;
تازه هاعلم و فناوری

(عکس) بهترین کتابخانه های دنیا که خیره کننده و رویایی هستند

بهترین کتابخانه های دنیا: چه اهل کتاب خواندن باشید چه نه، کتابخانه‌ تا حدودی به کلیسا شباهت دارد: به محض اینکه واردشان می‌شوید، حسّ کنجکاوی سرتاسر وجودتان را دربر می‌گیرد.

رینهارد گورنر (Reinhard Gorner) عکاسی است که حدود یک دهه در جهان سفر کرده تا از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین کتابخانه‌های جهان عکاسی کند. مجموعه‌ی گورنر شامل بیش از 50 عکس است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید تا زیباترین کتابخانه‌های جهان را باهم ببینیم و اطلاعاتی هم در مورد هریک از آن‌ها کسب کنیم.

بهترین کتابخانه های دنیا

1-کتاب‌خانه‌ی اَبی سنت گلن

بهترین کتابخانه های دنیا عکس1- کتاب‌خانه‌ی اَبی سنت گلن

بهترین کتابخانه های دنیا: کتاب‌خانه‌ی باشکوه اَبی سنت گلن (The Abbey Library St. Gallen) در سوئیس که بخاطر طراحی زیبای سبک باروک (Baroque) سالن اصلی‌اش مشهور است، یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌خانه‌‎های جهان است.

دست‌نوشته‌های متعلق به قرن 8 تا 11، یعنی دروان کارولنژی‌ها (Carolingian) و اتونی‌ها (Ottonian)، که یکی از مهم‌ترین مجموعه دست‌نوشته‌های تاریخ اروپاست، در این موزه نگهداری می‌شود. تزئینات داخلی این کتاب‌خانه یکی از بهترین نمونه‌های سبک روکوکو (Rococo) در اروپا است.

2-کتاب‌خانه‌ی تیانجین بینهای

بهترین کتابخانه های دنیا عکس2- کتاب‌خانه‌ی تیانجین بینهای

بهترین کتابخانه های دنیا: کتاب‌خانه‌ی تیانجین بینهای (Tianjin Binhai) در سال 2017 در شهر تیانجینِ چین گشایش یافت. این کتاب‌خانه‎ که ظاهرش تداعی‌کننده‏‌ی شکل یک چشم است، توسط معمار آلمانی ام‌وی‌آر‌دی‌وی (MVRDV) طراحی شده است.

قفسه‌های این کتاب‌خانه به صورت آبشاری از کف تا سقف ادامه دارد. مساحت این کتاب‌خانه‌ی عظیم پنج طبقه در 33،700 متر مربع است و می‌تواند 1.2 میلیون کتاب را در خود جای بدهد.

3-کتاب‌خانه‌ی وورا اَبی، اتریش

بهترین کتابخانه های دنیا عکس3- کتاب‌خانه‌ی وورا اَبی

بهترین کتابخانه های دنیا: کتاب‌خانه وورا اَبی (Vorau Abbey)، یکی دیگر از شاهکارهای معماری سبک باروک، که به صومعه‌ی وورا آگوستینیان (Vorau Augustinian) در وورا تعلق دارد، در فاصله‌ی یک ساعتی از وین قرار گرفته است.

بیش از 11،000 کتاب در این ساختمان بسیار قدیمی 800 ساله وجود دارد. تاریخ ساخت این مکان به 1721 میلادی برمی‌گردد. گویی که در عکس مشاهده می‌کنید، در سال 1688 توسط نقشه‌کِشی ایتالیایی به نام وینچنزو کورونلی ساخته شده است. این ساختمان به طرز معجزه‌آسایی از بمباران‌های روسیه در جنگ جهانی دوم، جان سالم به در بُرد.

4-اتاق طولانی چهارم در کتاب‌خانه‌ی کالج ترینیتی، دوبلین، ایرلند

بهترین کتابخانه های دنیا عکس4- کتاب‌خانه‌ی کالج ترینیتی

بهترین کتابخانه های دنیا: کتاب‌خانه‌ی کالج ترینیتی (Trinity College Library) در دانشگاه دوبلین، بزرگ‌ترین کتاب‎‌خانه‌ی ایرلند است. این کتاب‌خانه در سال 1592 همزمان با کالج تأسیس شد. قدیمی‌ترین بخش کتاب‌های این کتاب‌خانه در “اتاق طولانی” 213 فوتی (حدود 65 متری) قرار دارد که در عکس مشاهده می‌کنید.

5-کتاب‌خانه‌ی عمومی، اشتوتگارت، آلمان

بهترین کتابخانه های دنیا عکس4- کتاب‌خانه‌ی اشتوتگارت

بهترین کتابخانه های دنیا: کتاب‌خانه‌ی عمومی اشتوتگارت در سال 2011 توسط معماری کُره‌ای به نام اون یونگ (Eun Young) طراحی شد. ساختمان این کتاب‌خانه‌ی مکعبی‌شکلِ روشن و پُر نورِ 9 طبقه، شب‌ها به طیف‌های مختلف رنگ آبی می‌درخشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا