبین‌تر به فَلس‌های پشت این مارمولک نگاه ‌کنید به تطابق حیرت‌انگیز آن با محیط پیرامونش که اکثرا دانه‌های شن هستند، پی می‌برید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خاش سیستان و بلوچستان گفت: مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط‌زیست این شهرستان در منطقه دشت رباط کوه کلهر حین گشت و کنترل موفق به مشاهده یک سر سوسمار سر وزغی برای نخستین بار در این منطقه شدند.

شاید جالب باشد: معادل اسمت به ژاپنی چی میشه ؟

کشف خفن ترین سوسمار در ایران:

جواد عرب مجاهد اظهار داشت: در میان سوسمارهای ایران، این‌گونه قدرت بیشتری در همرنگ سازی خود با محیط پیرامون را دارد و وقتی با نگاهی تیزبین‌تر به فَلس‌های پشت این مارمولک نگاه ‌کنید به تطابق حیرت‌انگیز آن با محیط پیرامونش که اکثرا دانه‌های شن هستند، پی می‌برید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خاش ادامه داد: زیستگاه این سوسمار گریز پا، نواحی بیابانی در دشت‌های ماسه‌ای آمیخته با سنگریزه و همراه با پوشش گیاهی اندک و پراکنده مرکز و جنوب شرق ایران است و پراکندگی جهانی آن در پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و حتی بیابان‌های سوریه، عربستان و عمان گسترده است.

وی افزود: طول نمونه بالغ این جانور از پوزه تا انتهای دم نزدیک به ۲۱ سانتی‌متر است و از مورچه‌ها و دیگر حشرات تغذیه می‌کند که البته رژیم گیاهخواری در میان این سوسمار زیبا نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

عرب بیان کرد: وقتی در تابستان و در هنگام روز شن‌های بیابان بسیار داغ است، از این خزنده حرکات جالبی سر می‌زند و در چنین حالتی او را می‌بینید که پاهایش را دو به دو جابجا کرده و بالا می‌گیرد تا کمترین تاثیر را از گرمای سوزنده شن‌ها در کف پاهایش احساس کند.

مطالب جالب پیشنهادی که شاید بپسندید:

موجود عجیب دریایی کودک انگلیسی را نیش زد

تمدن‌های پیش از انسان: آیا ما تنها موجودات هوشمندی هستیم که روی زمین زندگی کرده؟

انسانهای آینده چه شکلی خواهند شد؟ + تصاویر

زشت ترین مرد جهان در ایران پیدا شد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا