;
سلامتدرمان خانگی و گیاهان دارویی

با مصرف این ویتامین از ابتلا به کبد چرب جلوگیری کنید

جلوگیری از کبد چرب با ویتامین D: یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا از نتایج یک پژوهش جدید در زمینه کبد چرب خبر داد. بر اساس این تحقیق، حفظ سطح ویتامین D در محدوده ۲۰ تا ۲۵ نانومول بر لیتر می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب در مردان و زنان ایرانی موثر باشد. با یک درمان خانگی از بخش سلامت مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: بهترین زمان مصرف قرص ویتامین D: اینجوری بخور

جلوگیری از کبد چرب با ویتامین D

دکتر رضا همایونفر، از دانشگاه علوم پزشکی فسا، درباره یک پژوهش بزرگ که بر روی حدود 2100 نفر از ساکنان تهران انجام شده است، اطلاعاتی را ارائه داد. این مطالعه که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بهشتی انجام گرفته، رابطه بین کبد چرب و سطح ویتامین D را بررسی کرده است. نتایج نشان می‌دهند که حدود 34 درصد از جمعیت مورد مطالعه دارای کبد چرب هستند، که این یافته‌ها با مطالعات دیگر در منطقه و ایران همخوانی دارد.

جلوگیری از کبد چرب با ویتامین D
جلوگیری از کبد چرب با ویتامین D

همایونفر تاکید کرد که در این پژوهش، کمبود شدید ویتامین D در تمام شرکت‌کنندگان مشاهده شده است. او همچنین بیان کرد که اگر سطح ویتامین D در خانم‌ها کمتر از 18 نانومول بر لیتر و در آقایان کمتر از 21 نانومول بر لیتر باشد، خطر ابتلا به کبد چرب افزایش می‌یابد. همایونفر پیشنهاد کرد که حفظ سطح ویتامین D در حد 20 تا 25 نانومول بر لیتر برای هر دو جنس می‌تواند به پیشگیری از کبد چرب کمک کند.

وی با اشاره به اهمیت ویتامین D در کنترل بیماری‌های مختلف از جمله سرطان و دیابت، توضیح داد که گیرنده‌های این ویتامین با بیان ژن‌های مرتبط با متابولیسم بدن ارتباط دارند. همچنین، او افزود که کمبود ویتامین D می‌تواند به التهاب کمک کرده و این التهاب در ارتباط مستقیم با کبد چرب قرار دارد.

در پایان، همایونفر تاکید کرد که به جای مصرف مداوم مکمل‌ها، تغییر سبک زندگی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت 10 تا 15 دقیقه برای تولید ویتامین D ضروری است. این رویکرد می‌تواند به افزایش سطح این ویتامین حیاتی در بدن و پیشگیری از کبد چرب کمک کند.

 

این مطالب هم مفیدن:

معرفی بهترین صبحانه برای درمان یبوست!

فواید روغن زیتون برای واژن و رحم که احتمالا نمی دانید!

با کمک این ادویه خوشبو، قند خون بالا را کاهش و کنترل کنید!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + دو =

دکمه بازگشت به بالا