;
سبک زندگیمهارت های زندگی

بهترین و ساده ترین روش جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک چیست؟

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: می‌دانید یکی از بدترین حس‌های دنیا چیست؟ زمانی که در حال خوردن غذا هستید، ناگهان مویی بلند و دراز از میان لقمه نازنین‌تان به بیرون سرک بکشد! یا باید کل لقمه را به‌زور فرو ببرید یا باید عطای محتویات دهان را به لقایش ببخشید و هرآنچه را خورده‌اید، راهی سطل زباله کنید.

گره‌خوردن تارهای موی بلند و کوتاه روی کف‌پوش و ملاقات با آنها در بخش‌های مختلف خانه هم اصلا خوشایند نیست و احساس کثیف و نامرتب‌بودن را مدام به شما منتقل می‌کند. درست است؟

اما اگر نحوه جمع کردن مو از روی فرش را بدانید، با چنین احساسات ناخوشایندی کمتر روبه‌رو خواهید شد. در این مقاله از راهکارهای جمع‌آوری مو از روی فرش و کف‌پوش می‌خوانید. پس اگر موهای بلند دارید یا حیوانی خانگی با شما زندگی می‌کند، این متن را از دست ندهید.

چطور باید موها را از کف زمین جمع کرد؟

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک1

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: جاروکردن از مهم‌ترین بخش‌های نظافت منزل و تمیزکردن است. با این کار، گرد‌وغبار و آلودگی‌ها را پاک‌سازی می‌کنید و محیط‌تان زیباتر و تمیزتر می‌شود. اما واقعیت این است که جاروکشیدن حتی از نوع برقی کافی نیست. شرکت‌هایی که در امور ارائه خدمات نظافتی فعالیت دارند به شما توصیه می‌کنند که هر ۶ ماه یک بار به‌طور حرفه‌ای از نیروهای خدماتی جهت پاک‌سازی کف و تمیزکردن آن کمک بگیرید.

بافت‌های کف‌پوش‌ها باید حسابی تمیز شوند و لکه‌های احتمالی آنها باید به‌دقت از بین برود. اگر حیوان خانگی داشته باشید، حتما می‌دانید که نیاز به کشیدن جاروبرقی، نیازی روزانه است؛ اما این کار فقط موها را از سطح کف‌پوش‌ها برمی‌دارد. برای اینکه موهای حیوان یا آدمیزاد را از روی کف‌پوش‌ها حسابی پاک و تمیز کنید باید ترفندهایی را بلد باشید. پس به توصیه‌های اولیه در این زمینه دقت کنید تا در بخش‌های بعدی، به‌طور تخصصی‌تر، ابزارهای مختلف برای این کار را معرفی کنیم.

روش اول برای جمع کردن مو از روی فرش

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک2

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: در روش نخستی که می‌خواهیم برایتان شرح بدهیم، به خرید نرم‌کننده لباس نیاز دارید.

 • یک بطری اسپری خالی را با مخلوطی از آب و چند قطره نرم‌کننده لباس پر کنید.
 • محتویات بطری را روی فرش اسپری کنید تا حالت نمناک و مرطوب پیدا کند.
 • حالا فرش را جارو کنید: با یک جاروی بلند دسته‌دار یا برسی که قسمت سرش زبر و سفت است.
 • اجازه بدهید که فرش خشک شود.
 • همه جای فرش را به‌خوبی با جاروبرقی تمیز کنید.

جمع کردن مو از روی فرش و پاک سازی موی حیوانات خانگی

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک3

 

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: این توصیه‌ها بیشتر برای کسانی مفید است که حیوان خانگی دارند و اسیر موهای این هم‌خانه‌های پشمالو شده‌اند. اگر از وجود موهای بلند و کوتاه خودتان یا حیوان خانگی‌تان در منزل درمانده شده‌اید، روش‌های زیر را هم در نظر بگیرید تا با جمع کردن مو از روی فرش نفس راحتی بکشید:

 • جاروبرقی‌ها دارای سری‌های مختلفی هستند که به لوله آن وصل می‌شوند و کار پاک‌سازی را انجام می‌دهند. سر موجمع‌کن دستگاه را به آن متصل و کف را جارو کنید.
 • برای اینکه کارایی جاروبرقی‌تان زیاد بماند، بعد از هر بار جمع کردن مو از روی فرش حتما کیسه آن را تخلیه و سری‌های آن را پاک کنید.
 • جاروزدن روزانه می‌تواند به کمترشدن حجم موهای روی زمین کمک کند.
 • برای تمیزکردن اساسی و عمقی فرش‌ها، از جوش شیرین کمک بگیرید. باید آن را روی سطح فرش بپاشید و بعد جاروبرقی بکشید. وجود این ماده به راحت‌تر جمع‌شدن موها از روی فرش کمک می‌کند.
 • موهای خودتان یا حیوان خانگی را مرتب و به‌درستی شانه بزنید تا کمتر دچار ریزش شوند (ریزش مو) و موهای ریخته‌شده هم گره نداشته باشند و راحت‌تر از روی سطح زمین جمع شوند.

توصیه‌های بیشتر برای جمع کردن مو از روی فرش

 • فیلتر هوای منزل را هر چند وقت یک بار عوض کنید.
 • اگر روش‌های دیگر جواب نداد، از تی استفاده کنید. تی‌کشیدن هم روش مفیدی است و کارایی بالایی در جمع کردن مو از روی فرش دارد.
 • البته تمام این روش‌هایی که گفته شد، قابلیت‌های جادویی ندارند. یعنی اگر تمام این توصیه‌ها را هم به کار بگیرید، امکان دارد کماکان با رشته‌های بلند و کوتاه مو روی فرش‌ها روبه‌رو شوید. اما به هر حال، دست‌ روی دست هم که نمی‌توان گذاشت! از قدیم گفته‌اند: «کوشش بیهوده بِه از خفتگی».

روش دوم؛ استفاده از وسایل مختلف برای جمع کردن مو از روی فرش

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک4

 

۱. تی‌های شیشه‌شوی

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: به سراغ تی‌های شیشه‌شوی بروید: همان تی‌هایی که برای پاک‌کردن شیشه ماشین و پنجره‌های منزل و… استفاده می‌کنید. کافی است لبهٔ پلاستیکی و خشک تی را روی سطح فرش بکشید تا موهای ظریف را از سطح فرش جمع کند. پوشیدن دستکش پلاستیکی و تلاش برای جمع کردن مو از روی فرش با آن هم می‌تواند به جمع‌کردن موها کمک شایانی کند. البته بهتر است دستکش هر دو دست را بپوشید و با کشیدن دست‌ها روی فرش، آن را پاک کنید.

۲. بخارشوی

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک5

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: بخارشوی‌ها هم می‌توانند در مسیر پاک‌سازی فرش‌ها به کمک‌تان بیایند. ابتدا باید فرش‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید و بعد به‌سراغ بخارشوی‌ها بروید. بخارشوی‌ها علاوه بر پاک‌سازی موها باعث ازبین‌رفتن گردوغبار و مواد حساسیت‌زای موجود در بین بافت‌های فرش می‌شوند. شستن فرش و تمیزکردن کف‌پوش‌ها مهم است. نباید آن را دست‌کم گرفت.

۳. برس‌های پلاستیکی

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: از برس‌های پلاستیکی هم استفاده کنید. این وسایل به‌خوبی می‌توانند موهای گره‌خورده و تنیده‌شده به جان فرش را از لابه‌لای بافت‌های آن خارج کنند. اگر حوصلهٔ استفاده از جاروبرقی را ندارید یا اصلا به این وسیله دسترسی ندارید، برس‌ها ناجی شما خواهند بود. برس‌های همه‌کاره برای پاک‌سازی کف‌پوش‌های مختلف دیگر هم کمک‌تان خواهند کرد.

۴. استفاده از چسب‌های پهن برای جمع کردن مو از روی فرش

جمع کردن مو از روی فرش و سرامیک: استفاده از چسب برای جمع کردن مو از روی فرش ؟ بله بله! روش بسیار خوبی خواهد بود. کافی است تکه‌ای چسب پهن را دور انگشت‌های دست بپیچید و با آن اقدام به جمع‌کردن موها کنید. دیگر نیاز به توضیح نیست که سطح چسبناک نوار چسب باید به‌سمت بیرون باشد؛ یعنی با آن روی فرش بکشید تا موها جمع شوند و به آن بچسبند.

این کار برای سطوح کوچک قابل‌اجراست. اگر قرار باشد از نوارچسب‌های پهن برای پاک‌سازی موهای فرشی بزرگ استفاده کنید، باید به‌سراغ روش‌های دیگری بروید. مثلا نوارچسب را دور یک رولر رنگ‌کاری بچسبانید. رولرهای رنگ‌کاری همان غلتک‌هایی هستند که برای رنگ‌کردن دیوار استفاده می‌شوند. استفاده از غلتک‌های دسته‌بلند، کارتان را ساده می‌کند.

همچنین دیگران در حال خواندن هستند:

طرز تهیه چای مراکشی و فواید بی نظیر آن: نوشیدنی بهشتی!

گیاه مناسب متولدین ماه ها: از این گیاه مراقبت کن چون شبیهت هس!

طرز صحیح شستن لباس: برای آن که لباس‌های شسته بوی تازگی داشته باشند

رکود دوستی در مردان: چرا این اتفاق برای مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد؟

دلایل عدم جذابیت: چرا خودمان را به اندازه کافی جذاب نمی دانیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا