;
سبک زندگیگردش و سفر

تمیزترین شهر ایران کجاست؟ سفری به دل تاریخ ایران

تمیزترین شهر ایران: نماد «بیرجند قدیم» که یکی از نمادهای نوروز آرایی مرکز خراسان جنوبی ست نه تنها در نوروز بلکه بعد از آن نیز همچنان مورد اقبال مسافران و مجاوران بیرجندی برای مرور خاطرات و نوستالوژی های گذشته آن هاست. با معرفی یک لوکیشن گردش و سفر از بخش سبک زندگی مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این هم مفیده: محلول طبیعی دفع حشرات با شامپو و سرکه+ طرز تهیه و نحوه استفاده

تمیزترین شهر ایران

اهالی سفر و گشت و گذار احتمالا لوکیشن های جذاب و زیبایی را در سرتاسر ایران دیده اند و از هرکدام تجربه های جالبی را به خاطر داشته باشند. هر کدام از این لوکیشن ها ممکنه است یادآور خاطره ای باشند، اینکه تمیز و لوکس بوده اند یا زیبا و هیجان اگیز و یا معماری مدرن و جذاب و … که همگی یکی از نقاط آن لوکیشن خواهند بود.

در ادامه به معرفی تمیزترین شهر ایران که یک نماد و به اصطلاح ماکت زیبایی و تمیزی ایران قدیم است می پردازیم، اگر یکبار مسیرتان به آنجا افتاده باشد متوجه می شوید به چه دلیل و اگر نرفته اید توصیه می کنیم که حتما بروید، با ما همراه باشید.

«بیرجند قدیم» ماکت زنده تمیزترین شهر ایران

گاهی همین نمادها سبب می شود تا خودرویی در کنار میدان یا بلواری متوقف شود تا با آن نمادی که هزاران خاطره با آن داریم عکسی و فیلمی گرفته آن را به آرشیو خاطرات بیفزاییم.اما امسال در کنار همه نمادهایی که جزو نوستالوژی اغلب خراسان جنوبی ها به ویژه بیرجندی ها به حساب می آمد و می شد در گوشه و کنار شهر این نمادها را دید و خاطرات گذشته را مرور کرد نماد و ماکت شهر قدیم بیرجند بود که در میدان ابوذر مرکز خراسان جنوبی به دست هنرمندان به عنوانی یکی از نماد های نوروزی خلاقانه بنا شد این نماد نه تنها در نوروز ۱۴۰۳ اقبال عموم را به خود جلب کرد بلکه بعد از آن نیز اغلب شهروندان بیرجندی و مسافران و گردشگران مرکز خراسان جنوبی را به سوی خویش می کشاند تا هر آن چه مربوط به تاریخ گذشته و نه چندان دور بیرجند این تمیزترین شهر ایران می شود را یکجا و در قالب ماکتی کوچک اما زنده به تماشا بنشینند و نوستالوژی های گذشته را مروری کنند.

بیرجند قدیماین هم جالبه: فریز کردن پیاز داغ و سیر داغ اگه میخوای مثل روز اول تازه بمونه!

این ایده خلاقانه و نو سبب شده تا نه تنها در عید نوروز بلکه برای همیشه این نقطه به محل برو و بیای مردم شهر و مسافران مبدل شود. چرا که عده بسیاری در این کوچه های باریک و کوچک، در این باغ سراهای، در این خانه ها و عمارت های ایرانی، در این قصابخانه، نانوایی، حمام عمومی و… یک جا خاطرات خویش را مرور می کنند و حظ لازم را از آن چه به تعلق داشته و سبب آرامششان بوده است می برند.

اینجا در کنار مرور نوستالوژی های گذشته کلاس درسی برای کودکان نسل حاضر هم است تا با گذشته پدر و مادران و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایشان بیش از پیش آشنا شوند و با نوستالوژی و تاریخ این سرزمین عکس ها و فیلم های یادگاری بگیرند.

جای یادگاری و خراش بر روی این دیوارها!

بیرجند قدیم 1

اما آن چه با دیدن بیرجند قدیم آن هم در این ماکت کوچک که به دست توانمند هنرمندان این سرزمین بنا شده است کمی آزار دهنده است خراش هایی ست که توسط عده ای بر روی این بناهای لی لی پوتی بیرجند قدیم می بینیم که به مرور خرابی و از بین رفتن این اثر هنری را در پی خواهد داشت پس به طور حتم باید به این مهم بیش از پیش توجه داشت و زمینه تخریب آن را با شکستن در و پنجره، کندن ققل های قدیمی، خراب کردن دیوار ها و… فراهم نیاوریم.

 

این مطالب هم جالبن:

۸ نشانه‌های افراد دروغگو که قصد فریب شما را دارند!

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا