;
اخبار روزتازه ها

قدیمی ترین آثار هنری به جا مانده از گذشته که توسط ما انسان ها ساخته نشده است!

قدیمی ترین آثار هنری: شاید گذاشتن نام هنر با توجه به تعاریف جدید هنر، کار صحیحی به این موارد اعلامی در این لیست نباشد، ولی می توان گفت آثاری که در این لیست هستند که برای گذشته های بسیار دوست است و بعضی دیگر نیز به انسان های نخستین که با ما بسیار تفاوت دارند، ولی نکته ای که وجود دارد عقل انسان های نخستین هم در این بخش دارای قدرت تحلیل و خلق بعضضی آثار می باشد. با بخش تازه ها در مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید.

این راه هم ببینید: بازی حدس کلمه: غیرممکنه بار اول بتونی بگی کلمه در تصویر چیه؟!

این را هم ببینید:

قدیمی ترین آثار هنری 2

1. غارنگاره‌های دورۀ میان‌سنگی

وقتی صحبت از هنر ماقبل تاریخ می‌شود، بیشتر مردم به غارنگاره‌هایی مانند آنچه در غار شووه در نزدیکی آوینیون یا غارهای لاسکو در نزدیکی بوردوی فرانسه یافت می‌شود فکر می‌کنند. اما اینها در مقایسه به هنرهای دیگری که ملاحظه خواهیم کرد، نمونه‌های نسبتاً جدیدی محسوب می‌شوند. به عنوان مثال، بیشتر نقاشی‌های غار شووه توسط انسان‌های اولیه مدرن بین 28 تا 37 هزار سال پیش کشیده شده‌اند؛ نقاشی‌های غار لاسکو نیز به حدود 17 هزار سال پیش مربوط هستند.

 

قدیمی ترین آثار هنری 1

2. کنده‌کاری‌های استخوانی دورۀ میان‌سنگی

علاوه بر نقاشی‌های غار، دورۀ میان‌سنگی در اروپا شاهد ساخت مجسمه‌های استخوانی توسط انسان نیز بوده است. مجسمه‌های ساخته شده از استخوان‌های حیوانات، که تراشیدن آن‌ها آسان‌تر از سنگ و عمر آن‌ها طولانی‌تر از چوب است، در فرانسه، اسپانیا و آلمان پیدا شده‌اند. عکس بالا مجسمه‌ای کنده‌کاری شده از جنس استخوان را نشان می‌دهد که در فرانسه کشف شده و مربوط به حدود 25 هزار سال پیش است.

 

قدیمی ترین آثار هنری 3

3. خوک اندونزیایی

تصور می‌شود که تصویر یک «خوک زگیل‌دار» در یک نگارۀ صخره‌ای در جزیره سولاوسی اندونزی حدود 45 هزار و 500 سال قدمت داشته باشد و ممکن است قدیمی‌ترین اثر هنری یافت شده باشد که یک موجود واقعی را بازنمایی می‌کند. محققان می‌گویند اندونزی ماقبل تاریخ نوعی «مرکز» برای هنر صخره‌ای بوده است و کارهای اولیه مانند این ایده را به چالش می‌کشد که سنت هنر سنگ‌نگاره‌ها در اروپا شروع شده و از آنجا گسترش یافته است.

 

قدیمی ترین آثار هنری 4

4. حکاکی روی دیوار نئاندرتال‌ها

برای مدت طولانی، باستان‌شناسان فکر می‌کردند که فقط انسان‌های خردمند (هوموساپینس یا گونۀ انسان‌های امروزی) قادر به خلق هنر بوده‌اند. اما اکتشافات اخیر نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها، نزدیک‌ترین خویشاوندان انسانی ما نیز آثاری هنری خلق کرده‌اند. این حکاکی روی دیوار یک غار در فرانسه که توسط نئاندرتال‌ها انجام شده، مربوط به 75 هزار سال پیش است؛ یعنی هزاران سال قبل از ورود انسان‌های امروزی به اروپا.

 

 

قدیمی ترین آثار هنری 5

5. حکاکی استخوانی نئاندرتال‌ها

نئاندرتال‌ها درست مثل انسان‌های امروزی استخوان را نیز تراشیده‌اند و باستان‌شناسان فکر می‌کنند که نئاندرتال‌ها احتمالاً چوب را نیز تراشیده‌اند که البته آثاری از آن باقی نمانده است. اما حکاکی‌های استخوانی باقی مانده‌اند؛ تصویر بالا استخوان حکاکی شده یک گوزن غول پیکر را نشان می‌دهد که در غاری در آلمان پیدا شد. باستان‌شناسان فکر می‌کنند این اثر توسط نئاندرتال‌ها حدود 51 هزار سال پیش ساخته شده است. از آن به عنوان یکی از اولین حکاکی‌های نمادینی که تا به حال یافت شده یاد می‌شود، اگرچه مشخص نیست که این اثر دقیقا نماد چه چیزی است.

 

قدیمی ترین آثار هنری 6

6. «هشتگ» آفریقای جنوبی

این تکه سنگ اخرایی‌رنگ که در غار بلومبوس در آفریقای جنوبی پیدا شده، با خطوطی متقاطع شبیه به نماد مدرن «هشتگ» مزیّن شده است. تصور می‌شود که قدمت آن حدود 73 هزار سال باشد و باستان‌شناسان فکر می‌کنند احتمالا توسط گونۀ امروزی انسان ساخته شده باشد.

 

قدیمی ترین آثار هنری 7

7. آویز عقابی

این چنگال‌های عقاب که در یک پناهگاه صخره‌ای باستانی در کرواسی یافت شده‌اند، احتمالا در حدود 130 هزار سال پیش توسط نئاندرتال‌ها جمع‌آوری شده و به شکل یک آویز درآمده‌اند. این اثر یک قرن پیش کشف شد، اما قدمت خارق‌العادۀ آن به تازگی شناخته شده است.

 

قدیمی ترین آثار هنری 8

8. اثر دست تبتی

بر اساس یک مطالعه، آثار فسیل شده دست‌های کودکان در اطراف یک چشمه آب گرم در تبت می‌تواند 200 هزار سال قدمت داشته باشد و شاید بتوان آن را یکی از قدیمی‌ترین هنرهای کشف شده به حساب آورد. اثر دست‌ها بر روی سنگ تراورتن دور چشمه باقی مانده‌اند؛ سنگی که وقتی خیس می‌شود نرم است و وقتی خشک می‌شود سفت می‌شود. اما باستان‌شناسان در این مورد بحث می‌کنند که آیا چنین رفتاری هنر محسوب می‌شود یا خیر و مهم‌تر از آن، آیا این آثار دست واقعا به اندازه‌ای که ادعا می‌شود قدیمی هستند یا نه.

منبع: فرادید

 

این مطالب هم جالبه:

پس از داستان فیلم ارباب حلقه ها و فرودو، عصر چهارم سرزمین میانه چگونه شد؟

چهره واقعی پهلوان پوریای ولی که اصلا باورت نمیشه این شکلی بوده!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. هنر نزد ایرانیان است و بس…

    همه این آثار مربوط به فتوحات پدر( کورش هخامنشی) در سراسر دنیا است…
    متاسفانه تاریخ نگاران همیشه تاریخ رو به نفع خودشون جعل میکنند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا