;
سرگرمی

چیستان پر و خالی: آن چیست که وقتی پر است راه می رود وقتی خالی است می ایستد؟

چیستان پر و خالی: یکی از گونه‌های ادبی در ادب رسمی و فرهنگ مردم ایران چیستان است. چیستان نوعی از تفرج و تفنن ادبی است که به جز کاربرد سرگرم‌کننده، جنبه‌های آموزشی و فرهنگی دیگری نیز دارد. این نوع ادبی را می‌توان در زمره ادبیات اندرزی به‌ شمار آورد.

چیستان چیست؟

چیستان کلمه ای مرکب از «چیست» و «آن» است که در علم بدیع در فارسی، معادل کلمه «لغز» عربیست. لغز در لغت به معنی پیچیدگی و پوشیدگی است و و در اصطلاح به معنی کلام موزونی است که نام چیزی در آن برده نشود ولی اوصاف آن طوری برشمرده شود که خواننده با خواندن آن اوصاف پی به نام آن چیز ببرد. طراح چیستان سعی می‌کند تا با بیان اجزای حسی و مادی یک پدیده و معرفی برخی از ویژگی‌های آن مخاطب را برای شناسایی آن به تلاش و تکاپوی فکری وادارد.

علت نام گذاری این صنعت به «چیستان» در فارسی، این است که جملات پرسشی معمولاً به صورت سؤال و با عبارت «چیست آن» یا «چیست» آغاز می‌شوند. در ادامه با چیستان پر و خالی همراه باشید. شما در چیستان پر و خالی از سری مطالب بخش سرگرمی گفتنی به این سوال پاسخ دهید: آن چیست که وقتی پر است راه می رود وقتی خالی است می ایستد؟

چیستان پر و خالی

آن چیست که وقتی پر است راه می رود وقتی خالی است می ایستد؟

چیستان پر و خالی1

.

.

.

.

.

.

پاسخ چیستان پر و خالی

شما در معما یا چیستانی که امروز با آن روبرو هستید می توانید ضریب هوشی خود را محک بزنید. باید بدانید که پاسخگویی به معما در یک لحظه میزان اطلاعات عمومی شما را نشان می دهد. در ادامه با چیستان پر و خالی همراه باشید.

.

.

.

.

.

.

پاسخ “کفش” است.

چیستان پر و خالی2

برایتان جالب خواهد بود

5 جوک خفن که بخونی از خنده روده بُر میشی!

10 تفاوت تصویری زوج در سینما را در کمتر از 20 ثانیه پیدا کنید!

چیستانی که مخم رو ترکوند! آن چیست که هر چه بیشتر باشد شما کمتر می بینید؟

چیستان این کیه: پسر مادربزرگ و پدربزرگ شماست، اما عموی شما نیست!

داستان حلال و حرام از منظر شیخ؛ جالب و خواندنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا