;
فرهنگ و هنرهنرمندان

چرا ناصرالدین شاه خوردن چلوکباب را برای زنان ایرانی ممنوع کرد؟

چلوکباب: ناصرالدین شاه، این غذا را برای زنان ممنوع کرد! با توجه به فرهنگ و فضای مرد سالارانه دوره قاجار در غذافروشی‌ها هیچ‌جایی برای بانوان در نظر گرفته نمی‌شد و این ماجرا فرقی نمی‌کرد در چلو کبابی یا دیزی‌سرا و… باشد. با بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

بسیاری معتقدند چلوکباب غذای ملی ویژه تهرانی‌ها است. بعضی‌ها رواج آن را به ناصرالدین شاه نسبت می‌دهند. البته در بعضی از اسناد سابقه آن به دوره صفویان هم می‌رسد. خوردن این غذا که از محبوب‌ترین غذا‌های سفره‌های ایرانی است، روزگاری برای بانوان ممنوع بود.

شاید بپسندید: امپراطور کوزکو ازدواج کرد و از شوهر آلمانیش رونمایی کرد

چلوکباب ممنوعه:

چلوکباب1
فرهنگ و فضای مرد سالارانه دوره قاجار در غذافروشی‌ها

در سال‌های اولیه راه‌اندازی کباب‌خوری یا همان چلو کبابی‌ها بانوان اجازه خرید و حضور در چلو کبابی‌ها را نداشتند. با توجه به فرهنگ و فضای مرد سالارانه دوره قاجار در غذافروشی‌ها هیچ‌جایی برای بانوان در نظر گرفته نمی‌شد و این ماجرا فرقی نمی‌کرد در چلو کبابی یا دیزی‌سرا و… باشد.

به همین دلیل خانم‌ها نمی‌توانستند در چلو کبابی‌ها حضور داشته باشند یا حتی غذایی برای بیرون بر بگیرند. زن‌ها فقط زمانی می‌توانستند چلو

کباب بخورند که مرد خانه آن را در ظرفی خریده و به خانه ببرد یا اینکه سفارش آن را به شاگرد چلوکبابی بدهند تا شاگردش به خانه بفرستد.

 

این مطالب هم جالبن:

چرا سپند امیر سلیمانی از زن اولش مارال آراسته طلاق گرفته؟!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. فکر کنم یواش یواش داریم بر میگردیم به همون موقع تا چند وقت دیگه قانونی شبانه درست میشه که زنها بدون محارم حق خروج از خانه را ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 18 =

دکمه بازگشت به بالا