;
سبک زندگیمهارت های زندگی

بهترین روش تمیز کردن آب آکواریوم در منزل که حسابی کاربردیه!

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل: ماهی‌های آکواریوم مانند هر موجود زنده دیگری، برای حفظ سلامتی خود به آب پاک و اکسیژن کافی نیاز دارند. عدم تمیزی آب آکواریوم، آن را به محلی پر از باکتری و میکروب تبدیل می‌کند که می‌تواند سلامت ماهی‌ها را به خطر اندازد.

در سبک زندگی از سری مهارت های زندگی ترفندهای تمیز کردن آب آکواریوم در خانه را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید محیطی سالم و ایده‌آل برای ماهی‌های خود فراهم کنید. با مجله گفتنی همراه باشید.

تمیز کردن آکواریوم نه تنها برای زیبایی و جذابیت آن بلکه برای حفظ سلامت ماهی‌ها ضروری است. در ادامه، به چند نکته مهم برای تمیز کردن آب آکواریوم اشاره می‌کنیم.

این هم مفیده: بهترین ترفند برای تمیز کردن زردی استکان و لیوان که راحت میشی!

نکات کاربردی در تمیز کردن آب آکواریوم در منزل

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل1

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، حداقل یک بار در ماه باید آکواریوم را به طور کامل تمیز کنید. این کار به حذف جلبک‌ها، مواد زائد و سایر آلودگی‌ها از آب کمک می‌کند.
استفاده از سفیدکننده یا هر نوع صابونی برای تمیز کردن آکواریوم ممنوع است. این مواد می‌توانند برای ماهی‌ها سمی باشند و به آن‌ها آسیب برسانند.
اگر جلبک‌هایی را در آکواریوم خود مشاهده کردید، باید سریعا آن را تمیز کنید.
از ظروف تمیز و جداگانه برای آکواریوم خود استفاده کنید. استفاده از ظروف آلوده می‌تواند باکتری‌های مضر را به آکواریوم وارد کند و سلامت ماهی‌ها را به خطر اندازد.
ماهی‌های لجن‌خوار با بلعیدن مواد زائد و آلودگی‌های موجود در آب، به شما در تمیز نگه‌داشتن آب آکواریوم کمک می‌کنند. البته قبل از اضافه کردن لجن خوار به آکواریوم از سازگاری آن با سایر ماهی‌های خود اطمینان حاصل کنید.
نکات طلایی برای تمیز کردن آب آکواریوم

این هم جالبه: اینطوری جلوی بلوغ زودرس فرزندت رو بگیر!

مراحل تمیز کردن آب آکواریوم در منزل

در ادامه، شما را با مراحل و ترفندهای ساده‌ای برای تمیز کردن آب آکواریوم در خانه آشنا خواهیم کرد.

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل3

این هم بدردت می خوره: وسایلی که به خانه انرژی منفی می دهند ولی همه داریم!

۱- تمیز کردن وسایل درون آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، ابتدا حوله‌های تمیز را دور آکواریوم قرار دهید تا از ریختن آب به بیرون جلوگیری شود. سپس با دقت تمام وسایل تزئینی داخل آکواریوم را با اسفنج و آب گرم تمیز کنید و جلبک‌های احتمالی را پاک کنید. به خاطر داشته باشید که از مواد شوینده ساینده و سوزش‌آور استفاده نکنید زیرا به ماهی‌ها آسیب می‌رسانند.

۲- تمیز کردن شیشه داخلی آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، برای تمیز کردن جلبک های شیشه داخلی آکواریوم، از یک اسکرابر مناسب استفاده کنید. ابتدا قسمت زبر اسکرابر را به آرامی روی جلبک‌ها بکشید تا از بین بروند.

سپس با قسمت صاف اسکرابر، جلبک‌های باقی مانده را پاک کنید. حرکات اسکرابر را به صورت صعودی و نزولی انجام دهید تا تمام قسمت‌های شیشه به طور کامل تمیز شوند.

۳- تمیز کردن آب درون آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، با استفاده از توری، جرم‌ها و کثیفی‌های سطح آب را جمع‌آوری کنید. سپس، قسمتی از آب را با سیفون خارج کنید. برای این کار، قسمت کوچک سیفون را داخل آکواریوم و قسمت بزرگ آن را داخل سطل خالی قرار دهید و با حرکات ملایم و سریع سیفون داخل آکواریوم، آب را خارج کنید.

تمیز کردن آب درون آکواریوم

۴- تمیز کردن سنگ‌های درون آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، سیفون را روی سنگریزه‌های کثیف قرار دهید تا ذرات کثیف و آلوده را از بین ببرد. مراقب باشید که سنگریزه‌ها در سیفون گیر نکنند. لازم نیست تمام سنگ‌ها را تمیز کنید، فقط چند بخش از آن‌ها کافی است.

۵- ریختن آب تمیز درون آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، پس از تمیز کردن، وسایل تزئینی را داخل آکواریوم قرار دهید و با استفاده از تهویه آب، آب تمیز را از شیر به آکواریوم اضافه کنید. هنگام ریختن آب، مراقب باشید که آن را به آرامی و از یک گوشه انجام دهید تا ماهی‌ها اذیت نشوند.

راهکارهایی برای تمیز نگه داشتن همیشگی آب آکواریوم

تمیز کردن آب آکواریوم در منزل، هنگام تعویض آب، دمای آب جدید را با دمای آب موجود در آکواریوم مطابقت دهید. تغییر ناگهانی دما می‌تواند برای ماهی‌ها بسیار مضر باشد و حتی منجر به مرگ آن‌ها شود.

وجود تعداد زیاد ماهی در یک آکواریوم، به سرعت آب را کثیف می‌کند. برای حفظ کیفیت آب، تعداد ماهی‌ها را متناسب با حجم آکواریوم انتخاب کنید.
اگر در آکواریوم خود گیاه دارید، حتما آن‌ها را به طور مرتب بررسی کنید و برگ‌های پوسیده را جدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا