;
سبک زندگیمهارت های زندگی

نشانه های اضطراب: اگر این نشانه‌ها را دارید از اضطراب پنهان رنج می‌برید!

نشانه های اضطراب: تشخیص اضطراب پنهان می‌تواند چالش برانگیز باشد چرا که علت‌های این اختلال نامشخص است و ممکن است به صورت ژنتیکی منتقل شود، یعنی افرادی که دارای سابقه خانوادگی از اضطراب یا اختلالات اضطرابی هستند، مستعدتر به ابتلا به اضطراب پنهان هستند. از طرفی ممکن است تنش‌های محیطی در زندگی، تجربیات ناخوشایند فرد و فشارهای روزمره، نقشی در بروز این اختلال داشته باشند.

این هم جالبه: نحوه عاشق شدن ماههای مختلف: متولدین هر صورت فلکی چگونه عاشق می شوند؟

نشانه های اضطراب

اضطراب پنهان اغلب می‌تواند با علائم فیزیکی مانند سردرد، تنش عضلانی و مشکلات معده ظاهر شود. این علائم ممکن است به دلایل دیگری مانند استرس یا بیماری‌های مختلف ظهور کنند، اما اگر ادامه داشته باشند و با درمان دارویی برطرف نشوند، ممکن است نشانه‌ای از اضطراب پنهان باشند. برخی از افراد ممکن است مشکل خواب یا تغییر در اشتها داشته باشند. در بخش سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی با نشانه های اضطراب بیشتر اشنا شوید. با مجله گفتنی همراه باشید.

نشانه های اضطراب2

این هم جالبه: بهترین روش های نه گفتن بدون اینکه حس عذاب وجدان کنید!

۱- بی‌قراری

نشانه های اضطراب: بی‌قراری شامل عدم توانایی در یک جا نشستن در هر موقعیتی است و می‌تواند به شکل عادات عصبی مختلف ظاهر شود. مثلا تکان دادن بیش از حد دست یا ضربه زدن به پا. فرد ممکن است بدون دلیل به شکل بی‌قراری به دنبال فعالیت‌هایی مثل نوشیدن چای، کار کردن با موبایل و یا گرفتن نفس عمیق باشد. همچنین، ممکن است فرد به طور مداوم به دنبال تغییر موضوع و یا فکر کردن به چیزی خاص باشد.

۲- تنش بدن

نشانه های اضطراب: همراه با اضطراب، موقعیت‌های جنگ یا گریز به وجود می‌آید که می تواند بدن را منقبض کند و باعث درد عضلانی شود. دردهای مزمن بدن و ماهیچه‌ها، اگر بدون دلیل باشند، احتمالا مربوط به اضطراب پنهان هستند.

۳- حملات پانیک

نشانه های اضطراب: ضربان قلب سریع و تعریق شدید، حمله پانیک را تشکیل می‌دهند و در اکثر اوقات فردی که دارای اختلال اضطرابی است حملات پانیک را تجربه می‌کند. همچنین افراد مبتلا ممکن است به طور خودکار احساس ترس یا سرمای شدید کنند.

علائم رفتاری اضطراب پنهان

این علائم شامل نشان دادن بی‌قراری و نگرانی در رفتار است. به این صورت که فرد می‌خواهد به هر نحوی از اضطراب خلاصی پیدا کند، و با اینکه به اشتباه بودن کار خود واقف است، توان کنترل کردن رفتار خود ندارد. اختلال وسواس، در برخی موارد در ادامه‌ی اضطراب پنهان، بروز پیدا می‌کند. در اینجا به برخی از این رفتارها که نشان دهنده اضطراب پنهان است اشاره می‌کنیم.

این هم جالبه: بهترین ترفند نگهداری بادمجان خام و پخته اگه میخوای کیفیتش رو حفظ کنه!

نشانه های اضطراب3

۱- رفتارهای اجتنابی

نشانه های اضطراب: رفتارهای اجتنابی نشانه رایج اضطراب پنهان است. این می‌تواند شامل اجتناب از موقعیت‌ها یا فعالیت‌هایی باشد که ممکن است باعث اضطراب شوند، مانند رویدادهای اجتماعی یا سخنرانی در جمع. همچنین می‌تواند شامل اجتناب از گفتگو یا تعامل با افراد خاص باشد.

اجتناب ممکن است به طور موقت اضطراب را تسکین دهد، اما در نهایت می‌تواند با تقویت این باور که آن موقعیت یا فعالیت خطرناک یا تهدید کننده است، اضطراب را در دراز مدت بدتر کند.

۲- کمال‌گرایی

نشانه های اضطراب: کمال‌گرایی اغلب به عنوان یک ویژگی مثبت دیده می‌شود، اما می تواند نشانه‌ای از اضطراب پنهان نیز باشد. افراد مبتلا به اضطراب پنهان ممکن است احساس کنند که باید برای کمال تلاش کنند تا دائماً از انتقاد یا شکست دور بمانند.

این می‌تواند منجر به انتقاد بیش از حد از خود، سرزنش خود، تعلل و دشواری در تصمیم‌گیری شود. کمال‌گرایی همچنین می‌تواند منجر به استرس و اضطراب بالا شود، زیرا ممکن است افراد دائماً نگران برآورده کردن انتظارات خود یا دیگران باشند.

۳- تفکر بیش از حد و نشخوار فکری

نشانه های اضطراب1

نشانه های اضطراب: فکر کردن بیش از حد و نشخوار فکری از علائم رایج اضطراب پنهان است. فکر کردن به شکل افراطی، که اصطلاح علمی آن، افراط اندیشی است، شامل تجزیه و تحلیل و وسواس دائمی در مورد رویدادهای گذشته یا احتمالات آینده است، در حالی که نشخوار فکری شامل تمرکز بر افکار و احساسات منفی است.

هر دو می‌توانند اضطراب و استرس را افزایش دهند و در زندگی روزمره اختلال ایجاد کنند. تفکر بیش از حد و نشخوار فکری همچنین می‌تواند منجر به احساس گیر افتادن یا ناتوانی در حرکت به جلو شود.

۴- تحریک‌پذیری و نوسانات خلقی

نشانه های اضطراب: تحریک‌پذیری و نوسانات خلقی نیز از نشانه‌های رایج اضطراب پنهان هستند. اضطراب می‌تواند باعث شود که فرد احساس بی قراری کند و به راحتی تحریک شود که این خود منجر به طغیان خشم یا ناامیدی می‌شود.

نوسانات خلقی نیز ممکن است رخ دهد، به طوری که فرد یک لحظه احساس خوشحالی می‌کند و سپس ناگهان غمگین یا مضطرب می‌شود. این تغییرات خلقی می‌تواند برای فردی که آنها را تجربه می‌کند و همچنین برای اطرافیانش، گیج کننده و ناراحت‌ کننده باشد.

علائم سبک زندگی

نشانه های اضطراب: نوشیدن زیاد الکل و رژیم غذایی نامناسب می تواند علائم اضطراب را بدتر کند. متاسفانه بسیاری از افراد برای کنار آمدن با اضطراب خود به مواد مخدر یا الکل روی می‌آورند و در نهایت به این مواد اعتیاد پیدا می‌کنند.

آنچه در این مطلب از مجله سبک زندگی اکالا گفته شد، همگی نشانه‌های بالقوه اضطراب پنهان هستند. کمک گرفتن از یک متخصص سلامت روان می‌تواند در مدیریت اضطراب و بهبود مفید باشد.

در اولین گام لازم است اضطراب را بپذیریم. چرا که سرکوب و نادیده گرفتن اضطراب، می‌تواند آن را شدیدتر کند. سپس لازم است به مشاهده افکار و احساسات بپردازیم تا شناخت خوبی از آنچه در کارخانه ذهنمان می‌گذرد پیدا کنیم.

تکنیک‌هایی مانند تمرکز حواس، ورزش و استراتژی‌های تمدد اعصاب نیز می توانند به مدیریت اضطراب کمک کنند. مهم است که اضطراب یک وضعیت قابل درمان است و با حمایت و درمان مناسب، افراد می‌توانند یاد بگیرند که علائم خود را مدیریت کنند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

به یاد داشته باشید که کمک گرفتن نشانه قدرت فرد است، فرد قدرتمند با اختلال می‌جنگد و نمی‌گذارد اختلالی او را از زندگی روزمره باز بدارد. انواع درمان‌ها می‌توانند بالا بردن کیفیت و رضایت از زندگی، تفاوت‌های چشمگیری ایجاد کنند.

 

این مطالب هم جالبن:

شستن اعضای بدن: ۷ جای بدن که همیشه آن ها را اشتباه می شویید! خیلی مهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا