;
سرگرمی

چرا مورچه ها اندازه سر خود را تغییر می دهند؟

مورچه: اگرچه ممکن است مورچه برای داشتن مغز بسیار کوچک به نظر برسد، اما در واقع دارای مغز است. با حدود 250000 نورون، سیستم عصبی مورچه ممکن است به پیچیدگی یک انسان نباشد، اما می تواند بیش از آنچه که از حشره ای به اندازه آن انتظار می رود انجام دهد. با عجایب امروز در بخش سرگرمی مجله گفتنی همراه باشید.

مورچه ها آنقدر انعطاف پذیری دارند که می توانند سازماندهی مجدد شوند، شکل و اندازه مغز خود را در سر خود تغییر دهند و در حین یادگیری و سازگاری با تغییراتی که با آن مواجه می شوند، اتصالات عصبی جدیدی ایجاد کنند. این شکل پذیری مغز در کارگران زن باروری از گونه مورچه هارپگناتوس saltator مورد مطالعه قرار گرفته است.

در کلنی مورچه ها صرف نظر از نوع آنها، سازمان و ساختار اجتماعی یکسانی دنبال می شود. ملکه شخصیت اصلی هر مستعمره است. او نه تنها مسئول نگه داشتن فرزندان مستعمره است، بلکه تصمیم می گیرد که کدام جوان مرد، زن یا کارگر شود. پس از جفت گیری با یک نر، ملکه می تواند تخمک ها را با اسپرم بارور کند یا اینکه اجازه ندهد آنها بدون لقاح رشد کنند.

این فرآیند چیزی است که جنسیت جوان را تعیین می کند، زیرا نرها از تخمک های بارور نشده متولد می شوند در حالی که ماده ها از تخمک های بارور شده متولد می شوند.

اگر لارو تشکیل شده از تخم بارور شده به خوبی تغذیه و مراقبت شود، به مورچه ای تبدیل می شود که واجد شرایط ملکه شدن است. با این حال، اکثریت در نهایت کارگر می شوند، طبقه ای که قادر به تولید مثل نیست و مسئول نگهداری روزانه مستعمره است.

برخی از پروتئین ها به ملکه اجازه می دهد تا بیشتر از کارگرانش زنده بماند. جایی که کارگران مورچه جهنده هندی به مدت هفت ماه زندگی می کنند، در حالی که ملکه آنها برای مدتی بین 3 تا 5 سال زندگی می کند.

جالبه: آزمون هوش شناخت خون آشام فقیر؛ به نظرتون کدوم خون آشام از وضع مالی خوبی برخوردار نیست؟

بعد از مرگ ملکه مورچه چه اتفاقی می افتد؟

مورچه

به عنوان ملکه، او به ساختارهایی برای پردازش اطلاعات زیادی نیاز ندارد، او نیازی به جستجوی علوفه برای غذا یا دفاع از مستعمره ندارد، کارگران از همه اینها مراقبت می کنند.

ملکه ها و مورچه های نر یک پرواز جفت گیری می کنند، جایی که در هوا جفت می شوند. پس از جفت گیری، ملکه بال های خود را از دست می دهد و به اتاقی در تپه بازنشسته می شود. آنها دیگر مجبور به جفت شدن نیستند، زیرا مقدار کافی اسپرم را دریافت می کنند تا بتوانند چند سال دیگر تولید مثل کنند. در نهایت ملکه بر اثر کهولت سن یا هر علت دیگری می میرد.

بعدها، حدود 70 درصد از زنان کارگر در مستعمره برای برتری مبارزه می کنند. تعداد انگشت شماری پیروز ظاهر می شوند و همه آنها ملکه های دروغین می شوند. این ملکه های کاذب دستخوش تغییرات شدیدی از جمله کاهش اندازه مغزشان هستند! تخمدان های آنها نیز متورم می شود، توانایی تولید مثل پیدا می کنند و توانایی تولید سم را از دست می دهند. به عنوان ملکه، آنها اکنون می توانند به جای چند ماه، سال ها زندگی کنند.

با این حال، اگر یکی از ملکه های دروغین در جنگ نتواند به تاج و تخت برسد، با افزایش مجدد اندازه مغز و از دست دادن توانایی تولید مثل، به سادگی به یک کارمند باز می گردد.

شوکه کننده و خواندنی: داستان عشق سمی: ای کاش هیچ وقت صیغه رئیسم نمی شدم…

دلیل کوچک شدن مغز چیست؟

دانشمندان برای بررسی این رفتار عجیب و غریب با استفاده از روش های دیجیتال، رنگ های خاصی را در مغز برخی مورچه ها قرار دادند. محققان هنگام مشاهده آنچه در مغز، کبد و بافت تخمدان مورچه های ملکه کاذب اتفاق می افتد، مشاهده کردند که هورمون مسئول تشکیل تخمک به اوج خود رسیده است.

بنابراین، همانطور که آنها برای کمک به رشد کلنی آماده می شوند، اندازه مغز آنها حدود 19٪ کاهش می یابد که به آنها کمک می کند انرژی پردازش مغز خود را به سمت تولید تخم مرغ هدایت کنند. با این حال، برعکس، مستلزم گسترش مناطقی از مغز است که با بصری و حواس سروکار دارند، زیرا در اجرای وظایف کارگران مهم هستند.

شاید برایتان جالب باشد:

داستان ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده چیه؟

چیستان: آن چیست كه تا سرش را نبرند حرف نمی زند؟

تست بینایی تعداد مربع؛ در تصویر چندتا مربع وجود دارد،10 ثانیه بیشتر فرصت نداری.

آزمون هوش شناخت فرد احمق تر؛ به نظر شما کار کدوم والدین احمقانه تر می باشد؟

بازی جالب با چوب کبریت؛ با حرکت دادن یک چوب کبریت معادله را درست و تیزهوشی خودتان را ثابت کنید.

تفاوت تصویری پنگوئن خوش تیپ؛سه تا تفاوت تصویر رو در 8 ثانیه میتونی گیر بیاری؟

قدرت ریسک پذیری خود را با تست شخصیت ریسک بسنجید.

آزمون هوش شناخت پرستار تقلبی؛ اگه گفتی کدوم دختر خانم زیبارو پرستار نمی باشد و داره اداشو در میاره؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا