;
تازه هاگردش و سفر

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا که سطح اکسیژن بیشتری در زیر آب دارند!!!

 

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا

 

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا: در منطقه ای از مالزی مردم بشکلی بسیار جالب و البته زیبا روی دریا زندگی می کنند و به کوچ نشینان دریایی معروف شده اند! به نقل از چاینا دیلی، تعدادی از مردم مالزی در منطقه ای به نام Bajau بر روی دریا زندگی می کنند که به آنان لقب کوچ نشینان دریایی را داده اند. کودکان به شکار خرچنگ و ماهیگیری مشغول هستند و در کلبه های چوبی زندگی می کنند. مردم این منطقه از راه تجارت دریایی روزگار خود را سپری می کنند.

اینم جالبه: چرا آینه در آسانسور نصب می‌کنند؟ پاسخ این سوال شما را غافلگیر خواهد کرد!

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا-4

مردم باژائو می‌توانند برای مدتی طولانی بدون امکانات تنفسی در زیر آب شنا کنند و دانشمندان دریافته‌اند که دلیل این امر، جهش ژنتیکی آن‌ها برای تطبیق با شرایط است. غواصی بدون استفاده از اکسیژن اضافه می‌تواند بسیار دشوار باشد و انسان معمولا برای مدت‌زمانی بسیار کوتاه قادر به انجام این کار است.

شاید بپسندید: گیاهی که می‌تواند عرق زیر بغل را از بین ببرد+ نحوه استفاده

با این وجود منطقه‌ای در مالزی و فیلیپین وجود دارد که باژائو (Bajau) نامیده می‌شود و مردم آن به تبحر در این نوع از شنا مشهور هستند. مردم این منطقه در نوبت‌های ۸ ساعته به غواصی مشغول هستند و این غواصی در بیشتر موارد بدون دستگاه‌های اکسیژن رسان انجام می‌شود. با این شرایط آن‌ها در هر دوره ورود به آب، حدود ۲ دقیقه نفس خود را نگاه می‌دارند و به دنبال ماهی و سایر ماهیت‌های زیر آب می‌گردند.

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا-6

در طول یک روز، به‌صورت متوسط ۵ ساعت از زمان کاری مردم این منطقه در زیر آب سپری می‌شود که این زمان برای یک انسان عادی، ممکن نیست. در ابتدا تصور می‌شد که این امر یک مهارت است که به‌تدریج و با تمرین کسب‌شده است ولی دانشمندان با تحقیق بر روی ساکنان باژائو توانسته‌اند تا به ماهیت اصلی این موضوع پی ببرند.

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا-2

در حقیقت این نوع از غواصی به‌واسطه یک جهش ژنتیکی برای ساکنان این منطقه ممکن شده است. اهالی این قسمت از مالزی و فیلیپین دارای طحال بزرگ‌تری نسبت به سایر انسان‌ها هستند. دانشمندان دانشگاه‌های کپنهاک و برکلی کالیفرنیا با بررسی این قابلیت ویژه دریافته‌اند که در طول چندین نسل زندگی وابسته به غواصی، بدن این انسان‌ها از نظر ژنتیکی برای تطابق با شرایط کاری‌شان تغییر پیدا کرده است.

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا

در نخستین نگاه ممکن است طحال به‌هیچ‌عنوان عضوی برای کمک به نگه‌داشتن نفس نباشد. وظیفه اصلی طحال، تصفیه خون و از بین بردن باکتری‌ها به‌عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن است. با این وجود نکته مهم این است که هرچقدر که طحال فرد بزرگ‌تر باشد، میزان خون تازه و پر از اکسیژنی که به بدن او می‌رسد بیشتر خواهد بود و به‌این‌ترتیب می‌تواند برای مدتی طولانی‌تر از اکسیژن موجود در بدن بهره‌مند شد.

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا

شایان‌ذکر است که مردم این منطقه هنوز به‌صورت سنتی زندگی می‌کنند و خانه بسیاری از آن‌ها یا در قایق‌ها و یا در کلبه‌های چوبی شناور روی آب است. این امر موجب شده است که پیوند زندگی آن‌ها با آب بیش‌ازپیش مهم باشد و طبیعت نیز بار دیگر نشان داده است که راه تغییر را به‌خوبی در مقابل انسان‌ها قرار می‌دهد.

باژائو زندگی مردمی بر روی دریا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا