;
سرگرمی

معماری عجیب و غریب ورزشگاه ام ماباتو در آفریقای جنوبی که کاربرد ورزشی ندارد!

ورزشگاه ام ماباتو: طراحی غیر متعارف ورزشگاه ام ماباتو (Mmabatho) آن را به یک نقطه عطف منحصر به فرد در آفریقای جنوبی تبدیل کرده است، اما غیرعملی بودن آن نیز تا حد زیادی آن را برای رویدادهای ورزشی غیرقابل استفاده کرده است. علیرغم اینکه این ورزشگاه پنجمین استادیوم بزرگ آفریقای جنوبی است، این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و تا حد زیادی متروکه شده است.

طراحی غیرمعمول استادیوم با سکوهای مرتفع آن که رو به زمین نیست، بلکه به جایگاه های دیگر هم نزدیک است، عجیب و غریب توصیف شده است. این طراحی انحراف از اصول اولیه طراحی استادیوم بود و به دلیل تجربه ضعیف تماشایش مورد انتقاد قرار گرفته است.

ورزشگاه ام ماباتو

این ورزشگاه در دوران آپارتاید ساخته شد و توسط دولت بوفاتتسوانا بانتوستان ساخته شد. این ورزشگاه توسط معمار اسرائیلی اسرائیل گودوویچ و مهندس بن آبراهام طراحی شده است که مفهومی غیرمعمول را ارائه کردند. با وجود غیرعملی بودن آن، مقامات این ایده را دوست داشتند و ساخت آن را ادامه دادند.

ورزشگاه ام ماباتو خانه تیم Mmabatho Kicks از لیگ فوتبال حرفه‌ای Bophuthatswana بود که اکنون از بین رفته است. با این حال، پس از پایان دوره بانتوستان، تیم ها و رویدادها به مکان های دیگر مهاجرت کردند. طراحی ضعیف استادیوم و تجربه تماشای آن، دلایل اصلی این بود که در طول جام جهانی فوتبال 2010 مورد بی توجهی قرار گرفت و از آن زمان فقط گهگاه برای مسابقات خیریه و بازی های دوستانه بین باشگاه های فوتبال آفریقای جنوبی استفاده شده است.

اگرچه برخی به طراحی استادیوم به عنوان یک اثر هنری نگاه می کنند، اما عدم کارایی آن باعث شده است که آن را به یادگاری از دوران گذشته تبدیل کند. زوایای تیز، هندسه عجیب و غریب و فاصله سکوها از زمین، آن را به ورزشگاه ضعیفی برای هواداران تبدیل کرده است و هیچ تقلیدی را القا نکرده است.

Mmabatho-Stadium-2

آیا برنامه ای برای بازسازی یا تغییر کاربری ورزشگاه ام ماباتو وجود دارد؟

اخیراً هیچ گزارشی مبنی بر برنامه ای برای بازسازی یا تغییر کاربری ورزشگاه ام ماباتو وجود نداشته است. فقدان عملکرد و تجربه تماشای ضعیف ورزشگاه، آن را تا حد زیادی برای رویدادهای ورزشی غیرقابل استفاده کرده است.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای حفظ ورزشگاه به‌عنوان یک نقطه عطف فرهنگی صورت گرفته است. طراحی غیرمعمول و اهمیت تاریخی این استادیوم به عنوان یادگاری از دوران آپارتاید، آن را به یک جاذبه منحصر به فرد برای گردشگران و مردم محلی تبدیل کرده است. با این حال، این تلاش ها عمدتاً بر حفظ نمای بیرونی استادیوم متمرکز شده است تا بازسازی یا تغییر کاربری فضای داخلی آن برای رویدادهای ورزشی یا سایر مصارف.

به طور کلی، در حالی که ورزشگاه ام ماباتو همچنان یک نقطه عطف معماری جالب و منحصر به فرد است، تقریبا بلا استفاده است. طراحی و فقدان قابلیت، سودمندی و پتانسیل آن را برای نوسازی یا تغییر کاربری محدود کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

دکمه بازگشت به بالا