;
آشپزیسبک زندگی

ترفندهای قد کشیدن برنج کته و آبکش که تا حالا نمی دونستی!

ترفندهای قد کشیدن برنج: دغدغه ای که همیشه در مورد تهیه برنج وجود دارد قد کشیدن آن و داشتن ظاهری مجلسی است. بسیار مهم است که برنج به خوبی قد بکشد و در عین نرم و خورا بودن ظاهری مناسب داشته باشد و ریز، شکسته، وا رفته، شفته و… نباشد.

شاید در ظاهر دم کردن برنج کار بسیار راحتی باشد اما پخت برنجی که هم نرم باشد و هم به خوبی قد بکشد و دانه های آن به هم نچسبد کار هر کسی نیست. در سبک زندگی از سری مطالب آشپزی قصد داریم تمام ترفندهای قد کشیدن برنج مجلسی  را برای شما عزیزان توضیح دهیم پس با مجله گفتنی همراه باشید.

ترفندهای قد کشیدن برنج3

۱- برنج را خیس کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، اگر می خواهید برنجی قد کشیده و دانه دانه داشته باشید و در عین حال برنج حجم خوبی داشته باشد و پس از پخت نرم باشد حتما برنج را خیس دهید. حداقل ۱ تا ۲ ساعت پیش از پخت برنج آن را در یک ظرف مناسب بریزید روی برنج آب آب بریزید تا زمانی که آب ۲ تا ۳ سانت بالاتر از سطح برنج بیاید. برای اینکه برنج طعم بگیرد و نشکند نیز به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق چای خور نمک به آب اضافه کنید.

۲- انتخاب قابلمه مناسب

ترفندهای قد کشیدن برنج، یکی از دلایلی که باعث می شود برنج هنگام پخت بشکند یا به خوبی قد نکشد کوچک بودن قابلمه ای است که در آن برنج را دم می کنید. همیشه برنج را در قابلمه ای پخت کنید که هنگام دم انداختن برنج یک چهار فضای سطحی قابلمه خالی باشد تا برنج فضای کافی برای قد کشیدن و حجیم شدن داشته باشد.

ترفندهای قد کشیدن برنج2

۳- توجه به شعله و میزان حرارت

ترفندهای قد کشیدن برنج، هنگام پخت برنج بسیار مهم است که شعله متناسب به حجم برنج و سایز قابلمه باشد تا برنج به موقع و با حرارت مناسب پخت شود. اگر شعله نسبت به حجم برنج و سایز قابلمه خیلی کوچک تر باشد زمان طولانی می برد تا برنج به مرحله آبکش کردن برسد و معمولا برنج حالت کته ای و وا رفته به خود می گیرد.

۴- به برنج آبلیمو اضافه کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، اگر می برنج به خوبی قد بکشد و در عین حال وارفته و شکسته نشود هنگامی که برنج در حال قل خوردن است و اواسط پخت آن است به آن چند قاشق چای خوری متناسب با حجم برنج آبلیمو اضافه کنید.

۵- به برنج روغن مایع اضافه کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، زمانی که برنج شروع به قل خوردن می کند برای اینکه دانه های برنج به هم نچسبند و نشاسته برنج باعث وا رفتن آن نشود به آب برنج ۲ قاشق روغن مایع اضافه کنید.

روغن دانه های برنج را کاور می کند و مانع شکستن و دفرمه شدن دانه های برنج می شود و باعث می شود برنج در عین سالم ماندن به نهایت قد کشیدن خود برسد.

۶- ریختن شیر در آب برنج

ترفندهای قد کشیدن برنج، اگر می خواهید برنج به خوبی ری کند و قد بکشد و در عین حال سفید و مجلسی باشد زمان قل خوردن برنج نصف استکان شیر به آب آن اضافه کنید. البته اگر حجم برنج در حال پخت شما زیاد است می توانید یک استکان شیر اضافه کنید ، می توانید از ماست یا دوغ شیرین هم در این مورد استفاده کنید.

۷- برنج را با آب ولرم آبکش کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، زمانی که قصد آبکش کردن برنج را دارید اگر روی آن آب سرد بریزید برنج از دم خواهد افتاد و به خوبی قد نمی کشد بنابراین برای آبکش کردن برنج از آب ولرم و حتی رو به گرم استفاده کنید.

۸- برنج را به خوبی آبکش کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، برخی از افراد بلافاصله پس از آبکش کردن برنج و زمانی که هنوز برنج مقدار قابل توجهی آب در خود دارد آن را دم می کنند. دم کردن برنج با آب اضافه یکی از دلایل شفته شدن برنج، وا رفتن و نرم شدن بیش از حد دانه های برنج و قد نکشیدن آن است. بنابراین پس از آبکش کردن برنج، صافی آن را به حالت اریب قرار دهید و اجازه دهید آب اضافی آن به خوبی خارج شود و سپس آن را دم کنید.

۹- برنج را به موقع دم کنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، اشتباه دیگری که برخی از افراد هنگام پخت برنج مرتکب می شوند این است که پس از آبکش کردن برنج آن را در صافی به حال خود رها می کنند و پس از گذشت دقایق طولانی برای دم انداختن به سراغ آن می روند.

وقتی که برنج بیش از زمان لازم در صافی بماند و سرد و خشک شود هنگام پخت حالت جیر و پلاستیکی دارد و به خوبی قد نمی کشد و در واقع و به زبان عامینه برنج از دم خواهد افتاد.

بنابراین پس از آبکش کردن برنج و زمانیکه آب اضافی برنج به خوبی گرفته شد که به طور میانگین ۵ دقیقه طول می کشد برنج را دم کنید و اجازه ندهید که برنج در صافی سرد و خشک شود.

ترفندهای قد کشیدن برنج4

۱۰- در قابلمه برنج را باز نکنید

ترفندهای قد کشیدن برنج، اگر می خواهید یک برنج خوشپخت، دانه بلند و مجلسی داشته باشید پس از دم انداختن برنج به هیچ عنوان در ۲۰ تا ۲۵ دقیقه ابتدایی پخت برنج درب قابلمه را باز نکنید.

بطور معمول ۱۵ دقیقه بعد از اینکه شما برنج را دم انداختید پخت اصلی برنج شروع می شود و در فاصله بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ابتدای پخت، برنج شروع به قد کشیدن و دم شدن می کند. اگر در این فاصله شما مدام در قابلمه را باز کنید بخار قابلمه خالی، برنج سرد و از دم می لفتد و دیگر نباید انتظار یک برنج قد کشیده را داشته باشید.

هنگامی که برنج را دم می کنید ۳ تا ۵ دقیقه ابتدایی شعله گاز را روی حرارت بالا تنظیم کنید تا برنج بخار کند و پس از آن حرارت را کم کنید و ترجیحا از شعله پخش کن استفاده کنید تا برنج به آرامی دم بکشد و دیگر نگران سوختن برنج نباشید

۱۱- برنج را با آب کافی بپزید

ترفندهای قد کشیدن برنج، بسیار مهم است که برنج را در آب کافی دم کنید و اگر برنجی که می خواهید چلو باشد را با آب کم بپزید حالت کته ای می گیرد و به احتمال زیاد دانه های آن شکسته می شوند و به خوبی قد نمی کشد.

آب برنج هنگام پخت باید به صورتی باشد که برنج حالت شناور داشته باشد و هنگامی با قاشق یا کفگیر برنج را هم می زنید برنج به راحتی با آب بچرخد و روان باشد.

۱۲- ریختن آب سرد در برنج

ترفندهای قد کشیدن برنج، برای اینکه برنج پلویی شما به خوبی قد بکشد و پس از دم کشیدن دانه ای باشد و به هم نچسبد ۵ دقیقه پیش از آبکش کردن آن در آب برنج یک لیوان آب سرد بریزید تا علاوه بر قد کشیدن برنج دانه های آن سالم بمانند.

ترفندهای قد کشیدن برنج کته ای

ترفندهای قد کشیدن برنج، قد کشیدن و خوب پخت شدن برنج کته سخت تر است و اینکه برنج کته ای شفته، وارفته، به هم چسبیده و یا خشک و سفت نباشد نیاز به تجربه دارد.

در مورد برنج کته ای نوع برنج بسیار مهم است و مهم تر از آن این است که بتوانید مقدار آب کته را تنظیم کنید تا نه کته شفته و وارفته شود و نه خشک و سفت و در واقع تا بیشترین حد ممکن قد بکشد و دانه ای شود.

نکات و ترفندهای قد کشیدن برنج کته ای

ترفندهای قد کشیدن برنج1

● برنج کته را با آب گرم خوب بشویید تا نشاسته اضافی آن شسته شود و آب آن نسبتا شفاف شود

● حداقل یک ساعت پیش از پخت، برنج کته را با آب نسبتا داغ خیس کنید

● آب برنج کته ای به هیچ عنوان نباید زیاد باشد و بطور معمول ریختن ۱ تا ۵/۱ پیمانه آب بیشتر نسبت به پیمانه های برنج کافی است

● اگر از پیمانه استفاده نمی کنید قاعده بند انگشت را رعایت کنید و زمانی که می خواهید کته را دم کنید آب روی سطح برنج باید به اندازه ۱ بند انگشت باشد (۲ تا ۵/۲ سانت)

● روغن کته نباید زیاد باشد و به ازای هر پیمانه یک قاشق روغن غذاخوری کافی است

● اگر می خواهید برنج کته قد کشیده و دانه ای شود باید تا زمانی که آب برنج نسبتا کشیده شده و برنج در حال حفره حفره شدن است آن را با حرات بالا بپزید

● پس از کشیده شدن آب کته چند عدد برنج را تست کنید و در صورتی که نرم و به اصطلاح کمی زنده بود درب قابلمه را ببندید و شعله را کم کنید

● اگر برنج کته ای هنگام کشیده شدن آب بیش از حد نرم بود شعله را کم کنید اما درب آن را تاز زمانی که سطح برنج حالت خشکی گرفت نبندید

● اگر هنگام کشیده شدن آب برنج ، دانه های برنج به اندازه کافی نرم نبودند مقدار کمی آب جوش به آن اضافه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا