;
سبک زندگیمهارت های زندگی

این اشتباه در شستشو لباس شما را خراب می کند!

اشتباه در شستشو: یکی از اشتباهات کم‌تر شناخته شده در لباسشویی، استفاده از نرم‌کننده روی پارچه‌هایی است که قادر به تحمل این مواد نیستند و به مرور زمان باعثِ تخریب لباس خواهند شد. در این قسمت  از سبک زندگی مجله گفتنی این پارچه ها را معرفی خواهیم کرد.

ابریشم

ابریشم یک جنس ظریف است که نیاز به تکنیک‌های خاصی برای شستشو دارد و جزء آن پارچه‌هایی است که نباید برایش از نرم‌کننده استفاده کنید؛ چرا که نرم‌کننده روی پارچه ابریشم می‌ماند، کثیفی‌ها و آلودگی‌ها را داخل خودش نگه می‌دارد و باعث می‌شود که به مرور زمان خاصیتش را از دست بدهد.

پارچه مقاوم در برابر شعله و آتش

این روزها خیلی از پارچه‌ها در برابر آتش کاملاً مقاوم هستند و باعث می‌شوند زمانی که شما در معرض آتش‌سوزی قرار می‌گیرید، لباستان ذوب نشود و به پوستتان آسیب وارد نشود؛ اما باید یاد بگیرید که این لباس‌ها را درست بشویید.

هرگز برای این جنس از لباس‌ها نباید از نرم‌کننده استفاده کنید، زیرا مواد شیمیایی موجود در نرم‌کننده می‌تواند مواد شیمیایی مقاوم در برابر شعله لباس را تجزیه کند و خاصیتش را از بین ببرد.

لباس ضد آب

بسیاری از افراد از کت، ژاکت یا پافرهای ضدآب استفاده می‌کنند و برای شستشو، آنها را با نرم‌کننده درون ماشین لباسشویی می‌اندازند و بعد از مدتی متوجه می‌شوند که پارچه لباس‌ها، خاصیت خود را از دست داده‌اند و علت آن هم استفاده از نرم‌کننده است که خاصیت آب‌گریزی پارچه را به مرور زمان کم کرده است.

لباس میکروفایبر

میکروفایبر یکی از پارچه‌های پرطرفدار است که داخل حوله‌های حمام هم از آنها استفاده می‌شود؛ چرا که رطوبت را به آسانی به خود جذب می‌کند؛ اما اگر برای شستن آن از نرم‌کننده استفاده کنید؛ این قابلیت کاهش می‌یابد؛ زیرا نرم‌کننده به الیاف می‌چسبد و آنها را به روشی غیرسازنده تغییر می‌دهد.

سوئیت‌ها یا بافتنی‌ها

موادی مانند پشم، موهر یا ترمه جزء پارچه‌هایی هستند که با نرم‌کننده لباس سازگاری ندارند که معمولا در اکثر سوئیت‌ها یا بافتنی‌ها از آنها استفاده می‌شود و بهتر است که برای این لباس‌ها نرم‌کننده استفاده نکنید و آنها را با دست بشویید؛ چرا که نرم‌کننده‌ها می‌توانند حالت کرکی ژاکت را از بین ببرند و باعث از دست دادن بافت و گرمای آن شوند. این جنس از لباس‌ها را با صابون‌هایی که به طور خاص برای بافتنی ساخته شده‌اند، بشویید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا