;
سلامتبیماری ها

آلرژی + همه چیز درباره ی حساسیت فصلی

آلرژی یک پاسخ سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که معمولاً برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند. آنها می توانند شامل غذاهای خاص، گرده گل یا شوره حیوانات خانگی باشند.

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که با مبارزه با پاتوژن های مضر شما را سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند بدن شما را در معرض خطر قرار می دهد انجام می دهد. بسته به آلرژن، این پاسخ ممکن است شامل التهاب، عطسه یا مجموعه ای از علائم دیگر باشد.

همچنین بخوانید: رژیم لاغری با خوردن: 15 غذایی که برای لاغری باید بخورید!

سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول با محیط شما سازگار می شود. به عنوان مثال، وقتی بدن شما با چیزی مانند شوره حیوانات خانگی مواجه می شود، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی به شوره، سیستم ایمنی بدن را به عنوان یک مهاجم خارجی که بدن را تهدید می کند درک می کند و به آن حمله می کند.

حتمن اینم ببین: آزمون شناخت آدم راستگو: اگه تیزی کدوم دارن راستشو می گن؟!

در این بخش از سلامت در وب سایت گفتنی همه آنچه برای مقابله با آلرژی باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

معمولا آلرژی بسیار شایع است و چندین روش درمانی می تواند به شما در جلوگیری از علائم کمک کند.

بخوانید: اگر در این ساعت از روز بخوابید می میرید!

آلرژی فصلی

علائم آلرژی

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید، نتیجه چندین عامل است. اینها شامل نوع آلرژی شما و شدت آلرژی است.

اگر قبل از یک پاسخ آلرژیک مورد انتظار دارو مصرف کنید، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید، اما ممکن است کاهش یابد.

شاید جالب باشد: ورزش آسان برای افراد پرمشغله: بدون خستگی ورزش کنید

برای آلرژی غذایی

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به غذایی آلرژی دارد. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و مطمئن نیستید که چرا، فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید. آنها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به متخصص ارجاع دهند.

برای آلرژی های فصلی

علائم تب یونجه می تواند شبیه علائم سرماخوردگی باشد. آنها شامل احتقان، آبریزش بینی و چشم های متورم هستند. اغلب اوقات، می توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان های بدون نسخه کنترل کنید. اگر علائم شما غیر قابل کنترل شد به پزشک مراجعه کنید.

برای آلرژی های شدید

آلرژی شدید

آلرژی های شدید می توانند باعث آنافیلاکسی شوند . این یک وضعیت اورژانسی تهدید کننده زندگی است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر پس از تماس با یک آلرژن احتمالی، این علائم را تجربه کردید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم و نشانه های واکنش آلرژیک در هر فردی متفاوت است.

آلرژی پوستی ممکن است نشانه یا علامت یک آلرژی باشد. آنها همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض یک آلرژن باشند.

به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم متعددی ایجاد کند. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است دچار بثورات پوستی شوید.

با این حال، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک آلرژن است. اگر به چیزی که به آن حساسیت دارید، مانند یک محصول یا گیاه پاک کننده، دست بزنید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

انواع حساسیت های پوستی عبارتند از:

 • بثورات. نواحی پوست تحریک شده، قرمز یا متورم هستند و می توانند دردناک یا خارش دار باشند.
 • اگزما. لکه های پوست ملتهب می شوند و می توانند خارش و خونریزی کنند.
 • درماتیت تماسی  لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با یک آلرژن ایجاد می شود.
 • گلو درد. حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.
 • کندوها. تاول های قرمز، خارش دار و برجسته با اندازه ها و اشکال مختلف روی سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشم های متورم چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته باشند و «پف کرده» به نظر برسند.
 • خارش. تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش. التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس سوزش روی پوست می شود.

علل آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی به طور معمول بی ضرر وارد بدن می شود، سیستم ایمنی باعث واکنش آلرژیک می شود.

آلرژی یک جزء ژنتیکی دارد. این بدان معناست که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال، فقط یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی های خاص منتقل نمی شوند. به عنوان مثال، اگر مادر شما به صدف صدف دار آلرژی دارد، لزوماً به این معنی نیست که شما نیز به آن حساسیت خواهید داشت.

انواع رایج آلرژن ها عبارتند از:

 • محصولات حیوانی. اینها شامل شوره حیوانات خانگی، ضایعات کنه گرد و غبار و سوسک ها هستند.
 • مواد مخدر. داروهای پنی سیلین و سولفا محرک های رایج هستند.
 • خوراکی ها. آلرژی به گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم مرغ شایع است.
 • نیش حشرات. اینها شامل زنبورها، زنبورها و پشه ها هستند.
 • قالب. هاگ های موجود در هوا از کپک می توانند باعث واکنش شوند.
 • گیاهان. گرده های علف، علف های هرز و درختان، و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی، آلرژن های بسیار رایج گیاهی هستند.
 • سایر آلرژن ها لاتکس که اغلب در دستکش‌ها و کاندوم‌های لاتکس یافت می‌شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن‌های رایجی هستند.

آلرژی های فصلی که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شوند، از شایع ترین آلرژی ها هستند. اینها توسط گرده های آزاد شده توسط گیاهان ایجاد می شوند. آنها باعث میشوند:

 • خارش چشم
 • چشمان خیس
 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن

شاید جالب باشد: 8 غذای غنی از ید برای بهبود سلامت غده تیروئید

درمان های آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، دوری از هر چیزی است که باعث ایجاد واکنش می شود. اگر این امکان پذیر نیست، گزینه های درمانی در دسترس هستند.

دارو

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است. دارو می تواند بدون نسخه یا با نسخه باشد. آنچه پزشک شما توصیه می کند به شدت آلرژی شما بستگی دارد.

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد ایمونوتراپی را انتخاب می کنند. این شامل چندین تزریق در طول چند سال است تا به بدن کمک کند تا به آلرژی شما عادت کند. ایمونوتراپی موفق می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

 آزمایش خون آلرژی

پزشک ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما برای وجود آنتی بادی های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزمایش می شود. اینها سلول هایی هستند که به آلرژن ها واکنش نشان می دهند. اگر پزشک شما نگران احتمال بروز یک واکنش آلرژیک شدید باشد، از آزمایش خون برای تأیید تشخیص استفاده می کند.

تست پوست

همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد. تست پوستی یک نوع معمول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می شود.

در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی آلرژن های بالقوه خراش یا خراشیده می شود. واکنش پوست شما مستند شده است. اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب می شود.

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما راه هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، اجتناب از آلرژن‌هایی است که آنها را تحریک می‌کنند.

اجتناب موثرترین راه برای پیشگیری از علائم آلرژی غذایی است. یک رژیم غذایی حذفی می تواند به شما کمک کند تا علت آلرژی خود را تعیین کنید تا بدانید چگونه از آنها اجتناب کنید. برای کمک به جلوگیری از آلرژی زاهای غذایی، برچسب مواد غذایی را به طور کامل بخوانید و در حین صرف ناهار خوری سوالات خود را بپرسید.

پیشگیری از آلرژی های فصلی، تماسی و سایر آلرژی ها به دانستن محل قرارگیری آلرژن ها و نحوه اجتناب از آنها بستگی دارد. برای مثال، اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، می توانید با نصب فیلترهای هوای مناسب در خانه، تمیز کردن حرفه ای مجاری هوا و گردگیری منظم خانه، علائم را کاهش دهید.

تست آلرژی مناسب می تواند به شما کمک کند محرک های دقیق خود را مشخص کنید، که اجتناب از آنها را آسان تر می کند.

عوارض آلرژی

در حالی که ممکن است آلرژی را آن بوییدن و عطسه های مزاحم در نظر بگیرید که در هر فصل جدید اتفاق می افتد، برخی از این واکنش های آلرژیک در واقع می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

به عنوان مثال، آنافیلاکسی یک واکنش جدی به قرار گرفتن در معرض آلرژن ها است. بیشتر مردم آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می‌دانند، اما هر ماده حساسیت‌زا می‌تواند باعث بروز علائم زیر شود:

 • مجاری تنفسی به طور ناگهانی تنگ شده است
 • افزایش ضربان قلب
 • تورم احتمالی زبان و دهان

علائم آلرژی می تواند عوارض زیادی ایجاد کند. پزشک شما می تواند به تعیین علت علائم شما و همچنین تفاوت بین حساسیت و آلرژی کامل کمک کند. همچنین پزشک می تواند به شما یاد دهد که چگونه علائم آلرژی خود را مدیریت کنید تا بتوانید از بدترین عوارض جلوگیری کنید.

آسم و آلرژی

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری شایع تنفسی است. تنفس را سخت‌تر می‌کند و می‌تواند راه‌های هوا را در ریه‌های شما تنگ کند.

آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی ها می توانند آسم موجود را بدتر کنند. همچنین می تواند باعث ایجاد آسم در فردی شود که هرگز این بیماری را نداشته است.

وقتی این شرایط با هم اتفاق می‌افتد، وضعیتی به نام آسم ناشی از آلرژی یا آسم آلرژیک است. بنیاد آلرژی و آسم آمریکا تخمین می زند که آسم آلرژیک حدود 60 درصد از افراد مبتلا به آسم را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

بسیاری از افراد مبتلا به حساسیت ممکن است به آسم مبتلا شوند.

آلرژی در مقابل سرماخوردگی

آبریزش بینی، عطسه و سرفه از علائم شایع حساسیت هستند. آنها همچنین علائم رایج سرماخوردگی و عفونت سینوسی هستند. در واقع، رمزگشایی بین علائم گاهی اوقات عمومی می تواند دشوار باشد.

با این حال، علائم و نشانه های اضافی این شرایط ممکن است به شما کمک کند بین این سه تمایز قائل شوید. به عنوان مثال، آلرژی می تواند باعث بثورات پوستی و خارش چشم شود. سرماخوردگی می تواند منجر به بدن درد و حتی تب شود. عفونت سینوسی معمولا ترشحات غلیظ و زرد رنگی از بینی شما ایجاد می کند.

آلرژی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را برای مدت طولانی تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که سیستم ایمنی به خطر می افتد، احتمال ابتلا به ویروس هایی که با آنها در تماس هستید را افزایش می دهد. این شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود.

به نوبه خود، داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی بیشتر را افزایش می دهد.

آلرژی و نوزادان

آلرژی نوزادان

امروزه آلرژی های پوستی در کودکان کوچکتر نسبت به چند دهه پیش شایع تر است. با این حال، آلرژی های پوستی با بزرگتر شدن کودکان کاهش می یابد. آلرژی های تنفسی و غذایی با افزایش سن کودکان شایع تر می شوند.

آلرژی های پوستی رایج در نوزادان عبارتند از:

 • اگزما. این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز و خارش می شود. این بثورات ممکن است به کندی ایجاد شوند اما پایدار باشند.
 • درماتیت تماسی آلرژیک. این نوع حساسیت پوستی به سرعت ظاهر می شود، اغلب بلافاصله پس از تماس کودک شما با محرک. درماتیت تماسی جدی تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردن پوست شود.
 • کندوها. کهیر برجستگی های قرمز رنگ یا نواحی برجسته پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن ایجاد می شود. آنها پوسته پوسته نمی شوند و ترک نمی خورند، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

زندگی با آلرژی

آلرژی شایع است و عواقب تهدید کننده زندگی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه کاری انجام دهند.

اکثر آلرژی ها با اجتناب، داروها و تغییر شیوه زندگی قابل کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می تواند به کاهش هر گونه عارضه مهم کمک کند و زندگی را لذت بخش تر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا