;
سبک زندگیمهارت های زندگی

12 چیزهایی که باعث افزایش وزن می شوند ولی انجام می دهید!

افزایش وزن: چه چیزی باعث افزایش وزن می شود؟ اگر مراقب کنترل وزن خود نباشید، اضافه وزن و چاقی ایجاد می شود. علل شگفت انگیز و غیر قابل توضیح افزایش وزن شامل ژنتیک، استرس، افسردگی و علل دیگر است.
اگر مراقب کنترل وزن خود نباشید، اضافه وزن و چاقی ایجاد می شود. علل شگفت انگیز و غیر قابل توضیح افزایش وزن شامل ژنتیک، استرس، افسردگی و علل دیگر است.
افزایش وزن مشکل بسیاری از افراد است. اگر مراقب کنترل وزن خود نباشید، اضافه وزن و چاقی ایجاد می شود. چاقی خطر بیماری قلبی ، دیابت ، فشار خون بالا ( فشار خون بالا )، سرطان و سایر شرایط را افزایش می دهد. پرخوری و ورزش نکردن از علل شناخته شده افزایش وزن هستند، اما چندین دلیل دیگر ممکن است زمینه ساز افزایش وزن شما باشد. این دلایل نامشخص ممکن است باعث شود برنامه های غذایی سالم و کنترل وزن شما با شکست مواجه شود.

خیلی جالب: مردان و زنان کدام ماههای سال زیبا هستند؟

افزایش وزن1

اگر کالری دریافتی شما بیشتر از مقداری باشد که از طریق فعالیت می سوزانید، وزن اضافه خواهید کرد . این عدم تعادل کالری خورده شده و مصرف شده، بخش اساسی افزایش وزن است.

بدن شما غذایی که می خورید را هضم می کند و آن را به انرژی برای فعالیت ها و عملکردهای بدن شما تبدیل می کند. غذای اضافی به انرژی ذخیره شده تبدیل می شود. قندها به صورت گلیکوژن، بیشتر در ماهیچه ها و کبد ذخیره می شوند . چربی در بافت چربی به صورت تری گلیسیرید ذخیره می شود . اگر به طور منظم بیش از نیاز بدن خود مصرف کنید، این ذخیره ایجاد می شود و باعث افزایش وزن می شود.

هر شرایط یا اختلالی که فعالیت شما را کاهش دهد یا باعث شود غذا (و کالری) بیشتری مصرف کنید، وزن شما را افزایش می دهد. فراتر از این واقعیت ساده ریاضی، عوامل زیادی می توانند در افزایش وزن نقش داشته باشند.

ویژگی های زن جذاب از نظر مردان: چگونه یک زن جذاب برای شوهرم باشم ؟

12 چیزهایی که باعث افزایش وزن می شوند:

افزایش وزن3

1. ژنتیک

ژن ها متابولیسم، هضم ، تولید انرژی و ذخیره چربی شما را کنترل می کنند. برخی از بیماری های ژنتیکی مانند سندرم پرادر ویلی ، در کنار سایر مشکلات، از دوران کودکی باعث چاقی می شوند. ژن‌های شما ممکن است شما را مستعد ذخیره‌سازی چربی کنند یا فعالیت شما را دشوار کنند. عوامل ژنتیکی نامشخص ممکن است زمینه ساز افزایش وزن شما باشد.

حتمن بخوانید: 5 راهکار پیش بینی طلاق؛ چگونه بفهمیم که یک ازدواج به طلاق ختم می شود؟

2. استرس

هنگامی که تحت استرس هستید، بدن شما کورتیزول، هورمون آدرنال، تولید می کند . این هورمون اثرات متعددی بر بدن دارد، از جمله رسوب چربی در اطراف کمر. به این چاقی شکمی یا احشایی می گویند.

کورتیزول همچنین گرسنگی را افزایش می دهد. زمانی که تحت استرس هستید، احتمالاً نابخردانه غذا می خورید – غذاهای پر کالری که مملو از غذاهای اشباع شده هستند که به سرعت وزن اضافه می کنند.

استرس می تواند خانه را داشته باشد، چه در و چه در محل کار. آرام سازی پیشرونده عدلانی، تکنیک های آرام سازی، مدیتیشن، دیافراگمی ، یوگا و سایر روش ها می توانند به شما کمک کنند. روش های مدیریت می تواند به کاهش وزن و همچنین فشار کمک کند.

3. افسردگی

عواطف و وضعیت روانی شما به طرق مختلف بر سلامت جسمانی شما تأثیر می گذارد. اگر افسرده هستید ، در خطر افزایش وزن ناخواسته قرار دارید. عوامل دیگر باعث افزایش اشتها ، افزایش خواب ( هیپرخوابی ) و مشخصات متابولیک ضعیف می شود. همه این موارد می توانند باعث افزایش وزن شوند.

رابطه بین چاقی وافسردگیدو طرف است – به هر دو صورت کار می کند. افراد مبتلا بهافسردگیبیشتر در معرض کم تحرکی و پرخوری هستند که باعث افزایش وزن می شوند. افرادی که چاق می شوند نیز بیشتر در معرض خطر هستند.

4. بد خوابی

خواب مورد نیاز سلامت جسمی و روانی است.خوب نخوابیدن باعث تجمع چربیدر بدن می شود . همچنین زمانی که نمی خوابید احساس گرسنگی را بیشتر می کنید.

هورمون هایی که در طول خواب ترشح می شوند ، مصرف انرژی بدن را کنترل می کنند و اشتها را تنظیم می کنند. اگر خوب نمی خوابید، این هورمون ها مختل می شوند که می تواند منجر به افزایش وزن شود. همچنین اگر خوب نخوابید، احتمال زیاد پرخوری دارید. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند احتمال بیشتری دارد که شاخص توده بدنی (BMI) بالایی داشته باشند.

5. داروها

داروهای تجویزی که ممکن است برای برخی شرایط مصرف کنید می توانند سیگنال های شیمیایی کنترل گرسنگی و سیری را مختل کنند. چنین داروهایی می توانند باعث افزایش وزن شما شوند. از جمله آنها عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها
مسدود کننده های بتا
انسولین
سایر داروها: داروهای ضد افسردگی ، داروهای ضد صرع ، و داروهای ضد روان پریشی
اگر در طول درمان طولانی مدت متوجه افزایش وزن خود شدید، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به سمت دارویی سوق دهند که موثر است اما باعث افزایش وزن شما نمی شود.

6. شکر

قند به طرق مختلف روی شما نفوذ می کند. هر گرم قند متابولیزه می شود و 4 کالری به بدن می دهد. شما باید 10٪ یا کمتر از کل کالری خود را به عنوان شکر مصرف کنید. برای یک بزرگسال متوسط، حد توصیه شده 12 قاشق چایخوری (200 کالری) است.

قندهایی که وزن شما را افزایش می دهند عبارتند از ساکارز (شکر سفره)، دکستروز (گلوکز)، عسل، شربت ها و قندهای موجود در آب میوه یا سبزیجات غلیظ. ممکن است به قهوه خود شکر اضافه نکنید، اما ممکن است همچنان از قندهایی که از قبل به غذاها و نوشیدنی های مختلف اضافه شده اند، مصرف کنید . اگر نگران افزایش وزن هستید، به مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر (نوشابه های گازدار، نوشیدنی های میوه ای، فراپس و غیره) و تنقلات شیرین مانند براونی، کلوچه، بستنی، دسرهای یخ زده، کیک ها، شیرینی ها و رول های شیرین نگاه کنید. .

نوشیدنی های شیرین شده با شکر عامل اصلی افزایش وزن در کودکان و همچنین بزرگسالان هستند. مصرف منظم چنین نوشیدنی هایی با افزایش وزن قابل توجهی همراه است. ممکن است از میزان قندی که بدون اطلاع از آن مصرف می کنید شگفت زده شوید.

7. چربی های اشباع شده

شما نباید بیش از 10 درصد از کالری روزانه خود را به عنوان چربی های اشباع مصرف کنید. یک رژیم غذایی با 2000 کالری در روز نباید بیش از 22 گرم چربی داشته باشد زیرا هر گرم چربی 9 کالری دارد.

غذاهای فرآوری شده حاوی مقدار زیادی هستند. برچسب ها را با دقت بخوانید تا بدانید کدام غذاها به وزن بدن شما اضافه می کنند. شما نباید به دنبال حذف کامل انجام ها ازرژیم غذاییخود باشید زیرا این امر ناسالم خواهد بود. جدا از مقدار، نوع نیز برای سلامتی مهم است. برای مصرف بیشتر از خوردن های سالم (چربی های اشباع و چند غیر اشباع) برنامه ریزی کنید و از درمان های ناسالم (چربی های اشباع و ترانس) پرهیز کنید. روز های اشباع شده در گوشت و لبنیات پیدا می شود.

8. کم کاری تیروئید

این اختلال هورمونی اغلب برای مدت طولانی ناشناخته می ماند. غده تیروئید هورمون های تیروئیدی لازم برای متابولیسم بدن شما را تولید می کند. اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، می توانید وزن خود را افزایش دهید حتی اگر هنوز همان رژیم غذایی قبلی را می خورید. سایر علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

خستگی
ناتوانی در تحمل سرما
خشکی پوست و مو
یبوست
از دست دادن میل جنسی
گرفتگی عضلات
مو و ناخن شکننده
پزشک شما برای تشخیص این وضعیت آزمایش خون می خواهد. درمان ساده اما معمولا مادام العمر است.

9. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

تخمدان های شما نه تنها تخمک (تخمک) بلکه چندین ماده تولید می کنند که چرخه قاعدگی وباروریشما را تنظیم می کنند . PCOS اختلالی است که تخمدان را تحت تأثیر قرار می دهد و عملکردی بدنی و عملکردی مثل را بر هم می زند. این وضعیت به خوبی شناخته نشده است اما از هر 1 0 زن 1 نفر را مبتلا می کند. علائم این اختلال عبارتند از:

پریود نامنظم یا بدون پریود
رشد بیش از حد مو در بدن (هیرسوتیسم)
افزایش وزن
آکنه و پوست چرب
ناباروری
پزشک شما را با دارو درمان می کند تا PCOS را تحت کنترل نگه دارد.

10. جایی که زندگی می کنید

مکانی که در آن زندگی می کنید می تواند تأثیر شگفت انگیزی بر سلامت و وزن شما داشته باشد. اگر منطقه مسکونی شما دارای سالن های ورزشی، پارک ها و پیاده روهای مقرون به صرفه نباشد، فعال ماندن از نظر فیزیکی دشوار است. اگرچه ممکن است فقط تعداد کالری توصیه شده را مصرف کنید، اما عدم فعالیت شما می تواند باعث افزایش وزن شود.

عامل دیگر دوری از سوپرمارکت هایی است که غذاهای سالم مانند سبزیجات و میوه ها را می فروشند. اگر غذای سالم به سختی به دست می‌آید، احتمالاً غذاهای پر کالری و چاق‌کننده مصرف می‌کنید.

11. سبک زندگی کم تحرک

سبک زندگی شما ممکن است فعالیت کافی نداشته باشد، ممکن است تمام روز را احساس کنید. بزرگسالان باید 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی داشته باشند و حداقل دو بار در هفته فعالیت های تقویت کننده را انجام دهند. فعالیت‌های معمول در محل کار یا خانه که ضربان قلب شما را افزایش نمی‌دهد، در این پیشنهاد فعالیت به حساب نمی‌آیند. فقط زمان زیادی برای نشستن در محل کار، تماشای تلویزیون یا بازی های ویدیویی به افزایش وزن و افزایش شاخص توده بدنی (BMI) کمک می کند.

12. بیش از حد

البته این یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است. شما آن را می بینید، اما هنوز هم می توانید شما را غافلگیر کند. شما معتقدید که یک برنامه غذایی سالم دارید و به آن پایبند هستید. اما تنقلات، روزهای تقلب، و خوراکی های گاه به گاه همگی با هم جمع می شوند. بیشتر این خوراکی‌ها از مصرف زیاد هستند و می‌توان بدون توجه به میزان مصرف شما را افزایش داد.

برخی از برچسب های مواد غذایی می توانید شما را نیز فریب دهند. ممکن است در خرید بیسکویت های کم چرب و دسرهای بدون دقت دقت کنید، اما ممکن است متوجه شوید که اینها مملو از قند هستند. یک کلوچه کم‌چرب با مقدار زیادی شکر می‌تواند کالری بیشتری نسبت به نان توت به شما بدهد، بنابراین با احتیاط از آن اجتناب کنید. همیشه برچسب را با دقت بخوانید و به هر قسمت توجه ویژه ای داشته باشید.

اندازه هم مهم است. غذاهای سالم را برای رژیم غذایی خود انتخاب کنید، اما افزایش روزافزون حجم غذا در رستوران ها و سوپرمارکت ها می تواند خوب شما را باطل کند. وعده های بزرگتر و اندازه های سرو شما را به خوردن بیشتر می کند. در رستوران‌ها، اندازه‌های کوچک را می‌خواهید و در صورت لزوم از منوی جونیور انتخاب کنید. در خانه، وعده های کوچکتری را برای خود سرو کنید و قبل از اینکه به کمک دوم برسید، دقت کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا