;
سبک زندگیمهارت های زندگی

9 بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت با ترفندهایی آسان

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت: یادگیری نحوه مراقبت از گلدان ها هنگام مسافرت فقط برای این نیست که تا برگشتن شما از سفر زنده بمانند؛ بلکه باید به فکر این باشید که زندگی و رشد عادی خود را هم ادامه دهند. به‌جای این‌که قبل از سفر از خود بپرسید “وقتی میرم مسافرت گلدونامو چکار کنیم؟”، ادامه سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی را از دست ندهید. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: بد شانسی: 7 چیز که وجودشان در خانه باعث بدشانسی می شود!

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت1

بیشتر بخوانید: خوش شانسی: ۵ وسیله که اگر در خانه باشد شانس و ثروت می آورد + عکس

گاهی اوقات دورشدن از خانه و یک سفر کوتاه، تمام آن چیزی‌ست که برای ری‌استارت‌شدن نیاز دارید؛ اما فکر کرده‌اید برای گیاهان آپارتمانی که در خانه هستند، چه اتفاقی می‌افتد؟ بدون شک برگشتن به خانه و دیدن گیاهانی پژمرده، یک پایان غم‌انگیز برای تعطیلات و سفر شماست. اگر دوست یا همسایه قابل‌اعتمادی برای مراقبت از گیاهان ندارید، یکی از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت را امتحان کنید که عبارت‌اند از:

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت5

۱. روش فتیله آب یا آبیاری گلدان با نخ کاموا

نحوه مراقبت از گلدان ها هنگام مسافرت، با استفاده از روش فتیله آب، بسیار کاربردی و ساده است. برای این کار به یک کوزه یا شیشه آب نیاز دارید و اندازه آب بستگی به مدت‌زمانی دارد که بیرون از خانه هستید. یک تکه نخ یا کاموا در ظرف آب قرار دهید و سمت دیگر آن را روی خاک گیاه بگذارید. آب از کوزه به خاک گیاه می‌رود و تا زمانی که بیرون از خانه هستید، خاک گیاه را مرطوب نگه می‌دارد.

نکته تکمیلی ۱: قبل از خروج از خانه باید مطمئن شوید که این روش کار می‌کند. گاهی اوقات ممکن است نوع نخ انتخابی شما به‌عنوان فتیله مناسب نباشد و آب را انتقال ندهد. همچنین ظرف آب را بالاتر از گلدان قرار دهید.
نکته تکمیلی ۲: این روش بهترین انتخاب برای آبیاری گیاهان آپارتمانی بدون شاخ و برگ زیاد هنگام سفر است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش دم کردن زعفران: آب جوش و یخ نیست!

این هم جالبه: تمیز کردن ماکروویو با ۶ روش فوری و ساده

۲. روش فتیله آب از کف

یکی دیگر از بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت، فتیله از کف است. این روش برای انواع زیادی از گیاهان گلدانی، هم در داخل و هم در بیرون از خانه جواب می‌دهد. ریسمان نخی را از سوراخ‌های زهکشی در پایین گلدان بگذرانید و گلدان را در ظرف عمیق‌تر و بزرگ‌تری -که تا حدی با آب پر شده است- روی یک آجر یا یک ظرف قرار دهید. می‌توانید گلدان را روی ظرفی که دهانه آن و کف گلدان یک‌اندازه باشد بگذارید.

نکته تکمیلی ۱: روش فتیله از کف بهترین انتخاب برای گیاهانی‌ست که رطوبت را دوست دارند.
نکته تکمیلی ۲: گیاهان بزرگ‌تر ممکن است نتوانند مقدار آب مورد نیاز خود را از این روش با یک رشته کوچک فتیله دریافت کنید. اندازه نخ را برای گیاهان بزرگ‌تر افزایش دهید و ببینید آب کافی به آن‌ها می‌رسد یا خیر.
نکته تکمیلی ۳: از انجام این کار برای گیاهانی که مستعد پوسیدگی ریشه هستند یا به خاک خشک یا شنی نیاز دارند، خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: گیاهان آپارتمانی که میگن خوش شانسی میاره

۲. روش بطری وارونه

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت؛ به‌خصوص اگر تعداد زیادی بطری در خانه دارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ۵ سوراخ کوچک روی در بطری ایجاد کنید. می‌توانید این کار را با قراردادن در به‌صورت وارونه و کوبیدن میخ انجام دهید. بعد خاک گلدان را به‌اندازه کافی حفر کنید تا بطری را به‌صورت وارونه و تا گردن بطری در آن قرار دهید. گیاه شما به‌آرامی توسط بطری آبیاری می‌شود.

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت2

۳. روش بطری در گلدان

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت؛ فقط این شما نیستید که از بطری آب می‌نوشید؛ گیاهان آپارتمانی هم می‌توانند از بطری، آب بنوشند! یکی از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت، استفاده از بطری‌ پلاستیکی نوشابه یا آب است. اندازه بطری به‌بزرگی گلدان شما بستگی دارد. یک بطری بردارید و با سوزن یا میخ ریز روی بدنه بطری چند سوراخ ایجاد کنید که آب به‌صورت قطره‌ای خارج شود. بعد خاک گلدان را حفر کنید و بطری را درون خاک قرار دهید. درِ بطری را ببندید و تا گردن آن بیشتر در خاک فرو نرود.

نکته: قبل از قراردادن بطری، گیاهان آپارتمانی خود را آبیاری کنید تا به‌محض قراردادن بطری، از آب آن استفاده نکنند و آب داخل آن برای مدت بیشتری باقی بماند.

۴. روش تراریوم

یکی از بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت، به‌خصوص برخی از گیاهان گرمسیری و عاشق رطوبت، روش تراریوم است. به‌سادگی گیاه را در یک کیسه پلاستیکی که دو برابر گیاه باشد قرار دهید. بعد آن را روی گلدان محکم کنید. سوراخ‌های زیادی را روی قسمت بالایی پلاستیک ایجاد کنید تا بتواند نفس بکشد.

نکته تکمیلی: این تراریوم را از نور مستقیم خورشید دور نگه ‌دارید؛ در غیر این صورت باعث پختن گیاهان می‌شود.

این هم جالبه: ترفند براق کردن قاشق و چنگال: جلوی مهمونا پز بده!

۵. روش وان آب

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت، بسیار ساده و کاربردی‌ست. گیاهان گلدانی را با سوراخ‌هایی در کف آن در یک تشت کم‌عمق آب قرار دهید؛ یا اگر وان یا سینک دارید که نور غیرمستقیم زیادی دریافت می‌کند، گزینه‌ بهتری‌ خواهد بود. باید تشت، وان یا سینک، به عمق چند سانتی‌متر آب داشته باشد. فقط آب باید به‌اندازه‌ای باشد که در زمان نبود شما به‌طور کامل تبخیر نشود. خاک، آب را تا ریشه‌ها می‌کشد و گیاه را تا یک هفته هیدراته نگه می‌دارد.

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت3

نکته تکمیلی ۱: آب راکد می‌تواند حشرات و مگس‌ها را به سمت خود جذب کند؛ اگر بیش از چند هفته در سفر هستید، روی وان آب خود ضد کپک یا ضد حشره اسپری کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن ۳ درصد را با یک فنجان آب مخلوط و ۳ قطره مایع ظرف‌شویی را به آن اضافه کنید. قبل از قراردادن گلدان، مخلوط را روی آب اسپری کنید.
نکته تکمیلی ۲: برخی از گیاهان از رطوبت بیش‌ از حد بیزارند و باید بین دو آبیاری خشک شوند. این روش یک اقدام موقتی برای آن گیاهان است. پس از بازگشت صبر کنید تا خاک خشک شود. این نکته مانع پوسیدگی ریشه می‌شود.
نکته تکمیلی ۳: شرایط نور نزدیک سینک یا وان خود را بررسی کنید؛ اگر گیاهان شما به نور خورشید نیاز زیادی دارند، آن‌ها را در حمام تاریک نگه ندارید.

۶. روش آبیاری قطره‌ای با گوش‌پاک‌کن

یکی از کم‌هزینه‌ترین و بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت، استفاده از یک بطری و یک گوش‌پاک‌کن است. برای ساخت دستگاه آبیاری خودکار گیاهان در منزل، باید درِ بطری را به‌اندازه عبور یک گوش‌پاک‌کن سوراخ کنید. یک چوب در خاک گلدان قرار دهید و بطری پر از آب را به‌شکل وارونه به آن ببندید. باید ارتفاع باطری به‌اندازه‌ای باشد که سر گوش‌پاک‌کن به خاک برسد. در این روش آب قطره‌قطره از پنبه به خاک می‌رسد.

نکته تکمیلی: مقدار آب خروجی از سر پنبه‌ای گوش‌پاک‌کن کم است و از این روش برای گیاهانی که به آب کم نیاز دارند، باید استفاده کنید.

ابن هم جالبه: 5 بهترین ترفندهای تمیز کردن کف اتو

۷. استفاده از Terra-Sorb

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت اگر جز افرادی هستید که دوست دارند مدام سفر کنند، اما نگران آبیاری گیاهانشان در طول سفرند، با این روش می‌توانید به آرزوی خود برسید. افزودن Terra-Sorb به خاک گلدان آن‌ها، یک راه آسان برای کمک به افزایش مدت‌زمان مرطوب‌ماندن خاک گلدان است. این کریستال‌ها 200 برابر وزن خود آب جذب می‌کنند و با خشک‌شدن خاک، به‌آرامی آب را در خاک رها می‌کنند.

۸. استفاده از مالچ

نحوه مراقبت از گلدان‌ها با مالچ‌پاشی، به‌خصوص اگر در فضای باز هستند، کار ساده‌ای خواهد بود. افزودن یک لایه مالچ روی سطح خاک در گلدان، تبخیر آب را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این، می‌تواند به خاک کمک کند تا رطوبت گران‌بهای خود را حفظ کند.

۹. استفاده از سنبله آبیاری یا گلوب

یکی از بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت، استفاده از سنبله آبیاری است. سنبله آبیاری یا گلوب، یک دستگاه آبیاری گلدان بسیار کوچک و زیباست. عملکرد آن در توزیع آهسته آب، بر اساس نیاز خاک است. تنها چیزی که باید توجه کنید، این است که این بطری شیشه‌ای مقدار آب محدودی را در خود جای می‌دهد و یک لوله به آن متصل است که باید در خاک گلدان قرار دهید.

بهترین روش آبیاری گیاهان در مسافرت4

 

برایتان جالب خواهد بود

6 نکته طلایی شناخت ذات آدم ها | رفتار افراد همه چی را نشان می دهد!

بهترین ترفند گرفتن شوری غذا که حتی مامانتون بلد نیست!

بهترین روش های از بین بردن بوی بد فلاسک و قمقمه که نمی دونی!

طرز تهیه رنگ خوراکی در آشپزخانه: دیگه از بیرون نخر

استایل اولین قرار عاشقانه: چی بپوشیم که هم شیک باشه هم اغراق آمیز نباشه

2 روش‌ برای جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

دکمه بازگشت به بالا