;
مد و زیباییآرایش و زیبایی

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد از سالم: از کجا بفهمیم لوازم آرایشی مان فاسد شده است؟

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: احتمالا بسیاری از خانم ها مواد و لوازم آرایششان را بسیار دوست دارند و گاهی رنگ بعضی از آن ها آنقدر برای شان زیباست که به هیچ وجه دوست ندارند هیچ کدام را دور بیندازند اما باید بدانید بعد از مدتی در لوازم و مواد آرایشی شما اتفاقاتی می افتد که دیگر برای استفاده مناسب نیستند چون تبدیل به یک بستر خوب برای رشد باکتری ها شده اند.

معمولا خانم ها در دور انداختن لوازم آرایشی خساست به خرج میدهند ولی باید بدانید که لوازم آرایشی هم مانند مواد غذایی تاریخ انقضاء دارند، همانطور که اگر مواد غذایی از تاریخش بگذرد دیگر استفاده نمی کنید در مورد لوازم آرایشی هم اگر تاریخ آن بگذرد عوارض جدی بر روی پوست می گذارد و بعضی از آنها سرطان زا هستند. در بخش مد و زیبایی از سری مطالب آرایش و زیبایی با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: ۴ خواص اسپند برای پوست و مو؛ دیگه فقط دودش نکن!

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد

لوازم آرایشی، عطرها و کرم های پوستی که تاریخ مصرف شان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می دانند.

لوازم آرایشی که استفاده چندمنظوره دارند مثل فرچه هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می کنند، می توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب ها را بین پوست لب و چشم ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می کنند. جالب است بدانید 60 درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان شان قرض داده بودند.

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد1

کرم پودر تاریخ گذشته، عامل جوش و آکنه

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: اگر در کرم پودرتان را هنوز باز نکرده اید، می توانید تا 2 سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین 6 تا 12 ماه از آن استفاده کنید، چراکه بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
همچنین یادتان باشد کرم پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب(مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری کنید چون این محیط ها رشد باکتری ها را بیشتر می کنند و باعث می شوند کرم پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع تر فاسد شوند.

از کجا بفهمید فاسد شده است؟

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: از نشانه های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم پودر است، در این حالت ممکن است مصرف کرم پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می دهد که فاسد شده و دیگر قابل استفاده نیست.

اگر نمی خواهید چشم های تان قرمز شوند

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم های تان اهمیت فراوانی می دهید و نمی خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر 3 ماه یکبار سایه چشم تان را عوض کنید هرچند سایه ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر ها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساس ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتری ها به آنها و بعد سرایت شان به چشم می تواند بسیار خطرناک باشد.

در مورد سایه های چشم غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری ها بسیار سریع تر در آنها رشد می کنند، اگر با انگشت سایه می زنید قبلش کاملا دست های تان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می تواند نشانه خراب شدن سایه باشد.

خطرناک تر از همه؛ ریمل

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: ریمل خطرناک ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده اند و با هر بار استفاده می توانند به چشم ها انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت های چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی است.
ریمل باید هر چند ماه یکبار(در حالت ایده آل 2 تا 3 ماه و نهایتا 6 ماه) عوض شود،با باز شدن درریمل اکسیژن روی مواد تشکیل دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می کند که باکتری ها درون آن جمع شوند. وقتی باکتری ها درون ریمل تجمع کنند، می توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل مژه در ناحیه چشم ها شود.
از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می آورید، از آن استفاده می کنید و دوباره آن را سر جایش برمی گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب می کند و آن را درون ریمل می برد.

از کجا بفهمید فاسد شده است؟

وقتی ریمل شما خراب می شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می رسد. هرگاه در چشم های تان احساس ناراحتی کردید و نشانه هایی از بعضی بیماری ها در آنها دیدید، باید اولین کاری که می کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی های مربوط به چشم تان باشد چون ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا 2 روز همچنان در چشم های تان احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

بیشتر از همه عمر می کند

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: هر پنکیک یا پودری را حداقل می توان 2 تا 3 سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند اما پنکیک هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آنها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری ها در آنها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک تان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی << botanical>> وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آنها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا 2 سال و پودرهای نرم را تا 3 سال می توانید استفاده کنید.

از کجا بفهمید فاسد شده است؟

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست اما شاید بتوان تا حدی حدس هایی درباره فساد آن زد مثلا اگر دیدید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد احتمالا تاریخ مصرف آن به انتها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

برس را بشویید تا سالم بماند

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک ها وجود داشت در مورد رژگونه های پودری هم صدق می کند یعنی اگر در مواد تشکیل دهنده آن آب وجود نداشته باشد، می توانید تا مدت ها یعنی 2 تا 3 سال از آن استفاده کنید البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را عوض کنید. اگر می خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید.اگر رژگونه تان مرطوب یا نم دار شود احتمال رشد باکتری ها در آن تسریع می شود.

وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم پودر می مالید، چربی ها لابه لای موهای برس گیر می کنند و به رژگونه انتقال می یابند. این حالت باعث می شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه پودری یا لایه ای گچی روی کرم ها به وجود بیاید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید بعد از استفاده از مرطوب کننده یا کرم پودر چند دقیقه صبر کنید و بعد رژگونه بزنید.همچنین می توانید قبل از استفاده از رژگونه چربی های صورت را پاک کنید و بعد از استفاده نیز برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.در مورد کرم ها و پودرها ترکیب ظاهری آنها نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر ترکیب رژگونه تان بسیار سفت و سخت شده بود و به راحتی از هم جدا نمی شد و تکان نمی خورد، باید یک رژگونه نو بخرید.

حتما هر 3 ماه یکبار عوض کنید

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: خط چشم مایع یا مداد باید هر 3 ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می کنید توصیه می کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود

آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشم تان آلوده باشد احتمال قرمزی،خارش و در موارد بد، التهاب به وجود می آ ید، البته گاهی می توان قبل از التهاب تشخیص هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید. ناگفته نماند که از مداد چشم می توان زمان بیشتری استفاده کرد.

لوازم آرایشیتان را شریک نشوید

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: از آنجایی که رژلب ها مدام با لب ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است، البته اگر اخیرا بیمار بوده اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید.هیچ گاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است.

از کجا بفهمید فاسد شده است؟

روش تشخیص لوازم آرایشی فاسد: رژلب ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه های فاسد شدن ، سفت شدن رژ است به طوری که رنگدانه های آن به راحتی روی لب نمی نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی اش را احساس می کنید.

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =

دکمه بازگشت به بالا