;
آرایش و زیباییمد و زیبایی

نمک اپسوم راز زیبایی تیلور هیل: خستگی را با این نمک فراری دهید!

نمک اپسوم یا نمک حمام که با نام «منیزیم سولفات» نیز شناخته می‌شود، ترکیبی شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است. این نمک نامش را از شهری در انگلستان به نام اپسوم می‌گیرد؛ این نمک ابتدا در آنجا کشف شد.

نمک حمام برخلاف نامش ترکیبی کاملا متفاوت از نمک خوراکی (نمک طعام) است. در واقع، واژۀ «نمک» در نمک اپسوم به‌خاطر ساختار شیمیایی آن است.

نمک اپسوم راز زیبایی تیلور هیل

نمک اپسوم1- نمک اپسوم راز زیبایی تیلور هیل

جالب است بدانید تیلور هیل جزو مدل های مشهوری است که از نمک اپسوم در حمام خود استفاده می کند. این کار باعث رفع خستگی صورت و بدن می شود و می تواند تا حدودی کوفتگی های ناشی از فشار کاری را کاهش دهد!

نمک اپسوم چیست و چه تفاوتی با نمک خوراکی دارد؟

نمک اپسوم2

ظاهر این نمک مانند نمک خوراکی است و اغلب در آب وان (حمام) حل می‌شود؛ به‌ همین‌ خاطر، به آن «نمک حمام» نیز گفته می‌شود. این نمک ظاهری شبیه به نمک خوراکی دارد، ولی طعم آن تفاوت بسیاری با نمک خوراکی دارد. نمک حمام کاملا تلخ و بدمزه است. هنوز برخی افراد نمک اپسوم را در آب حل می‌کنند و می‌نوشند؛ اما به‌خاطر طعم بد این نمک، احتمالا کسی آن را به غذایش اضافه نمی‌کند.

صدها سال است که این نمک در درمان بیماری‌هایی مانند یبوست، بی‌خوابی و فیبرومیالژیا استفاده می‌شده است. متأسفانه پژوهش‌های خوبی دربارۀ تأثیر نمک حمام در درمان این بیماری‌ها انجام نشده است.
بیشتر فواید نمک اپسوم به‌خاطر منیزیم موجود در آن است. منیزیم یکی از مواد معدنی است که بیشتر افراد دچار کمبود آن هستند.
نمک اپسوم را از کجا بخریم؟ این نمک را می‌توانید به‌صورت آنلاین و یا از برخی داروخانه‌ها یا خواربارفروشی‌ها تهیه کنید.

فواید نمک اپسوم چیست

نمک اپسوم3- فواید نمک اپسوم

بسیاری از افراد ازجمله برخی متخصصان سلامت معتقدند نمک اپسوم خاصیت درمانی دارد و می‌تواند درمان جایگزین برای برخی بیماری‌ها باشد. در ادامه به شما می‌گوییم فواید نمک اپسوم چیست و این نمک چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد.

۱. تأمین منیزیم

منیزیم چهارمین مادهٔ معدنی فراوان در بدن است. نخستین مادهٔ معدنی در این فهرست، کلسیم است. منیزیم در بیش از ۳۲۵ واکنش بیوشیمیایی قلب و دستگاه عصبی دخالت دارد.
بسیاری از افراد مقدار کافی منیزیم مصرف نمی‌کنند. حتی درصورت مصرف مقدار کافی آن، برخی عوامل ضدتغذیه‌ای مانند فیتات و اگزالات می‌توانند در جذب آن اختلال ایجاد کنند.
درحالی‌که منیزیم سولفات دارای ارزشی مانند مکمل های غذایی خوراکی منیزیم است، برخی افراد مدعی‌اند منیزیم از طریق آب‌تنی با نمک اپسوم، بهتر از مصرف خوراکی آن جذب می‌شود. البته این ادعا بر پایۀ شواهد علمیِ موجود نیست.

۲. کمک به خوابیدن و کاهش استرس

نمک اپسوم4- تیلور هیل بدون آرایش

مقدار کافی منیزیم برای کمک به خواب و کنترل استرس ضروری است: احتمالا به‌ این‌ خاطر که منیزیم به مغز کمک می‌کند پیام‌رسان‌های عصبی مؤثر در خوابیدن و کاهش استرس تولید کند.
همچنین منیزیم می‌تواند به بدن در تولید «ملاتونین» کمک کند؛ هورمون ملاتونین به خوابیدن کمک می‌کند.
پایین‌ بودن سطح منیزیم ممکن است اثرات منفی بر کیفیت خواب و استرس داشته باشد. برخی افراد مدعی‌اند که حمام نمک اپسوم می‌تواند با کمک به جذب منیزیم توسط پوست، این اثر را خنثی کند.
البته ممکن است تأثیر آرام‌بخش حمام نمک اپسوم به‌خاطر آب گرم نیز باشد.

۳. کمک به بهبود یبوست

منیزیم اغلب برای درمان یبوست استفاده می‌شود. به‌ نظر می‌رسد منیزیم در بهبود یبوست مؤثر باشد؛ زیرا باعث هدایت آب به رودهٔ بزرگ می‌شود؛ این امر به دفع راحت‌تر مدفوع و درمان یبوست کمک می‌کند.
بیشتر منیزیمی که از طریق خوراکی برای بهبود یبوست استفاده می‌شود، به‌شکل منیزیم سیترات و منیزیم هیدروکسید است. بااینکه احتمالا مصرف نمک حمام در بهبود یبوست مؤثر است، ولی هنوز در این زمینه مطالعات کافی صورت نگرفته است. با این تفاصیل، سازمان غذا و داروی آمریکا نمک اپسوم را جزء ملین‌های تأییدشده قرار داده است.

نمک اپسوم را می‌توان بر اساس دستورالعمل روی بسته با آب ترکیب کرد و به‌شکل خوراکی مصرف نمود. بزرگ‌سالان باید معمولا ۲ تا ۶ قاشق چای‌خوری (۱۰ تا ۳۰ گرم) نمک حمام را در حداقل ۲۳۷ میلی‌لیتر آب حل کنند و بلافاصله در یک نوبت مصرف کنند. خاصیت ملین نمک اپسوم از ۳۰ دقیقه تا ۶ ساعت پس از مصرف بروز می‌کند.
همچنین باید بدانید که نمک حمام می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی مانند نفخ و اسهال را نیز به‌ دنبال داشته باشد.
از این نمک تنها باید در موارد خاص به‌عنوان ملین استفاده بشود. نمک اپسوم برای درمان درازمدت یبوست مناسب نیست.

۴. تقویت عملکرد ورزشی و کمک به بهبود آسیب‌ها

نمک اپسوم5

 

برخی افراد مدعی‌اند که حمام نمک اپسوم می‌تواند از سوزش عضلات بکاهد و به بهبود گرفتگی عضلات کمک کند؛ هر دوی این موارد بر عملکرد ورزشی افراد و تقویت آن تأثیر می‌گذارند. این در حالی است که احساس آرامش پس از حمام گرم می‌تواند به بهبود درد عضلات کمک کند، ولی هیچ شواهدی وجود ندارد که افراد قادر به جذب منیزیم از طریق پوست‌شان باشند. از آن‌سو، مکمل‌های خوراکی منیزیم می‌توانند به‌طور مؤثر علائم کمبود منیزیم را جبران کنند.

ورزشکاران در معرض کمبود منیزیم قرار دارند؛ بنابراین متخصصان تغذیه اغلب توصیه می‌کنند که آنها برای حفظ سلامت‌شان مکمل‌های خوراکیِ منیزیم مصرف کنند.
باوجود اینکه منیزیم قطعا برای ورزشکاران ضروری است، ولی تأثیر حمام نمک اپسوم برای آنها به‌خوبی موردمطالعه قرار نگرفته است. این فواید احتمالی تا حد زیادی براساس باورهای اثبات‌نشده هستند.

۵. کاهش درد و ورم

یکی دیگر از ادعاهای رایج دربارهٔ این نمک، تأثیر آن در کاهش درد و ورم است.
بسیاری از افراد مدعی‌اند که حمام نمک اپسوم می‌تواند علائم فیبرومیالژیا و التهاب مفاصل را بهبود بدهد. به‌ نظر می‌رسد منیزیم چنین تأثیراتی در بدن داشته باشد؛ زیرا بسیاری از مبتلایان به فیبرومیالژیا و التهاب مفصل دچار کمبود این مادهٔ معدنی هستند.

در یک مطالعه بر روی ۱۵ زن مبتلا به فیبرومیالژیا نتیجه‌گیری شد که استفاده از کلرید منزیم بر روی پوست می‌تواند در کاهش علائم مؤثر باشد. بااین‌حال، این مطالعه بر اساس پر کردن پرسش‌نامه‌ها انجام گرفت و فاقد گروه شاهد بود؛ بنابراین باید به نتایج آن با دید شکاکانه نگاه کرد.

عوارض جانبی نمک اپسوم چیست

بااینکه نمک حمام به‌طور کلی بی‌خطر است، ولی ممکن است برخی عوارض جانبی منفی براثرِ مصرف نادرست آن بروز کند؛ این علائم فقط درصورت مصرف خوراکی آن بروز می‌کنند.
اول از همه، منیزیم سولفات موجود در این نمک خاصیت ملین دارد؛ بنابراین مصرف آن می‌تواند موجب اسهال، نفخ یا ناراحتی معده بشود. اگر می‌خواهید نمک حمام را به‌عنوان ملین مصرف کنید، حتما آن را با مقدار زیادی آب بنوشید تا عوارض منفی گوارشی‌اش کاهش بیابد.

علاوه‌براین هیچ‌گاه بدون مشورت پزشک بیش از مقدار توصیه‌شدهٔ نمک اپسوم را مصرف نکنید. در برخی موارد بیش‌مصرفی (اُوردوز) با منیزیم گزارش شده است که در آن افراد از مقدار زیادی نمک اپسوم استفاده کرده‌اند. از علائم رایج آن می‌توان به حالت تهوع، سردرد، سرگیجه و قرمزی پوست اشاره کرد.
در موارد بسیار شدید، بیش‌مصرفی منیزیم می‌تواند به بروز مشکلات قلبی، کما، فلج و حتی مرگ بینجامد؛ البته احتمال بروز این پدیده تا زمانی که از مقادیر توصیه‌شدهٔ آن استفاده بکنید، بعید است.
درصورت بروز حساسیت یا عوارض جانبی جدی با پزشک‌تان تماس بگیرید.

نحوهٔ مصرف نمک اپسوم

نمک اپسوم6

حمام

رایج‌ترین روش مصرف نمک اپسوم حمام آن است.
برای این کار دو فنجان (۴۷۵ گرم) نمک اپسوم را به آب موجود در وان حمام بیفزایید و دست‌کم ۱۵ دقیقه بدن‌تان را در آن قرار دهید.
همچنین اگر می‌خواهید نمک سریع‌تر حل شود، می‌توانید آن را در مسیر آب جاری از شیر آب قرار بدهید.
باوجود اینکه حمام آب گرم می‌تواند موجب آرامش شود، در حال حاضر هیچ شواهد محکمی از خاصیت بیشتر حمام نمک اپسوم (به‌خودیِ‌خود) وجود ندارد.

زیبایی

از نمک حمام می‌توان برای زیبایی پوست و مو نیز استفاده کرد. برای استفاده از نمک اپسوم برای لایه برداری پوست باید مقداری از آن را در کف دست خود قرار دهید، آن را مرطوب کنید و بر روی پوست خود ماساژ بدهید.
برخی افراد مدعی‌اند که نمک حمام برای شست‌وشوی صورت مفید است؛ زیرا می‌تواند منافذ پوست را پاک‌سازی کند. برای پاکسازی پوست با این روش، فقط نصف قاشق چای‌خوری (۲٫۵ گرم) نمک اپسوم کافی است. آن را با کرم پاک‌کنندهٔ خود ترکیب کنید و بر روی پوست‌تان ماساژ بدهید.

همچنین می‌توان نمک حمام را به نرم‌کننده‌ها و حالت‌دهنده‌های مو اضافه کرد و به این ترتیب، به افزایش حجم مو کمک کرد. برای برخورداری از این خاصیت نمک اپسوم، آن را به‌مقدار مساوی با نرم‌کننده‌تان مخلوط کنید. این ترکیب را به‌مدت ۲۰ دقیقه بر روی موی‌تان قرار بدهید؛ سپس موهای‌تان را بشویید
البته این موارد استفاده بر مبنای شواهد علمی نیستند و تنها بر پایهٔ باور برخی افراد هستند.
یادتان باشد که این تأثیرات ممکن است در هر فرد متفاوت باشد و احتمال دارد شما این فواید را احساس نکنید.

همچنین کاربران در حال خواندن هستند:

قطع ریزش مو با روغن نارگیل: این ماسک مو را درست کنید

پرپشت کردن مو با رعایت چند نکته در عرض 3 ماه

بهترین سرمه چشم را در خانه درست کنید اگر می خواهید عینک نزنید!

برجسته کردن لب با این روش ساده در منزل که عالیه!

شامپو نمکی: با شامپو زدن معمولی خداحافظی کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا