;
درمان خانگی و گیاهان داروییسلامت

با این روش های طبیعی بدون نیاز به دارو آبریزش بینی خودت را درمان کن

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی: همه ما در طول زندگی آبریزش بینی را موقع ابتلا به عفونت‌های ویروسی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی تجربه کرده‌ایم.آبریزش بینی (Runny Nose) اغلب بر اثر تحریک بافت بینی به دلیل مواد آلرژی‌زا یا عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی بروز پیدا می‌کند. معمولا این عارضه خودبه‌خود از بین می‌رود اما اگر نشان‌دهنده بیماری خاصی باشد نیاز به درمان پزشکی دارد.

این را هم بخوانید: آشنایی با خواص درمانی رازیانه در زنان یائسه و دوران قاعدگی

در برخی افراد این عارضه با بروز آلرژی فصلی‌ همراه با عطسه و سرفه رخ می‌دهد. آبریزش بینی با هر علتی کلافه‌کننده است و در صورت طولانی شدن مدت درمان، می‌تواند دردناک باشد. در صورتی که این عارضه پس از یک هفته با درمان‌های خانگی بهبود پیدا نکرد یا دلیل مشخصی برای بروز آن وجود نداشت، باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

اگر شما هم از آبریزش بینی خود یا فرزندتان کلافه شده‌اید، با بخش سلامت گفتنی همراه ما باشید تا شما را با بهترین روش های طبیعی آبریزش بینی آشنا کنیم. با گفتنی همراه باشید.

آبریزش بینی چیست؟

آبریزش بینی تولید بیش‌از‌حد ترشحات توسط بافت‌های بینی و بافت‌های مجاور و رگ‌های خونی در بینی است. این ترشحات طیف وسیعی از مایعات رقیق و شفاف تا مخاط غلیظ را تشکیل می‌دهد. ترشحات آبریزش بینی ممکن است از بینی، پایین و پشت گلو و یا هر دو خارج شود.
اصطلاح “رینوریا” و “رینیت” اغلب برای اشاره به آبریزش بینی استفاده می‌شود. “رینوریا” اشاره به تخلیه‌ی ترشحات رقیق و نسبتا روشن بینی دارد. “رینیت” به التهاب بافت‌های بینی می‌گویند که به علت‌های متعددی ایجاد می‌شود و معمولا باعث آبریزش بینی می‌شود. احتقان بینی ممکن است همراه با آبریزش بینی باشد. آبریزش بینی به انگلیسی runny nose نامیده‌می‌شود.

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی

در ادامه به 10 روش خانگی برای درمان آبریش بیمی با روش های طبیعی اشاره می کنیم:

 

1. شستشو با آب نمک، بهترین درمان آبریزش بینی

برای بزرگسالان یا کودکان، شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو با آب نمک کمک می کند مخاط های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه ی آن راحت تر انجام شود این کار حتی حفره های بینی را کاملا باز میکند و به تنفس کودک شما کمک شایانی خواهد کرد.

محلول آب نمک را با مخلوط کردن ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی در یک فنجان آب جوشیده که در دمای اتاق سرد شده است، تهیه کنید. در حالی که سر کودک خود را به عقب خم میکنید چند قطره از آن را به یکی از سوراخهای بینی بچکانید. در حالی که یکی از انگشتان دست خود را روی یک سوراخ دیگر قرار می دهید، بلافاصله مایع اضافی را با استفاده از یک سرنگ بیرون بیاورید. این روش را با دیگر سوراخ های بینی تکرار کنید. از این درمان تا 3 بار در روز استفاده کنید نه بیشتر،اگر احساس می کنید انجام این کار به تنهایی دشوار است حتما از دیگران کمک بگیرید.

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی
درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی

این هم مفیده: پیاده‌ روی کوتاه قاتل دیابت: این ساعت پیاده روی کنید!

2. بخار روشی مطمئن برای درمان آبریزش بینی کودکان

استنشاق بخار کمک می کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند این مخاط بیش از حد باعث عطسه ی بیش از حد می شود. این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که خواب بهتری داشته و در دوره ی درمانش نیز تسریع حاصل شود.

برای کودکان بسیار کوچک :

حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید و با بستن درب و بازکردن دوش به صورت کامل آنجا را گرم کنید. کودک خود را به حمام ببرید و برای 10 تا 15 دقیقه با فرزندتان بنشینید، این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

برای بچه های بزرگتر:

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی، می توانید از بخار بصورت مستقیم بر صورت استفاده کنید به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه ی آب گرم جلوی خود قرار دهید، صورت کودک را به سمت کاسه خم کنید.

با یک حوله بزرگ که برروی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید 5 تا 10 دقیقه دراین شرایط نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند این کار را چند بار در روز انجام دهید.

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی-روغن اکالیپتوس
اکالیپتوس / درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی

3. روغن اوکالیپتوس درمان خانگی آبریزش بینی نوزاد، کودک و بزرگسال

اکالیپتوس همچنین می تواند به کاهش آبریزش و نشانه های مرتبط با آن در کودکان کمک کند؛ اوکالیپتوس به عنوان یک ضد انعقاد کار می کند، که باعث می شود مخاط موجود در بینی کودک شما راحت تر تخلیه شود. برای بزرگسالان استفاده از اکالیپتوس به روش استنشاق همراه بخار روش مناسبی است برای کودکان به روشی که گفته ایم این روغن موثر واقع خواهد بود.

برای کودکان خردسال و کودکان

4 یا 5 قطره روغن اوکالیپتوس را در آب حمام گرم برای کودک خود قرار دهید و اجازه دهید کودک شما 10 دقیقه از حمام لذت ببرد، این کار را دوبار در روز انجام دهید.

هم چنین، 10 قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون خالص مخلوط کنید سینه ی کودک خود را بااین روغن معجزه گر ماساژ دهید این کار را قبل از خواب انجام دهید.

این هم جالبه: دمنوش‌‌های انرژی زا که میتونه جایگزین نوشیدنی های صنعتی بشه!

4. ریحان درمان طب سنتی آبریزش بینی

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی، یکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش بینی کودک، ریحان است. این گیاه پرخاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس است که به مبارزه با علت های آبریزش بینی کمک می کند همچنین ایمنی کودک شما را افزایش میدهد. خوردن چند برگ ریحان در روز بسیار مفید خواهد بود، برای بچه های بزرگتر،برگ های ریحان تازه را، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب، به آن ها بدهید.

روشی دیگر برای بزرگسالان :1 قاشق غذاخوری آب برگ تازه ریحان تهیه کنید. آب ریحان را با مقدار مساوی از آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. 2 یا 3 بار در روز از این مخلوط مصرف کنید.

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی-خوردن عسل
عسل / درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی

5. عسل درمان قوی و عالی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی و با عسل، یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان آبریزش در کودک 2 ساله و یا بزرگتر است؛ به یاد داشته باشید که برای بچه های کوچک عسل را نباید استفاده کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی شود که سبب بوتولیسم می شوند. خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی عسل،باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می شود و حتی به درمان سرفه و گلو درد کمک می کند.

مخلوط 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن، به دفعات 1 یا 2 بار در روز میتواند، سودمند باشد. هم چنین، 1 قاشق غذاخوری عسل و ½ قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید، برای کودک خود بصورت گرم و 2 بار در روز استفاده کنید.

6. بابونه برای درمان آبریزش بینی حساسیت و آلرژی

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی، برای نوزادانی که حداقل یک ساله هستند بخور گیاه بابونه، می تواند نشانه ها و ناراحتی های آبریزش بینی را از بین ببرد. این گیاه،تقویت کننده سیستم ایمنی در بدن است همچنین با توجه به خواص آنتی هیستامین عالی آن، عطسه را نیز کاهش می دهد.

اما برای کودکان بزرگتر :1 قاشق چایخوری گل بابونه را در 2 فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را بگذارید و برای 5 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد، عسل را برای ایجاد طعم اضافه کنید. دو بار در روز این چای را به فرزند بیمار خود بدهید.

7. سوپ مرغ گرم

برای کودکان بالای 1 سال سوپ مرغ به کاهش درد ناشی از آبریزش کمک می کند سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی مانع از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شود به علاوه، سوپ مرغ برای کودک بیمار سبک و مغذی است.

8. حمام اسفنجی

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی، اگر کودک شما دارای دمای پایین بدن با آبریزش بینی است، او را حمام آب اسفنجی بدهید تا بتوانید دمای بدن را تنظیم کنید. یک حمام اسفنجی نیز برای آرام شدن کودک شما و تسریع در روند بهبود کودکتان کمک بسزایی خواهد کرد،برای بچه های کوچکتر از 1 سال، حمام را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

یک لیف حمام را در دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و سپس زیر بغل، پا، دست و کشاله ران را با آن لیف بکشید. برای بچه های بزرگتر یک حمام خنک به دفعات یک یا دو بار در روز می تواند مفید باشد.

نکته:از استفاده آب بسیار سرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی-نوشیدن مایعات
آب / درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی

9. مایعات بیشتری مصرف کنید

درمان آبریزش بینی با روش های طبیعی، برای جلوگیری از کمبود آب، به کودک خود مقدار زیادی مایعات بدهید. بسیار مهم است که کودک خود را به طور کامل هیدراته نگه دارید، تا از خشک شدن ترشحات بینی و مسدود شدن حفره بینی جلوگیری شود، این کار باعث میشود که کودکان سرفه های راحت تری داشته باشند.اگر نوزاد شما هنوز شیرخواره است، تغذیه با شیر مادر یک گزینه مناسب است شما همچنین می توانید مکمل های غذایی و همینطور شیر خود را به او بدهید. برای بچه های بزرگتر، آب ساده، آب میوه رقیق شده و یا آب طعم دار ژلاتینی را تهیه کنید.

10. استفاده از بخار سرد درمانی مطمئن برای رفع آبریزش بینی نوزاد

از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد، تا از شر بسیاری مخاط های موجود در بینی رهایی یابد همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود.

  1. کودک خود را در معرض محرک ها و آلرژی زا ها قرار ندهید، مانند حشرات، حیوان خانگی،گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار.
  2. به هنگام خواب، کمی سر کودکتان را بالاتر از بدنش قرار دهید. برای این کار، از بالش استفاده نکنید. برای مثال می توانید از یک لباس تا خورده استفاده کنید.
  3. غذاهای چرب یا سنگین را به کودک خود ندهید.
  4. اتاق کودک خود را گرم نگه دارید و به او را بپوشانید.
  5. همچنین سعی کنید فرزندتان را برروی صندلی های راک سوار کنید تا او احساس خوبی داشته باشد.

 

این مطلبم جالبه:

درمان خانگی گرفتگی بینی؛ اگر دماغتان کیپ شده امتحان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

دکمه بازگشت به بالا