;
رابطه و ازدواجسبک زندگی

جملات ممنوعه: 7 جمله که نباید به مردها بگویید!

جملات ممنوعه: 7 جمله که نباید به مردها بگویید: رابطه عاطفی مانند بازی شطرنج است، اگر ندانید چه زمانی و چگونه چه رفتاری نشان دهید، چه چیزی بگویید، چه واکنشی نشان دهید و … کیش و مات خواهید شد.

از آنجا که زن و مرد در مهارت‌های کلامی با یکدیگر متفاوت هستند این مقاله را به جملاتی که اثرات بسیار منفی روی آقایان دارد اختصاص داده‌ایم تا در این بازی شطرنج به بن بست نرسید! چه جملاتی وجود دارد که با توجه به روانشناسی مردان بهتر است از آن دوری کنید؟

جملات ممنوعه: 1. زود باش!

همانطور که پیشتر توضیح دادیم مردان به لحاظ زیست شناسی خاص مغزشان معمولا کمتر از خانم‌ها توانایی انجام چند کار همزمان را دارند و این موضوع ممکن است گاهی سبب شود در انجام برخی کارها کند به نظر برسند.

اینکه دائم به آن‌ها بگویید “زود باش” نه تنها منجر به سرعت عمل بالا در آن‌ها نمی‌شود بلکه تمرکزشان را برهم می‌ریزد و ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. در انجام برخی فعالیت‌های غیر حیاتی مانند حاضر شدن برای رفتن به مهمانی، سر میز شام آمدن، خرید رفتن و … نیازی نیست دائم به او فشار بیاورید که سریع باشد، اینکه ۱۰ دقیقه زودتر همه چیز انجام شود ارزش بحث و کدورت بین شما را دارد؟

جملات ممنوعه: 2. از فلانی یاد بگیر

باید بدانید مقایسه در هر رابطه‌ای، در هر سنی، در هر شرایطی نتیجه‌اش تحقیر و تخریب است. چه در رباطه مادر فرزندی، چه رابطه مدیر و کارمندی، چه رابطه زناشویی، هرگز با مقایسه منفی به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید. در مورد مردها به دلیل توضیحاتی که خدمتتان ارائه کردیم و گفتیم یک مرد دوست دارد قهرمان شما باشد این اثر منفی می‌تواند دو چندان شود.

اگر می‌خواهید به همسرتان انگیزه دهید که بهتر شود و روبه پیشرفت باشد بهتر است از جملات مثبت استفاده کنید. جملاتی مثل “مطمئنم از پسش بر میایی”، “شاید اولش سخت باشه ولی منم کنارت هستم که باهم پیش بریم”، “من به توانایی تو اعتماد دارم” و … این جملات را با جملات تحقیر کننده‌ای مانند:” مردم شوهر دارن منم شوهر دارم”، ” شوهر فلانی رو ببین عبرت بگیر”، “خوش به حال فلانی چه شوهری داره” و… مقایسه کنید.

جملات ممنوعه2

جملات ممنوعه: 3. تو دست نزن بدتر گند می‌زنی

اولین موضوعی که بهتر است همین ابتدای مقاله تاکیدمان را روی آن شروع کنیم این است که مردان از نظر تکاملی، زیستی و روانی مایل هستند بتوانند این قدرت را داشته باشند که یک زن به آن‌ها تکیه کند یا به عبارت ساده‌تر بتوانند قهرمان یک زن باشند. قطعا در یک سری از موارد به خصوص انجام کارهای ظریف و کارهایی که نیازمند دقت و حوصله بیشتری است خانم‌ها به واسطه نیمکره چپ قوی‌شان بهتر عمل می‌کنند اما این دلیل نمی‌شود که این موضوع را مدام به آن‌ها یادآوری کنید!

جملات ممنوعه: 4. مامانم راست می‌گفت

به این جملات توجه کنید:” مامانم راست می‌گفت بی عرضه‌ای:”، “باید به حرف مامانم گوش می‌دادم آدم حسابت نمی‌کردم”، ” به قول مامانم زنی که خرج نداره ارج نداره”، “مامانم گفت اینا خونوادگی این مدلی‌ان ولی من گوش ندادم” و … تمام این جملات برای مردِ رابطه‌تان یک معنی بیشتر ندارد آن هم این است که یک جنگ به سرپرستی مادرتان وجود دارد که شما هم سربازش هستید و باید در برابر هردوی شما از خودش دفاع کند بنابراین به همین راحتی صمیمیت و یکی بودنتان را با زبان خودتان از بین می‌برید.

هرگز فراموش نکنید که شما و همسرتان در یک تیم هستید و اگر هم او نقطه ضعفی دارد این شما هستید که باید به او کمک کنید تا در کنار شما آن را برطرف نکند نه اینکه با دیگران به او حمله کنید!

جملات ممنوعه: 5. خیلی مردی!

شاید فکر کنید چه اشکالی دارد به مرد رابطه‌مان بگوییم :”خیلی مردی”! هیچ اشکالی ندارد، تاکید این جمله برای او نه تنها آزاردهنده نیست بلکه بسیار شیرین و جذاب است! اما به شرطی که جمله شما همراه با متلک و طعنه و کنایه نباشد! ممکن است تصور کنید این تنها یک اصطلاح ساده است و معنای اصلی‌اش زیر سوال بردن مردانگی او نیست و تنها می‌خواهید به او بفهمانید کارش درست و از روی انصاف نیست! خب همین موضوع را صادقانه، صریح و روشن بیان کنید! نیازی به طعنه و کنایه نیست.

ذهن مردان به اندازه خانم‌ها با اصطلاحات، کنایات و ضرب المثل‌ها کنار نمی‌آید، این توانایی بی نظیر نیمکره چپ شماست اما برای آن‌ها ترجیح می‌دهند صریح و روشن خواسته شما را بشنوند! پس اگر از اینکه او شما را منتظر گذاشته ناراحت هستید خیلی روشن توضیح دهید که:” عزیزم من دوست دارم خوش قول‌تر باشی و به این توجه کنی توی خیابون منتظر موندن برای من خوشایند نیست، حس بدی پیدا می‌کنم و دوست دارم این موضوع برای تو مهم تر باشه”.

مردان این طرز صحبت شما را بسیار سریع‌تر درک می‌کنند تا اینکه بخواهید بگویی:” منو تو خیابون این همه منتظر گذاشتی؟ غیرت نداری تو؟ خیلی مردی”! در واقع زیر سوال بردن مردانگی او نوعی توهین به حساب می‌آید و توهین در رابطه از خط قرمزهای اساسی است که باید کنار گذاشته شود.

جملات ممنوعه3

جملات ممنوعه: 6. کار همیشه‌ات همینه

پیش کشیدن گذشته در بحث و اختلاف نظرها یکی از بدترین راهکارهایی است که نتیجه‌اش به بن بست رسیدن گفتگو است و به بن بست رسیدن گفتگو اولین قدم در از بین رفتن یک رابطه سالم است.

چرا پیش کشیدن گذشته برای مردان گران‌تر تمام می‌شود؟ این موضوع به ساختار مغز آن‌ها بر می‌گردد، برای مردان آسان نیست که بتوانند همزمان روی چند موضوع باهم تمرکز داشته باشند، اگر دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که زنان معمولا می‌توانند در عین حال که در حال تماشای تلوزیون هستند با یکدیگر صحبت کنند و همزمان یک کار دستی هم انجام دهند اما مردان نیاز دارند تنها روی یکی از این کارها تمرکز کنند، اگر آن‌ها را در حالی که مشغول تماشای تلوزیون هستند صدا کنید شاید نتوانند جوابتان را بدهند! بنابراین وقتی روی موضوعی در حال بحث هستید بهتر است روی همان موضوع متمرکز باشید.

پیش کشیدن گذشته با جملاتی مثل:” کارت همیشه همینه”، “مثل همیشه باز داری این کار رو می‌کنی”، “یادته باز همین کارو کرده بود” و … تنها باعث سردرگمی مردِ رابطه شما خواهد شد و نه تنها روی موضوعی که در حال گفتگو و چالش هستید متمرکز نمی‌شود بلکه از ادامه این گفتگو فرار خواهد کرد و نتیجه‌اش تلنبار شدن مشکلاتتان بدون حل شدن روی یکدیگر است!

جملات ممنوعه: 7. بی ‌عرضه!

یک مرد نیاز دارد قهرمان شما باشد و اگر چنین تصوری نداشته باشد عزت نفسش را در رابطه با شما از دست خواهد داد! نکته مهم‌تر این است که مردی که در رابطه عزت نفس نداشته باشد سعی می‌کند این عزت نفس را در جای دیگری بیابد.

البته اینطور نیست که چنین مردی حتما به شما خیانت می‌کند! خیر، خیانت هم یکی از راه‌های کسب عزت نفس خارج از رابطه متعهدانه است اما تنها راه نیست، روی آوردن به الکل و مواد مخدر، رفیق بازی، کنترل‌گری و پرخاشگری، زورگویی و خیلی از رفتارهای دیگر می‌تواند یک عزت نفس کاذب در او ایجاد کند که تشنه به دست آوردنش است! وقتی می‌توانید این عزت نفس را خودتان به او بدهید چرا باید با استفاده از کلماتی مانند بی‌عرضه آن را از بین ببرید؟ اگر همسرتان در موردی توانایی لازم را ندارد به او کمک کنید نقاط ضعفش را شناسایی و برطرف کند.

سارا محبی

سارا محبی هستم فارغ التحصیل سینما از دانشگاه علم و فرهنگ علاقه زیادی به دنیای سینما و اخبار و مطالب این حوزه دارم. دوست دارم جدیدترین اخبار مرتبط با سلبریتی ها رو دنبال کنم و اون ها رو با شما عزیزان هم به اشتراک بگذارم. سایر علایق: نوشتن، نقاشی و یوگا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا