;
پزشکیتازه ها

درمان خانگی گرفتگی بینی؛ اگر دماغتان کیپ شده امتحان کنید!

درمان خانگی گرفتگی بینی: گرفتگی یا احتقان بینی مشکل رایجی است که به علل مختلفی مانند سرماخوردگی معمولی، عفونت سینوسی، آنفلوآنزا و حساسیت یا آلرژی ایجاد می شود. کیپ شدن بینی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی درون بینی ورم کرده و بافت های درونی دچار التهاب شده و حالت تنگی یا گرفتگی ایجاد کند. انسداد بینی باعث می شود فرد قادر به تنفس از راه بینی نباشد یا از راه بینی به سختی نفس بکشد. با تازه های پزشکی مجله گفتنی همراه باشید.

علل و دلایل کیپ شدن بینی

تب
آلرژی
انحراف بینی
پلیپ بینی
درمعرض موادشیمیایی بودن
محرکهای بیرونی عفونت سینوس ها
سرماخوردگی
نشانه های گرفتگی و کیپ شدن بینی
مخاط
آبریزش بینی
دردسینوس ها
التهاب بافت های بینی
نسخه های گیاهی درمان کیپ شدن بینی
درمان های دارویی کیپ شدن بینی که مشخص است و اکثر شما آنها را میشناسید برای همین به آنها نخواهیم پرداخت و ترجیحا در این مطلب از نسخه های گیاهی و روش های خانگی خواهیم گفت.

درمان خانگی گرفتگی بینی1

نمک و جوش شیرین

1 ق نمک دریا و نصف ق چ جوش شیرین را داخل شیشه بایک فنجان آب ترکیب کنید و خوب تکان دهید سپس تا آنجاکه ممکن است بدمید تامخاط خارج شود و با قطره چکان چندقطره داخل بینی بریزید، 5 دقیقه بعد دوباره بدمید اینکار را چندبار انجام دهید که مشکل کیپ شدن بینی رفع شود.

سیر

3 بوته سیر را داخل یک فنجان آب بریزید و بوته های سیر را داخل آب بجوشانید و دوبار در روز نوشیدنی بدست آمده را بنوشید. به همین سادگی و تنها بعد از یکبار استفاده احساس بهبود خواهید کرد. این روش یکی از سریعترین روش های رفع گرفتگی بینی است که به نسخه ثانیه ای معروف است.

کمپرس زنجبیل

زنجبیل ها راتکه تکه کنید و به آب جوش بیفزایید بعداز اینکه 20 دقیقه باحرارت کم جوشید دستمال تمیزی را با آن خیس کنید و روی صورت بمالید بعد از 15 دقیقه بردارید اینکار را 2 بار در روز انجام دهید.

سرکه سیب

1ق چ سرکه سیب را داخل یک لیوان آب بریزید و بنوشید اینکارسینوس ها را باز می کند، درطول روز اینکار را تکرار کنید تا شاهد رفع سریع کیپ شدن بینی باشید.

درمان خانگی گرفتگی بینی

دستگاه بخور

برای درمان کیپ شدن بینی از دستگاه بخور استفاده کنید. قبل از خواب دستگاه بخور را روشن کنید تا با افزایش رطوبت هوا بینی کیپ شده شما درمان شود و بتوانید هنگام خواب راحت تر نفس بکشید.

سرم نمکی

برای درمان گرفتگی بینی از سرمهای نمکی شستشوی بینی استفاده کنید. سرم نمکی شستشوی بینی را از داروخانه تهیه کنید و با یک سرنگ از داخل سرم کشیده سپس سوزن سرم را خارج کرده و سرم را بدون سوزن درون بینی ریخته و آن را کمی بالا بکشید سپس اجازه دهید سرم به همراه میکروبها از بینی خارج شود.

کمپرس گرم

برای رفع گرفتگی بینی چند بار در روز از کمپرس گرم استفاده کنید. یک حوله داغ و مرطوب را زیر چشمها بگذارید و کمی فشار دهید. فشار دادن آرام کمپرس گرم باعث جابجایی استخوانهای صورت میشود و به تخلیه سینوس کمک میکند. این کار به رفع گرفتگی و کاهش درد ناشی از آلرژی یا سرماخوردگی کمک میکند.

دوش گرفتن

برای رفع کیپ شدن بینی روزانه 2 بار به مدت ده دقیقه به یک سونا یا دوش داغ بروید. بخار داغ با افزایش رطوبت و نم هوا به بهتر نفس کشیدن و رفع بینی کیپ شده کمک می کند. بخور دادن هم اثر مشابهی ایجاد می کند. میتوانید یک قابلمه آب را روی گاز بجوشانید و با احتیاط بخار آن را تنفس کنید تا به رفع گرفتگی بینی کمک کند.

تخلیه سینوس ها

برای رفع گرفتگی بینی، تنقیه بینی و تخلیه ی مواد گرفتارشده مفید است. گرچه این روش خوشایند نیست اما بسیار موثر است. برای تنقیه بینی از ابزاری مانند قوری که برای تخلیه ی مخاط از بینی طراحی شده است، استفاده کنید. برای این کار قسمت نوک قوری تنقیه را روی سوراخ بینی قرار دهید و قوری را کج کنید تا آب از آن وارد سوراخ بینی تان بشود تا آب از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج شود و گرفتگی بینی از بین برود.

درمان خانگی گرفتگی بینی2

آب رسانی بدن

برای رفع گرفتگی بینی آب رسانی به بدن و تأمین مایعات می تواند مفید باشد زیرا مایعات باعث روان شدن و ترشح مخاط از بینی شده و از فشار روی سینوس ها می کاهند. در صورت گرفتگی بینی مصرف آب، نوشیدنی های ورزشی و آب میوه، سوپ داغ و چای مفید می باشد.

طب فشاری برای رفع کیپ شدن بینی

برای رفع گرفتگی بینی قسمت بالایی بینی را با شست و انگشت اشاره به آرامی فشار بدهید و هم زمان با دست دیگر خود ماهیچه های هر دو طرف پشت گردن را در دست بگیرید تا کیپی بینی تان رفع شود.

ماساژ سینوس ها برای رفع کیپ شدن بینی

برای رفع گرفتگی بینی به آرامی ناحیه ی سینوس ها را ماساژ بدهید تا از فشار گرفتگی بینی کاسته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا