;
سبک زندگیگردش و سفر

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی از کشورهای مختلف (عکس)

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: شاید در مورد نعل اسب و شبدر چهار برگ شنیده باشید، اما طلسم‌ و نمادهای خوش شانسی زیادی به جز این دو وجود دارند که یادگار فرهنگ‌هایی هستند که شاید امروز دیگر وجود نداشته باشند؛ اما همچنان انسان‌هایی هستند که این نمادها را به خاطر خوش شانسی و رفع بلا قبول دارند.

همه می‌توانند خوش شانس باشند فقط کافی است چند بلوط با خود همراه داشته باشند یا کمی بامبو در محل کارشان مخفی کنند، این دست از تفکرات بسیار زیاد هسند و در هر فرهنگ چیزهای مخصوصی به عنوان نماد شانس جا افتاده است که در ادامه شما را با 7 تا از آن‌ها، یعنی جالبترین نمادهای خوش شانسی در جهان آشنا می‌کنیم.

این هم جالبه: تصاویر قدیمی استانبول: 100 سال پیش قبل از اینکه خوشگل بشه!

1. گربه شانس؛ مانکی نکو

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی عکس1
گربه شانس

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: مجسمه‌های مانکی نکو (Maneki-neko) که یک پنجه خود را بالا گرفته است، نگاه دیگران را به سمت خود جلب می‌کند، چه آنجا یک رستوران باشد، چه یک فروشگاه یا حتی یک معبد، باور بر این است که این گربه مسبب خوش شانسی برای صاحب مکان است.

بحث‌های زیادی درباره انواع مختلف این مجسمه‌ها وجود دارد، مثلا گفته می‌شود آن‌هایی که پنجه دست چپشان بالا است بیشتر مناسب قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها هستند و موجب افزایش درآمد می‌شوند، در حالی که مجسمه‌هایی که پنجه راست‌شان بالا است، مناسب فروشگاه‌ها هستند و سلامتی می‌آورند. اما چیزی که که همه به آن معتقد هستند این است که مجسمه گربه سبب خوش شانسی می‌شود. احتمال دارد این نماد خوش شانسی را در فیلم یا کارتون‌ها هم دیده باشید.

2. بامبوی خوش شانسی

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی عکس2
بامبوی خوش شانسی

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: بامبو در شرق آسیا خوراک خرس‌های پاندا است و حالا در سراسر دنیا برای تزئین خانه‌ها به کار می‌رود، اما بامبوی خوش شانسی در حقیقت یک گیاه متفاوت است.

بامبوی نواری «Dracaena braunii» بر اساس فرهنگ مردم چین، اگر به عنوان هدیه شروع سال جدید به کسی اهدا شود، می‌تواند سبب خوش شانسی کل سال او باشد. اما از طرفی بر اساس همین باورها اگر در سال اول گیاه از بین برود، می‌تواند برای ۲۹ سال سبب بدشانسی شود. مراقبت از این گیاهان بسیار آسان است. آن‌ها برای رشد، تنها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و هر دو هفته یا هر ماه یک بار آب دادن برایشان کافی است.

3. دانه‌های بلوط

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: بر طبق فرهنگ عامه مردمان اسکاندیناوی، دانه‌های بلوط خوش شانسی می‌آورند. کاهنان معبد نیز در گذشته به چنین چیزی معتقد بودند. باور عامه این است که داشتن تعدادی بلوط در جیب، شما را از سردرد و بیماری‌های مختلف مصون نگه می‌دارد.

4. عدد هشت

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: شاید در کشورهای مختلف 7 به عنوان عدد شانس فرض شود اما همه جا اینطور نیست. همانطور که در مطلب عدد شانس و بدشانسی در فرهنگ مردم جهان اشاره کردیم، در چین کلمه هشت (Ba) تلفظی شبیه به تلفظ کلمه اقبال (fa) دارد، از این رو عدد 8 به عنوان نماد خوش شانسی استفاده می‌شود.

این عدد تا حدی در چین اهمیت دارد که در زمان میزبانی چین در المپیک ۲۰۰۸، بازی‌ها در تاریخ ۸ آگوست در ساعت ۸ و ۸ دقیقه شب آغاز شد تا خوش شانسی این رقابت‌ها برای چینی‌ها به حداکثر برسد.

5. خوک

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: «Schwein gehabt» یک اصطلاح رایج آلمانی است که برای خوش شانسی به کار می‌رود، اما در ترجمه تحت الفظی به معنی «خوک گرفتم» است. اما چه ارتباطی بین خوک‌ها و خوش شانسی وجود دارد؟

همه این باورها به دوران قرون وسطی برمی‌گردد، زمانی که داشتن تعداد زیادی خوک نشانه‌ رونق تلقی می‌شد. همچنین داشتن خوک به این معنا بود که یک خانواده هرگز گرسنه نخواهد ماند. امروزه شیرینی‌های خوکی شکل به عنوان نمادی از خوش شانسی بین افراد در روز عید کریسمس رد و بدل می‌شود.

6. خفاش‌های قرمز

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی عکس3
خفاش‌های قرمز

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: خفاش‌های قرمز تاریخچه‌ای طولانی میان نماد‌های چینی دارند؛ به ویژه اگر خفاش‌های قرمز در دسته‌های پنج‌تایی ظاهر شوند. پنج خفاش نشانگر پنج نعمت در فرهنگ چین هست که شامل زندگی طولانی، ثروت، سلامت، عشق و مرگ آسان می‌شود.

یک خفاش قرمز به خودی خود، یک طلسم محسوب می‌شود و باور عمومی بر این است که شیطان را از هر کسی دور می‌کند. گاهی در بشقاب های چینی از طرح خفاش قرمز و امواج آبی رنگ استفاده می شود که چینی ها به آن خیلی علاقه دارند.

7. مهره مار

با نمک ترین نمادهای خوش شانسی: مهره مار یکی دیگر از نمادهای معروف شانس است که در کشورهای آسیایی و حتی ایران خودمان هم جهت گشایش بخت، خوش شانسی و… استفاده می‌شود. مهره مار حاصل ترشحات درونی مار است که در سر مار قرار گرفته و حالتی محکم و سنگ مانند دارد.

شکارچیان بسیاری به ویژه در هند مارها را به طور زنده شکار می‌کنند و با برش دادن سر مارها این مهره را بیرون می‌آورند و با قیمت‌های مختلفی آن را می‌فروشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا