;
سلامتبیماری ها

همه چیز درباره FBS در آزمایش خون را بدانید

FBS در آزمایش خون: آزمایش گلوکز خون مقدار نوعی قند به نام گلوکز را در خون اندازه گیری می کند. گلوکز از غذاهای کربوهیدراتی به دست می آید . منبع اصلی انرژی مورد استفاده بدن است. انسولین هورمونی است که به سلول های بدن در استفاده از گلوکز کمک می کند. انسولین در لوزالمعده تولید می شود و با افزایش میزان گلوکز خون در خون آزاد می شود.

FBS در آزمایش خون معمولاً بعد از خوردن غذا کمی افزایش می یابد. این افزایش باعث می شود که پانکراس انسولین ترشح کند تا سطح گلوکز خون خیلی بالا نرود. با گذشت زمان، سطوح بالای گلوکز خون می تواند به چشم ها، کلیه ها، اعصاب و رگ های خونی آسیب برساند. با بخش سلامت از مجله گفتنی همراه باشید.

همچنین بخوانید: آیا کرون روده خطرناک است؟ هر چیزی که باید بدانید

انواع مختلفی از آزمایشات قند خون وجود دارد.

آزمایش قند خون ناشتا (FBS در آزمایش خون)

FBS در آزمایش خون شما را پس از حداقل 8 ساعت نخوردن غذا اندازه گیری می کنند. این اغلب اولین آزمایشی است که برای غربالگری پیش دیابت و دیابت انجام می شود .

تست قند خون 2 ساعته بعد از غذا

این آزمایش سطح گلوکز خون شما را دقیقاً 2 ساعت پس از شروع غذا خوردن اندازه گیری می کند. این یک آزمایش برای تشخیص دیابت نیست. این آزمایش برای بررسی اینکه آیا فرد مبتلا به دیابت مقدار صحیح انسولین را با وعده های غذایی مصرف می کند یا خیر، استفاده می شود.

آزمایش قند خون تصادفی (RBS)

سطح گلوکز خون شما را بدون توجه به آخرین باری که خورده اید اندازه گیری می کند. چندین اندازه گیری تصادفی را می توان در طول روز انجام داد. آزمایشات تصادفی مفید هستند زیرا سطح گلوکز خون افراد سالم در طول روز تفاوت چندانی ندارد. سطح گلوکز خون که بسیار متفاوت است می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد. به این آزمایش، آزمایش قند خون گاه به گاه نیز گفته می شود.
تست تحمل گلوکز خوراکی این آزمایش برای تشخیص پیش دیابت و دیابت استفاده می شود. تست تحمل گلوکز خوراکی مجموعه‌ای از اندازه‌گیری‌های سطح گلوکز خون است که پس از نوشیدن یک مایع شیرین حاوی گلوکز انجام می‌شود. این آزمایش معمولا برای تشخیص دیابت در دوران بارداری ( دیابت بارداری ) استفاده می شود. زنانی که در دوران بارداری سطح قند خون بالایی داشته اند ممکن است بعد از بارداری آزمایش های تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهند.
هموگلوبین A1c این آزمایش گلیکوهموگلوبین نیز نامیده می شود. میزان قند (گلوکز) متصل به گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. از این آزمایش می توان برای تشخیص دیابت استفاده کرد. همچنین نشان می دهد که دیابت شما در 2 تا 3 ماه گذشته چقدر خوب کنترل شده است و اینکه آیا داروی دیابت شما نیاز به تغییر دارد یا خیر. از نتیجه آزمایش A1c می توان برای محاسبه میانگین سطح قند خون استفاده کرد. به این میزان گلوکز متوسط ​​تخمینی (eAG) می گویند.

همچنین بخوانید: افسانه های پزشکی: همه چیز درباره‌ی بیماری ام اس که باید بدانید!

چرا FBS در آزمایش خون انجام می شود؟

آزمایش گلوکز خون برای موارد زیر انجام می شود:

  • غربالگری برای پیش دیابت و دیابت.
  • درمان دیابت را مشاهده کنید.
  • غربالگری دیابت در دوران بارداری (دیابت بارداری).
  • قند خون پایین غیر طبیعی ( هیپوگلیسمی ) را بررسی کنید. ممکن است آزمایشی برای اندازه گیری سطح انسولین و پروتئینی به نام پپتید
  • C در خون شما انجام شود، همراه با آزمایش گلوکز خون برای تعیین علت هیپوگلیسمی شما

نحوه آماده شدن برای هر روش:

1) آزمایش قند خون ناشتا (FBS در ازمایش خون)

این یکی از چندین آزمایشی است که برای تشخیص دیابت استفاده می شود. برای آزمایش قند خون ناشتا (FBS در آزمایش خون) چیزی نخورید و حداقل 8 ساعت قبل از گرفتن نمونه خون فقط آب بنوشید.

اگر دیابت دارید، ممکن است از شما خواسته شود تا قبل از مصرف دوز صبحگاهی انسولین یا داروهای دیابت، صبر کنید تا آزمایش خون بدهید. در عوض، ممکن است آزمایش قند خون تصادفی انجام شود که نیازی به ناشتا بودن 8 ساعته ندارد.

FBS در آزمایش خون-آزمایش قند خون ناشتا

2) تست قند خون 2 ساعت بعد از غذا

برای یک آزمایش 2 ساعته پس از غذا ، دقیقاً 2 ساعت قبل از گرفتن نمونه خون، شروع به خوردن یک وعده غذایی کنید. آزمایش قند خون خانگی رایج ترین روش برای آزمایش سطح قند خون 2 ساعته پس از غذا است.

3)آزمایش قند خون تصادفی (RBS) و هموگلوبین A1c

هیچ آمادگی قبلی برای آزمایش قند خون تصادفی (RBS) یا آزمایش A1c لازم نیست.

4) تست تحمل گلوکز خوراکی

برای آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، باید 3 روز قبل از آزمایش رژیم غذایی خاصی داشته باشید. و حداقل 8 ساعت قبل از گرفتن اولین نمونه خون، غذا نخورید، ننوشید، سیگار نکشید یا ورزش کنید. در مورد هر گونه نگرانی در مورد نیاز به آزمایش، خطرات آن، نحوه انجام آن و معنای نتایج با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه انجام می شود:

یک متخصص بهداشتی این کار را انجام می دهد:

یک نوار الاستیک دور بازوی شما پیچیده می شود تا جریان خون را متوقف کند. این کار رگ های زیر نوار را بزرگتر می کند و باعث می شود سوزن وارد رگ شود.
محل وارد کردن سوزن را با الکل تمیز خواهید کرد.
او سوزن را وارد رگ می کند. ممکن است به بیش از یک میله سوزن نیاز داشته باشید.
آنها لوله ای را به سوزن وصل می کنند تا آن را با خون پر کند.
زمانی که خون لازم را جمع آوری کرد، نوار را از بازوی شما برمی دارد.
هنگام برداشتن سوزن، یک پد گاز یا گلوله پنبه ای روی محل سوراخ قرار می دهید.
او به محل قرار دادن فشار وارد می کند و سپس روی آن بانداژ می کند.

آیا سوزن و درد را احساس می کنم؟

نمونه خون از ورید بازو گرفته می شود. یک نوار الاستیک در اطراف بازو قرار می گیرد. ممکن است آن را احساس کنید. ممکن است اصلاً سوزن را احساس نکنید، یا ممکن است احساس سوزن، سوزن سریع داشته باشید.

خطرات

خطر بروز مشکل در نتیجه گرفتن نمونه خون از ورید بسیار کم است. ممکن است یک کبودی کوچک در محل سوراخ ایجاد شود. پس از برداشتن سوزن، می توانید با فشار دادن روی محل به مدت چند دقیقه، خطر کبودی را کاهش دهید.
در موارد نادر، ورید ممکن است پس از گرفتن نمونه خون متورم شود. این بیماری فلبیت نامیده می شود و معمولاً با استفاده از کمپرس گرم چند بار در روز درمان می شود.

نتایج

نتایج طبیعی

آزمایش گلوکز خون مقدار نوعی قند به نام گلوکز را در خون اندازه گیری می کند. نتایج اغلب در عرض 1-2 ساعت آماده می شوند. سطح گلوکز در نمونه خون گرفته شده از ورید (به نام مقدار پلاسمای خون) ممکن است کمی متفاوت از سطح گلوکز باشد که با نیش انگشت بررسی می شود.

هر آزمایشگاه برای آن چه طبیعی است محدودیت های متفاوتی دارد. گزارش تست آزمایشگاهی شما باید شامل محدودیت هایی باشد که آزمایشگاه شما برای هر آزمایش استفاده می کند. محدودیت های عادی فقط یک راهنما هستند. پزشک شما همچنین نتایج شما را بر اساس سن، سلامتی و سایر عوامل ارزیابی خواهد کرد. مقداری که در محدوده نرمال نباشد همچنان می تواند برای شما عادی باشد.

بسیاری از شرایط می توانند سطح گلوکز خون را تغییر دهند. پزشک شما در مورد هر گونه نتیجه غیر طبیعی قابل توجهی که مربوط به علائم و سلامت گذشته باشد با شما صحبت خواهد کرد.

نتایج بالا

ممکن است دیابت داشته باشید. برای تشخیص دیابت نوع 2، پزشک از معیارهای انجمن دیابت استفاده می کند.

FBS در آزمایش خون

شرایطی که می تواند باعث افزایش سطح گلوکز خون شود عبارتند از:

استرس جدی
حمله قلبی
حمله مغزی
سندرم کوشینگ
داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها
تولید بیش از حد هورمون رشد ( آکرومگالی )
مقادیر پایین
سطح گلوکز ناشتا کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر (2.2 میلی مول در لیتر) در زنان یا کمتر از 50 میلی گرم در دسی لیتر (2.8 میلی مول در لیتر) در مردان که با علائم هیپوگلیسمی همراه است، ممکن است به این معنی باشد که شما یک انسولینوم، یک تومور دارید. که مقادیر غیرطبیعی زیادی انسولین تولید می کند.

سطوح پایین گلوکز همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

بیماری آدیسون
سطوح پایین هورمون تیروئید ( کم کاری تیروئید )
تومور در هیپوفیز (غده هیپوفیز)
بیماری های کبدی، مانند سیروز
نارسایی کلیه
سوءتغذیه یا یک اختلال خوردن، مانند بی اشتهایی
داروهایی که برای درمان دیابت استفاده می شود

FBS در آزمایش خون

این آزمایش چه زمانی تاثیر ندارد؟

دلایلی که ممکن است نتوانید آزمایش را انجام دهید یا نتایج ممکن است مفید نباشند عبارتند از:

خوردن یا آشامیدن کمتر از 8 ساعت قبل از آزمایش خون ناشتا یا کمتر از 2 ساعت قبل از آزمایش 2 ساعته بعد از غذا.
در روز آزمایش یا چند روز قبل از آزمایش الکل بنوشید.
بیماری یا استرس عاطفی، سیگار کشیدن و کافئین.
وقتی دارو میخورید مطمئن شوید که پزشک شما از داروهایی که مصرف می کنید و تعداد دفعات مصرف آن ها اطلاع داشته باشد.

مطالب بیشتر:

بیماری هیرشپرونگ چیست؟

چرا همیشه بی حالم؟+علل خستگی و بی حالی مفرط

ده افسانه رایج درباره بارداری که حقیقت ندارد

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 17 =

دکمه بازگشت به بالا