;
سرگرمی

۵ اختراع ایرانیان که دنیا را تغییر داد، اما خیلی ها نمی دانند!

اختراعات ایرانیان: توجه شما را به “اختراعات” پنجگانه با منشأ ایرانی که همه از آنها نمی دانند، جلب می کنیم. ذهن های بزرگی وجود داشته اند که با اختراعات خود توانستند دنیا را تغییر دهند. اما امروز همه به یاد نمی آورند که پارس ها مخترع آن بوده اند، بطوریکه بدون آنها امروز ما نمی توانیم وجود خود را تصور کنیم. عجایب امروز را از دست ندهید.

اختراعات ایرانیان:

۱. قنات یا کاریز (kyariz ، سیستم آبرسانی)

کاریز ، قنات زیرزمینی در حقیقت ، یک سیستم مدیریت آبیاری است و دقیقاً در ایران ، حتی قبل از هخامنشیان نیز اختراع شد و این روش آبرسانی هنوز هم امروزه کار می کند.

و قدیمی ترین آن در شهر گناباد موجود است که بیش از دو هزار و پانصد سال پیش ساخته شده است. طول آن بیش از ۳۳ کیلومتر است و منابع این سیستم آبیاری برای تأمین آب در حدود چهل هزار نفر کافی است.

۲. منشور حقوق بشر

برای اولین بار، حقوق اساسی بشر در هیچ قانون اساسی از دوره تاریخ جدید ثبت نشده است ، بلکه در ایران باستان ثبت شده است. تأیید این امر به اصطلاح منشور یا مانیفست پادشاه کوروش بزرگ است که در سالهای ۵۳۴ پیش از میلاد از خشت ساخته شده است.

۳. پست

بسیاری از مردم می دانند که مفاهیم آدرس یا کد پستی فقط چند قرن پیش ظاهر شده است. اما وجود چنین پدیده ای مانند چاپارها در امپراتوری هخامنشی، شاید فقط برای مورخان شرقی شناخته شده باشد.

چاپار ها نوعی ایستگاه های پستی کشور پارس بودند. آنها در زمان کوروش بزرگ ایجاد شده اند ، اما در زمان سلطنت پادشاه داریوش ، به اوج خود رسیدند که آنها را به وسیله اصلی ارتباطات از راه دور تبدیل کرد. و نه چندی پیش ، باستان شناسان چنین پستی را در خاک شهر آماسیا – یکی از باستانی ترین شهرک های این سیاره از مناطق موجود – حفاری کردند.

۴. یخچال

در شرایط بادهای گرم و ماسه های بیابانی ، ذخیره مواد غذایی و آب در فرم مناسب بسیار دشوار بود. بنابراین ، جای تعجب نیست که ایرانیان باستان راهی برای نگه داشتن غذا در سرما به وجود آورده اند.

بنابراین ، آنها به ساختاری بنام yachal رسیدند و این اتفاق در حدود ۴۰۰ قبل از میلاد اتفاق افتاد. این اتاق گنبدی است که سوراخی عمیق در زیر آن قرار دارد. یخچال به گونه ای طراحی شده بود که حتی یخ نیز در آن ذخیره می شد ، بدون ترس از ذوب شدن آن.

۵. جبر

اختراعات ایرانیان1

بیشتر ما عادت داریم یونان و امپراتوری روم را زادگاه علوم و هنرها بدانیم. با این حال، تاریخ اکتشافات طولانی به همین جا ختم نمی شود. از این گذشته ، دانشمند ایرانی دوره اوایل قرون وسطی ، محمد بن موسی خوارزمی ، پدر جبر جدید به حساب می آید. در انصاف ، شایان ذکر است که وی کارهای بسیاری برای توسعه جغرافیا ، نجوم و حتی شیمی انجام داد. با این حال ، سهم او در حساب ریاضی بسیار ارزشمند است ، زیرا این او بود که جبر را در علم مستقل و جدا کرد.

شاید برایان جالب باشد:

آزمون هوش شناختن روح؛ کدوم زن یک روح می باشد میتونی در 3 ثانیه تشخیص بدی؟

چیستان:هر چی بزرگتر می شوم،کمتر می بینی،من چیستم؟

تیزبینا بیان وسط ،اگه می تونید در 8 ثانیه تفاوت تصویری خوک تپل رو پیدا کنید.

آیا کنجکاو هستید که بدانید بهترین ویژگی شما در دوستی چیست،پس تست شخصیت اسب را انجام دهید.

چیستان:آن چیست که در هنگام خشک شدن خیس می شود؟

نوشته های مشابه

18 دیدگاه

 1. حقوق بشر چه ربطی به ایرانیان دارد از زمان انقلاب فرانسه مطرح شد اگر قانون نویسی منظورتان است قبل از شما حمورابی نوشته بود

  1. … خوان وقتی میخواستن کشورهای خارجی حقوق بشر درست کنند از کوروش الهام گرفتند حتی خودشونو نوشتند کتیبه منشور حقوق بشر توسط کوروش ساخته شد و اونو اوین حقوق بشر دنیا میدونن

 2. سلام خانم سارا محبی یادتان رفت دوربین عکاسی چشم مصنوعی انیمیشن تلسکوپ مکانیک سیال را در این گزارش بیاورید و خیلی از اختراعات که غربی ها به نام خودشان کرده اند مثل مکانیک سیال انرژی هسته ای که شیخ بهائی آن را کشف کرد با آن حمام معروفش که چهل نمره را با یک شمع آبگرم میاد
  گفتنی نشر بده

 3. خوارزمی ایرانی بود ؟ از اسمش معلومه ایرانی نیست.
  منشور حقوق بشر این اسمیه که شما روش گذاشتید کدوم حقوق بشر در آن دوره طبقاتی ؟؟؟ روم در دوره اشکانیان جمهوری بود !!!! یک کتاب یا دانشمند ایرانی به جا مانده از قبل از اسلام نام ببرید ؟ ۹۹.۹۹ درصد همان دوران به اصطلاح شکوه بیسواد بودند

  1. خوارزم زمانی خاک ایران بوده ایران. امروزی 70 درصد از خاک از دست داده ، با هجوم اعراب تمام کتابها….
   نابود و سوزانده شدن …. حمله مغول و ….. ایران همیشه صحنه جنگ و سو استفاده دشمنان بوده ….. زنده باد ایران و ایرانی

  2. این سنگ نوشته و حکاکی های مختلف فرهنگی غنی را معرفی می‌کنند،تو چشمانت را بسته ای،،،دوست و دشمنان به آن تمدن ایرانی معترف و به عنوان دست آورد بشری به آن افتخار می کنند،
   حالا بهتر بنگر شاید بیشتر ببینی

  3. سلام،خوارزم بخشی از ایران وخراسان بزرگ بوده ولی اینها مهم نیست کل انسانها در پیشبرد علم نقش دارنددانشمند نقش تدوینگر وهدفدار نمودن تجربه بشر را داراست وگرنه هر جمع آدمی با مشکل که مواجه میشده دنبال راه حل میگشته وبا آرای خود وتجربه نیاکان ودیگر اجتماعات مشکل حل میشده در حکومتهای بزرگ بالطبع هم نیازها پیچیده تر بوده وهم رفع آن نیازها به خردمندان بیشتری محتاج بوده .شما تمدن چین،مصر،اینکاها در پرو ،هند و…را مشاهده فرمایید هر کدام نقشی بزرگ وسازنده در تکامل وپیشرفت انسان بازی نموده اند.خلاصه کلام باید منیت وخود بزرگ بینی را قبول نمود وتحت نهادی بنام سازمان ملل جمع گردید وبا بکار بردن دستورها وقوانین آن که عصاره دانش بشریست نوع انسان وهمه موجودات عالم را حفظ وبا بهره برداری درست محیطی امن وراحت تر برای آیندگان ساخت.

  4. بله. به طرز مشکوکی هیچ اطلاعی از دانشمندان ایرانی قبل از اسلام وجود نداره. مغز پوکت تا حالا این سوال براش مطرح نشده؟ اگه فکر میکنی قبل از اسلام ایرانیا بیسواد بودند یه سر برو به تخت جمشید بزن و معماری اون دوران راببین. یا برو سامانه های آبی شوشتر را ببین بعد نظر بده.

   1. اطلاعاتت خیلی پایینه
    مگه بعد از چند صد سال قراره همچنان اسامی رو برخی افراد وجود داشته باشه تا بشه گفت ایرانیه؟
    هخامنشیان قبل از اشکانیان بوده
    و در آخر کلیت موضوع به اسلام مربوط نبود که ربطش دادی

 4. کاش با همون قدرت ادامه میدادیم.یعنی اجازه میدادن که ادامه بدیم.انگلیس مکار، امریکا و روسهای همیشه خائن

 5. نظرات رو که می بینم دلم می خواد گریه کنم،چه نظرات وطن پرستها وچه غیره رو محض رضای خدا یک کم مطالعه کنید،یعنی اگر می دونستید که حتی یک ادم کم سوادی مثل من از شدت نادونی تون داره درد می کشه،تک تک نظراتتون نشانگر جهل نویسندشه!!!!!هیچ وقت تعجب نکنید چرا مملکت در این وضعه وچرا درست نمیشه.۱-اقایی که می گی چه ربطی به حقوق بشر داره ،اول متن منشور رو بخون می فهمی بعد ببین همون حقوقدانان اروپایی و امریکایی موسس سازمان فعلی حقوق بشر نظرشون در رابطه با همون منشور چیه؟واز چی الگو گرفتن (مهم) اونوقت بیا خودت را ضایع بکن.
  ۲ اقایی که دنبال اسامی دانشمندان قبل از اسلامی
  اگر روزی به فکر مطالعه افتادی که بعید می دونم اون روز برسه تاریخ مورخین مسلمان رو بخون (طبزی) ووو تا بفهمی در زمان فتح ایران چه بر سر دانشگاه ها کتاب خانه ها دانشمندان و کتب علوم مختلف اورد بعد هم ایندفعه برو ببین خوارزم کجاست وبعد بیا ابروی خودت رو ببر

 6. سلام چرا بدون تحقیق می نویسید فقط یک مورد زوجواب بدید لطفا .که با کدام سند چاپار روبه کوروش نسبت می دید هرچند جواب نخواهید داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا