;
سبک زندگیمهارت های زندگی

معنی نقاشی و خط خطی کودکان را یاد بگیرید+ عکس

معنی نقاشی و خط خطی کودکان: کودکان از راه های متفاوتی ارتباط با دنیای بیرون برقرار می کنند. تحلیل نقاشی های آنها قطعاً دید وسیع تری از روحیه و حالات روانی آنها به ما ارائه می دهد تا در مشکلات و حالات تنش زا کمکشان کنیم. عموماً بیشتر ما برای درک مشکلات کودک از ارتباطات کلامی استفاده می کنیم درحالی که این نوع ارتباط فقط 10% از مشکلات را عنوان می کند.

خانواده باید 90%ما بقی راه های ارتباطی را مطالعه کند تا شناخت بیشتری از فرزندانشان بدست آورند. چون غالباً کودکان راجع به احساساتشان صحبت نمی کنند. بنابراین تحلیل نقاشی کودکان یک روش موثربرای شناخت حالت روانی اوست. در بخش سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی معنی نقاشی و خط خطی کودکان را یاد بگیرید. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم بدردت می خوره: تمیز کردن مبل پارچه‌ای در سه سوت مثل روز اول

مقدار زیادی مداد رنگی دراختیار کودکانتان قراردهید وببینید کدام یک را انتخاب می کنند و از آنها بخواهید یک طرح دلخواه بکشند. این کار احساساتشان را تا حدودی آشکار می کند. همچنان می توان علت مشکلاتی از قبیل بی خوابی، مکیدن انگشت و لکنت زبان را شناسایی و آنها را حل کرد. حالا 4 مرحله زیر را به ترتیب پیش می رویم:

کامل کردن

اگرکودکی نقاشی خود را نیمه کاره رها کند یا خطوط کمرنگی بکشد نشان دهنده این موضوع ست که نیاز زیادی به تشویق دارد. یا کودک از لحاظ روحی نامتعادل است،پاک کردن زیاد و تکمیل بیش از حد هم به معنی اضطراب کودک است. تزئین بیش ازحد نقاشی با رنگ و لعاب هم یعنی این که کودکتان به توجه نیاز دارد.

معنی نقاشی و خط خطی کودکان: موقعیت یابی

کودکانی که در سمت چپ صفحه شروع به نقاشی می کنند معمولاً خجاتی و درون گرا هستند و یا اینکه احساس تنهایی می کند. کودکانی که در سمت راست صفحه نقاشی می کشند کودکان اجتماعی و برون گرا هستند.

فقط صحبت با کودکان راه چاره نیست. اگر مشکلی وجود دارد از او یک نقاشی بخواهید. با دید منفی و پیدا کردن نقاط منفی و اشکالات رفتاری سراغ نقاشی نروید .کودک هم درشرایط نرمال نقاشی بکشد.حالا تحلیل کنید.

نقاشی کودکانه خط خطی

خط خطی

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ اولین چیزی که کودک نقاشی می کند .شاید از نظر شما بی معنی باشد اما شاید پدرش را کشیده که در حال رفتن به سرکارهست .یا مثلا یک موتور سیکلت را کشیده .ولی هرچه کشیدند زیاد نگران نشوید چون در این حالت تحلیل شفافی وجود ندارد.

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ نقاشی آدم

آدم ها در نقاشی های کودکان معنای خانواده را دارند .جایی که کودک آن آدم ها را به نسبت خودش کشیده نشان دهنده احساس کودک نسبت به آن فرد است. اگر نزدیک خودش کشید یعنی صمیمی ست و حس خوبی با آن شخص دارد .اگرآن فرد را بزرگ کشید یعنی مهم ترین فرد درخانواده از نظر او این آدم است.

این مطلب هم جالبه: ترفند جالب برای تمیز کردن شیشه های پنجره که دم عید به کارت میاد!

خورشید خندان

یک خورشید بزرگ در وسط صفحه با یک لبخند نشان دهنده یک کودک شاد، راضی و تطبیق پذیر هست.

معنی نقاشی و خط خطی کودکان2

یک چاله روی زمین

کودکی که چنین چیزی را نقاشی کند یعنی یک فقدان را تجربه کرده مثل تجربه از دست دادن پدر یا مادر یا حتی یک حیوان خانگی .اگر کودک تک فرزند است و این نقاشی را کشید یعنی تنهاست .

هیولا

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ اکثر کودکان در فیلم ها و کارتن ها هیولا ها و چیزهای عجیب و غریب می بینند وآنها را نقاشی می کنند .جای نگرانی ندارد اما اگر کودکی خودش را شکل هیولا کشید نشان دهنده آن است که کودک ناتوانی دارد ودنبال کسب قدرت است.

این هم جالبه: جذب انرژی مثبت و تغییر فضای خونه با این وسایل ارزان!

خانه

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ نکته ویژه ای که در نقاشی خانه توسط کودک قابل توجه است جزئیاتی مثل تعداد پنجره ها، اینکه در باز است یا بسته ،آیا راهی به خانه ختم می شود و از این دست مواردست .هرچه تعداد پنجره ها بیشتر باشد یعنی کودک از بقیه می خواهد که ببینند داخل خانه چه اتفاقاتی در جریان است. درب باز خانه به معنی خوشرویی کودک است و راهی که به خانه ختم می شود نشان دهنده شخصیت اجتماعی بالای اوست.

معنی نقاشی و خط خطی کودکان1

ابر و باران

بارش باران و حضور ابر در نقاشی نشان دهنده اضطراب و ترس کودک است .اگر کودک مرتباً چنین چیزهایی می کشد با روانشناس مشورت کنید مخصوصا اگرخودش را نزدیک ابرها کشید .

آدم های عصبانی

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ اگر کودک افراد موجود در نقاشی به خصوص افراد خانواده را عصبانی بکشد ، احتمالاً تجربه یک ضربه عاطفی شدید را داشته است. یا ترس از دست دادن یکی از والدین را دارد .یا این که والدین کودک را تنبیه بدنی می کنند و این ترس در کودک وجود دارد .

این هم مفیده: جذب امواج وای فای با گیاه: برای سال نو از این گیاهان بخرید!

رنگ ها

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ کودکان هرچقدر بزرگ تر شوند با احساسات و تجربیات جدیدی روبه رو می شوند و هر چیزی که می بینند هیجان انگیز و جدید خواهد بود .نتیجه پاسخ دهی یک کودک سالم به تمام این اتفاقات و احساسات محدودۀ رنگ هایی ست که استفاده می کند هر چقدر رنگ بیشتری استفاده کند خوشحال تر و هیجان زده تر هست. به طورکلی کودکانی که از رنگ آبی و سبز استفاده می کنند شادترند وتطبیق بیشتری با محیط دارند .
رنگ های گرم مثل نارنجی و زرد نشان دهنده یک کودک با روابط اجتماعی بالاست. رنگ های تاریک و سرد در نقاشی نشان دهنده غم هست و اینکه کودک به کمک نیاز دارد .

چه زمانی برای تحلیل نقاشی کودک مناسب است؟

معنی نقاشی و خط خطی کودکان؛ تکرار یک مسئله در نقاشی ها نگران کننده است .مثلا تکرار خشونت در نقاشی، تکرار کشیدن چیزی یا شخصی که بزرگتر از کودک شماست و شما آن را نمی شناسید ،تکرار این نقاشی که کودک اعضای بدن را به هم وصل نمی کند، تکرار نقاشی هایی که با رنگ های سرد و تیره. بنابراین با یک نقاشی قضاوت نکنید .دنیای کودکان وسعت بسیار زیاد دارد بنابراین فقط تکرار یک مسئله نگران کننده است.

 

این هم مفیده: 10 رفتارهای جذاب کننده: این کارها شما را دوست داشتنی می کنند!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شش =

دکمه بازگشت به بالا