;
سبک زندگیمهارت های زندگی

خیلی راحت حشرات را از خانه دور کن

دور کردن  حشرات از خانه: وجود حشرات موذی متفاوت مانند مگس و پشه در خانه می‌تواند موجب بروز مشکلات و ناراحتی‌های بسیاری برای افراد خانه شود. این حشرات می‌توانند سبب بروز برخی بیما‌ری‌ها شوند و حتی در غیر این صورت نیز حضور آن‌ها در خانه افراد را کلافه خواهد کرد. اما برای عدم مواجهه با این مشکل از چه راهکارهایی می‌توان استفاده کرد؟ استفاده از چندین روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی را باید اقدامی مناسب برای کاهش مواجهه با حشرات در خانه دانست. با یک مهارت زندگی از بخش سبک زندگی مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: مدل خواب پولدارها: موفق ترین آدمهای دنیا چه شکلی می خوابند؟+ عکس

۱- استفاده از سرکه سفید به عنوان یک روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی

به نقل از مجله اسنپ، اولین روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی که در این مطلب قصد داریم به آن اشاره کنیم، استفاده از سرکه سفید است. این روش را باید یکی از روش‌های مناسب و مؤثر جهت راحت شدن از شر حشرات موذی دانست. برای انجام این کار تنها لازم است که مقداری سرکه سفید را در یک ظرف اسپری بریزید. سپس آن را در مناطقی که حشرات موذی یا آثار حرکات آن‌ها وجود دارند، اسپری کنید.

سرکه سفید علاوه بر دفع حشرات موذی، می‌تواند از هجوم آن‌ها نیز جلوگیری کند. دلیل این امر هم از بین بردن اثر فرمون حشرات است. فرمون ماده ای است که از بدن برخی حشرات ترشح می‌شود. وجود این ماده می‌تواند سبب جذب برخی حشرات دیگر شود. زمانی که شما سرکه سفید را در این مناطق اسپری می‌کنید، فرمون مانده از حشرات نیز از بین می‌رود و سایر حشرات به سمت آن محل کشیده نمی‌شوند.

۲- استفاده از آب و مایع ظرفشویی

روش دیگری که می‌توانید از آن برای از بین بردن و رهایی از شر حشرات موذی استفاده کنید، اسپری کردن ترکیب آب و مایع ظرفشویی در برخی مناطق خانه مانند پشت پنجره است. حشرات به سمت نور کشیده می‌شوند و به همین دلیل اسپری کردن این مایع در این مکان‌ها سبب به دام افتادن آن‌ها می‌شود. وجود مایع ظرفشویی در این مایع باعث می‌شود که حشرات نتوانند از آن خارج شوند و شما به راحتی بتوانید از شر آن‌ها راحت شوید.

۳- استفاده از جارو برقی

استفاده از جارو برقی را باید روش دیگری برای رهایی از شر حشرات موذی خانگی مانند مورچه دانست. استفاده از این روش بسیار آسان است. تنها لازم است که با استفاده از جارو برقی این حشرات را جمع کنید. پس از آن محتویات جارو برقی را به دقت درون یک کیسه پلاستیکی ریخته و آن را به خارج از خانه منتقل کنید. این کار سبب می‌شود که به راحتی بتوانید تعداد بسیار زیادی از آن‌ها را از خانه خارج کنید.

۴- استفاده از مواد حشره کش

شاید استفاده از مواد حشره کش را نتوان یک روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی دانست. اما شما همچنان می‌توانید از این روش برای راحت شدن از شر این موجودات مزاحم استفاده کنید. البته برای استفاده بهتر از این روش حتماً توضیحات، نحوه استفاده و سایر موارد مهم موجود روی بسته حشره کش را مطالعه کنید تا بتوانید از آن به بهترین شکل بهره ببرید.

برخی از این حشره کش‌ها مخصوص استفاده در فضای باز هستند و برخی دیگر را می‌توان در فضای بسته هم استفاده کرد. همچنین برخی از این حشره کش‌ها را باید برای مدت چند ساعت در محیط‌های متفاوت مانند توالت و حمام باقی گذاشت تا تأثیر مناسب خود را نشان دهند. نکته دیگری که توجه به آن سبب راحتی استفاده از حشره کش‌ها می‌شود، استفاده از ماسک و دستکش است.

روش خانگی دور کردن  حشرات از خانه

برای راحت شدن از شر حشرات مختلف، باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در بخش‌های قبلی این مطلب به روش‌های کلی خانگی برای رهایی از مزاحمت این موجودات موذی اشاره کردیم. در ادامه به روش رهایی از شر حشرات متفاوت می‌پردازیم.

این هم جالبه: ترفند تمیز کردن کابینت های براق آشپزخانه!

۱- مگس

مگس

مگس را باید یکی از مزاحم ترین حشرات موذی دانست که می‌تواند مزاحمت زیادی برای ساکنین به وجود آورد. حضور مگس در خانه نه تنها سبب کاهش میزان آرامش و راحتی افراد می‌شود، بلکه می‌تواند سلامتی افراد را نیز به خطر بیندازد. علت زیاد شدن مگس در خانه به عوامل مختلفی باز می‌گردد.

مواردی مانند وجود گوشت فاسد در خانه، وجود مواد فاسد شده در مجاری فاضلاب و لوله سینک آشپزخانه، وجود مواد گیاهی در حال فساد در خانه و بسیاری موارد مشابه دیگر از مهم ترین دلایل افزایش مگس‌ها در خانه محسوب می‌شوند. روش از بین بردن مگس ریز در خانه و دفع مگس‌ها را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.پ

این هم جالبه: ۵ عادت قبل از خواب زوج های خوشبخت و عاشق

روش‌های از بین بردن مگس

اولین روش دفع مگس از خانه استفاده از سرکه سیب است. شما می‌توانید از سرکه سیب به روش‌های مختلف استفاده کنید. اولین روش استفاده از سرکه سیب، حرارت دادن آن است. پس از حرارت دادن آن را درون یک ظرف بریزید و یک قیف را در دهانه این ظرف قرار دهید. البته می‌توانید از بطری‌های خالی آب معدنی، نوشابه و موارد مشابه نیز استفاده کنید.

پس از آن شیشه را در محلی که مگس‌های بیشتری در آنجا جمع می‌شوند، قرار دهید. پس از چند ساعت مشاهده خواهید کرد که تعداد نه چندان کمی مگس درون این ظرف به دام افتاده‌ اند. روش دیگری که از سرکه سیب برای دفع مگس می‌توانید استفاده کنید، اسپری کردن آن روی مگس‌هاست.

روش‌های دفع مگس

یک روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی مانند مگس استفاده از ترکیبات خانگی است. یکی از مؤثرترین مواد برای دفع مگس ترکیب چهار فنجان سرکه، ۲۰ قطره اسانس رزماری، ۲۰ قطره اسانس ریحان، ۲۰ قطره عرق یا اسانس نعناع، یک قاشق مایع ظرفشویی و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کانولاست. این مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و در یک ظرف بریزید و در مکان‌های مناسب اسپری کنید تا مگس‌های کمتری به خانه شما هجوم بیاورند.

۲- پشه

دور کردن  حشرات از خانه 1

پشه‌ها از دیگر موجودات موذی هستند که هجوم آن‌ها به خانه می‌تواند حتی خواب شب را از شما بگیرد. با توجه به این که پشه‌ها عمر کوتاهی دارند، اگر به شکل مؤثر جلوی زاد و ولد آن‌ها را بگیرید، تعداد آن‌ها به سرعت در خانه کاهش پیدا می‌کند. در ادامه روش‌های خانگی کاهش تعداد پشه را با هم مرور خواهیم کرد.

روش‌های خانگی دفع پشه

همانطور که گفتیم در صورتی که بتوانید جلوی زاد و ولد پشه را به صورت مؤثر بگیرید، تعداد آن‌ها در خانه به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. باید بدانید که پشه‌ها معمولاً در کنار زباله‌ها حضور دارند. پس در صورتی که زباله‌ها را در ظروف مناسب بریزید، کیسه پلاستیکی زباله را گره بزنید و آن‌ها را در فواصل کوتاه از خانه خارج کنید، میزان حضور پشه در خانه شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

روش دیگری که برای دفع آن‌ها وجود دارد، استفاده از ترکیب ۲۵ قطره روغن زیتون و یک چهارم فنجان سرکه سیب است. در صورتی که این محلول را روی پوست بدن یا لباس‌های خود اسپری کنید، پشه‌ها در شب مزاحم خواب شما نخواهند شد. با توجه به این که پشه‌ها از پرتقال و بوی آن فراری هستند، قرار دادن پوست و پره‌های پرتقال در اتاق خواب می‌تواند پشه‌ها را از این مکان دور کنید.

۳- مورچه

مورچه

مورچه‌ها را باید یکی از بزرگ ترین حشرات مزاحم در خانه دانست. با شروع فصل‌های گرم، افراد تعداد زیادی از آن‌ها را در خانه خود مشاهده خواهند کرد. روش‌های متفاوتی برای دفع و نابود کردن مورچه‌ها وجود دارند. این روش‌ها را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.

روش از بین بردن مورچه‌ها

یک روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی مانند مورچه استفاده از محلولی ساده است که در خانه می‌توانید آن را درست کنید. برای درست کردن این محلول باید آب، شکر و اسید بوریک را با یکدیگر مخلوط کنید و سپس آن‌ها را در ماکروویو گرم کنید. پس از آن، این مواد را به خوبی تکان دهید تا کاملاً با یکدیگر ترکیب شوند.

قطعاتی از پنبه را به این محلول آغشته کنید و در مناطقی قرار دهید که مورچه‌ها را مشاهده کرده‌ اید یا مورچه‌ها وجود دارند. چند روز طول خواهد کشید تا تمام مورچه‌ها با استفاده از این روش مسموم شوند اما پس از آن مورچه‌های آن کلونی دیگر در خانه شما وجود نخواهند داشت.

روش‌های دفع مورچه

روش‌هایی برای دفع و کاهش تعداد مورچه‌های موجود در خانه وجود دارند. باید بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده یک روش ساده، امن و غیر سمی برای دفع مورچه‌ها وجود دارد. افرادی که در خانه کودک یا حیوانات خانگی دارند، می‌توانند از این روش به سادگی استفاده کنند. برای استفاده از این روش تنها لازم است عصاره روغن دارچین داشته باشید یا تهیه کنید. پس از آن ۴ یا ۵ قطره از این عصاره را در ۲۴۰ میلی لیتر آب بریزید و آن را در یک ظرف اسپری بریزید.

این محلول را در مناطقی که مورچه مشاهده کرده اید، اسپری کنید. اسپری این محلول سبب می‌شود که مورچه‌ها دیگر نتوانند با یکدیگر از طریق فرمون ارتباط برقرار کنند. همین امر سبب خواهد شد که آن‌ها به دنبال مکان دیگری برای زندگی خود بگردند و از خانه شما بروند.

سرکه سفید ماده دیگری است که سبب فراری شدن مورچه‌ها از خانه شما خواهد شد. محلولی متشکل از میزان مساوی سرکه سفید و آب درست کنید و در محلی که مورچه‌ها را مشاهده کرده اید، اسپری کنید. این روش را باید یک روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی دانست که علاوه بر امن و غیر سمی بودن، تأثیر مناسبی نیز دارد.

استفاده از قهوه، فلفل قرمز و سیاه نیز می‌تواند در میزان وجود مورچه‌ها در خانه تأثیر بگذارد و تعداد آن‌ها را به شدت کاهش دهد. تنها کافی است که این مواد را در مسیر مورچه‌ها قرار دهید.

۴- حشرات ریز توالت

از بین بردن حشرات ریز توالت نیز روش خانگی و مناسب خود را دارد. مگس و پشه‌های ریز توالت می‌تواند باعث آزار افراد ساکن در خانه شود و به همین دلیل از بین بردن آن‌ها بسیار مهم است. برای از بین بردن و دفع حشرات از خانه می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود استفاده کنید.

روش‌های از بین بردن حشرات ریز توالت

اولین روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی و ریز موجود در توالت، از بین بردن مواد آلی موجود در آن است. شستن و تمیز کردن مناسب توالت و همچنین ریختن آب جوش در آن برای تمیز شدن هر چه بهتر، می‌تواند هم این حشرات را بکشد و هم محیط مناسب برای زندگی آن‌ها را از بین ببرد.

روش دیگری که برای تمیز کردن توالت و کشتن حشرات موجود در آن وجود دارد، استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین است. برای این کار نصف فنجان جوش شیرین را درون لوله بریزید و سپس به آرامی سرکه را درون لوله بریزید. ترکیب این دو ماده باعث ایجاد کف می‌شود. اجازه دهید که این ترکیب برای یک ساعت درون لوله باقی بماند و سپس یک سطل آب جوش درون لوله بریزید. کف حاصل از این روش یک ترکیب شیمیایی است که هر گونه لارو و تخم حشرات را از بین خواهد برد.

۵- کک

کک را باید یکی دیگر از موجودات موذی دانست که ممکن است در خانه با آن مواجه شوید. درست است که کک به میزان بسیار کمی بدن انسان را می‌گزد اما باز هم برای جلوگیری از بروز این مشکل باید آن‌ها را در خانه از بین برد. روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی مانند کک به شرح زیر است.

روش از بین بردن کک

اولین روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی مانند کک، استفاده از مایع ظرفشویی است. برای این کار تنها کافی است که مقداری مایع ظرفشویی را با آب گرم ترکیب کنید و در یک کاسه یا بشقاب بریزید. این کاسه را در محلی که این حشرات مزاحم بیشترین فعالیت را دارند، قرار دهید تا آن‌ها را به دام اندازید. بهترین زمان برای استفاده از این روش شب‌هاست. کک‌ها در شب فعالیت بیشتری می‌کنند و برای افزایش میزان تأثیر این روش می‌توانید یک منبع نوری کوچک مانند چراغ‌های کوچک در کنار تله قرار دهید.

یک محلول خانگی نیز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید از شر کک‌ها خلاص شوید. برای ساخت این محلول باید ۴ لیتر سرکه را با ۲ لیتر آب، نیم لیتر آبلیمو و ۲۵۰ سی سی عرق نارون کوهی مخلوط کنید و آن را در تمام نقاط خانه اسپری کنید. البته قبل از این کار بهتر است خانه را به خوبی جارو بکشید و تمیز کنید تا تأثیر این روش بیشتر شود.

پس از انجام این کار تمام لباس‌ها، رختخواب‌ها و کوسن‌هایی را که ممکن است به کک آلوده شده باشند، به خوبی بشویید. استفاده از نمکی که به خوبی سابیده شده باشد هم می‌تواند به از بین رفتن کک‌ها کمک کند. نمک را به خوبی بسابید و آن را در همه جای خانه مانند فرش‌ها، مبل‌ها و سایر بخش‌ها بپاشید و پس از سپری شدن یک تا دو روز خانه را به خوبی با استفاده از جارو برقی تمیز کنید. توجه داشته باشید که پس از اتمام کار جارو کشیدن، کیسه آن را به خوبی تمیز کنید و محتویات آن را از خانه خارج کنید.

۶- سوسک

سوسک‌ها یکی دیگر از حشرات موذی هستند که حضور آن‌ها در خانه باعث ناراحتی‌های بسیاری می‌شود. بسیاری افراد از این حشره می‌ترسند و به همین دلیل برای راحتی این دسته افراد باید اقدامات لازم جهت از بین بردن و دفع سوسک‌ها انجام شود. روش‌های بسیاری برای کشتن و دفع سوسک‌ها وجود دارند که بسیاری از آن‌ها شیمیایی هستند. اما باید بدانید که استفاده از روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی و سوسک هم در کشتن و دفع آن‌ها بسیار مؤثر است. روش‌های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارند که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

روش‌های راحت شدن از شر سوسک

برای کشتن سوسک‌ها می‌توانید از روش‌های خانگی متفاوتی استفاده کنید. ترکیب شکر و جوش شیرین یکی از ساده ترین و امن ترین روش‌ها برای کشتن این موجود موذی محسوب می‌شود. برای استفاده از این روش شکر و جوش شیرین را به اندازه مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و در مکان‌هایی بریزید که بیشترین امکان وجود سوسک در آن‌ها را می‌دهید. جوش شیرین سیستم گوارش سوسک‌ها را از بین می‌برد و همین امر سبب می‌شود تعداد کمتری از آن‌ها را در خانه مشاهده کنید.

ترکیب آرد سفید، شکر و اسید بوریک نیز می‌تواند سوسک‌ها را به راحتی بکشد. این سه ماده را با نسبت مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و در مکان‌هایی بریزید که سوسک‌ها بیشتر از آن مناطق به خانه وارد می‌شوند. این محلول به سادگی سوسک‌ها را می‌کشد.

روش‌های دفع سوسک

برای جلوگیری از ورود سوسک‌ها به خانه می‌توانید از روش‌های ساده اما مؤثری استفاده کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از مایع کنستانتره است. این مایع را با استفاده از آب رقیق کنید و در مکان‌های بالقوه ای بریزید که سوسک از آن‌ها وارد خانه می‌شود. همچنین با استفاده از این مایع می‌توانید کف و دیواره‌های سرویس بهداشتی و حمام را تمیز کنید. این کار سبب خواهد شد که سوسک‌ها برای دو تا سه هفته ای مشاهده نشوند.

محلول دیگری نیز وجود دارد که سبب می‌شود سوسک‌ها به آن محل نیایند. این محلول شامل یک قاشق غذا خوری سیر رنده شده، فلفل کایین، خمیر پیاز، یک قاشق غذاخوری صابون مایع و یک لیتر آب می‌شود. این ترکیب را در مکان‌هایی که سوسک از آن‌ها وارد خانه می‌شود، مانند چاه حمام و اطراف آن بریزید تا برای چند وقت سوسکی در آن محل مشاهده نکنید.

روش‌هایی ساده برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه

پس از این که با انواع روش خانگی برای رهایی از شر حشرات موذی آشنا شدید. بد نیست که در خصوص چند اقدام ساده اما تأثیرگذار که می‌توانند مانعی برای ورود حشرات به خانه باشند نیز نکاتی را بدانید. این کار سبب خواهد شد که میزان برخورد شما با حشرات موذی بسیار کاهش یابد. این اقدامات شامل موارد زیر هستند.

۱- استفاده از درپوش برای چاه

لوله‌هایی که به چاه‌ها منتهی می‌شوند به دلیل وجود رسوب و آلودگی یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد انواع حشرات موذی محسوب می‌شوند. به همین دلیل علاوه بر استفاده از روش‌هایی که باعث تمیزتر شدن این مکان‌ها می‌شود، از درپوش نیز استفاده کنید. این کار سبب خواهد شد که این حشرات فضای کمتری برای ورود به خانه داشته باشند.

۲- نصب توری و درزگیری پنجره‌ها و درها

درها و پنجره‌ها و درزهای موجود در فضاهای اطراف آن از دیگر مناطقی هستند که بسیاری حشرات مانند پشه‌ها از آنها وارد خانه می‌شوند. نصب توری برای پنجره‌ها سبب می‌شود حتی در صورتی که پنجره باز هم باشد این حشرات موذی نتوانند به خانه وارد شوند. بستن درزهای اطراف در و پنجره نیز تأثیر زیادی در کاهش ورود حشرات به خانه دارد.

۳- دور کردن زباله در فواصل کوتاه از خانه

زباله‌ها را باید مکان مناسبی برای رشد و تجمع بسیاری از حشرات موذی مانند سوسک، مگش و پشه دانست. به همین دلیل استفاده از سطل زباله مناسب، بستن کیسه‌های زباله به شکل مناسب و خارج کردن آن‌ها در زمان مناسب از خانه می‌تواند به کاهش تعداد حشرات موذی در خانه کمک کند.

۴- بستن منافذ و ترک‌ها

بستن ترک‌ها و منافذ روی دیوار، داخل کابینت‌ها و بخش‌های دیگر خانه نیز می‌تواند در کاهش تعداد حشرات موذی تأثیر مناسبی داشته باشد. بسیاری از حشرات مانند مورچه‌ها و سوسک‌ها در این فضاها زندگی و تخم گذاری می‌کنند. بستن این منافذ سبب کاهش میزان فضای زندگی و تولید مثل آن‌ها می‌شود و همین امر در کاهش تعداد آن‌ها در خانه نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا