;
سبک زندگیمهارت های زندگی

حقایقی تلخ درباره چهره زیبا در دنیای امروز

مزایا و معایب چهره زیبا: زیبایی از گذشته تا به امروز دغدغه انسان ها بوده است. الهه ها و خدایان در اکثر مواقع زیبا بوده اند و بدطینتی و نامهربانی با زشتی پیوند خورده است. این موضوع به قدری مهم محسوب می شده که حتی در اشعار، افسانه ها و داستان ها نیز معیارهایی برای زیبایی در نظر می گرفته اند که بر اساس آن بشر را به دو دسته زیبا و نازیبا تقسیم می کرده اند.

در این بخش از سبک زندگی، وب سایت گفتنی به مفهوم زیبایی و میزان اعتبار آن در اذهان عمومی می پردازد.

 

زیبایی همواره مفهومی نسبی است. با این حال تعدادی از معیارها کماکان به قوت خود ثابت مانده اند. این مسئله آن دسته افرادی را که دارای این معیارها نیستند دچار فشار اجتماعی و نارضایتی عمیق می کند، تا جایی که امروزه حوزه عمل ها و خدمات زیبایی با تبلیغ هدیه دادن اکسیر زیبایی، مدام در حال رقابت و پیشرفت هستند.

 

یه ترفند کاربردی: رفع خشک شدن ریمل: با این روش ها مثل روز اول میشه!

همه ما می دانیم که افراد با چهره زیبا ترجیح داده می شوند.این یک واقعیت نه چندان زیبا از زندگی است که مدت‌ها به اثر هاله نسبت داده می‌شود ، نوعی سوگیری شناختی که در آن تصور ما از یک شخص، فرضیاتی را که در مورد آن فرد می‌سازیم دیکته می‌کند. به عنوان مثال، افراد با سهولت بیشتری یک فرد غیرجذاب را برای یک جنایت سرزنش می کنند تا یک فرد جذاب. اکنون شواهدی وجود دارد که زیبایی، هوش و سایر ویژگی های مثبت ممکن است دست به دست هم دهند.

روانشناسان تکاملی طی تحقیقات خود درباره مسئله زیبایی، مشاهده کردند که هم مردان و هم زنان به طور یکسان بیش از هر زمان دیگری نگران جذابیت و نقص های فیزیکی درک شده هستند. جای تعجب نیست که یک زن زیبا بیشتر از دیگران برای شغل مورد نظر مورد توجه قرار گیرد و برخی از استانداردهای جهانی زیبایی در سرتاسر جهان وجود دارد(برای مثال، تقارن در صورت و بدن از ویژگی‌های ارجح است یا پوست شفاف و جوان).

همچنین بخوانید: شخصیت شناسی چهره+ ویژگی های ظاهری درباره شما چه می گوید؟

مزایا و معایب چهره زیبا: آیا زیبا بودن مهم است؟

متاسفانه بله؛ اگرچه این موضوع درست نیست و نباید این طور باشد ولی حقیقت دارد. ما دوست داریم بگوییم که مهربانی مهم‌تر است و از آنچه در درون است باید بیش‌تر قدردانی کنیم؛ اما در واقعیت اینطور نیست،جامعه ای که در آن زندگی می کنیم شکل خاصی از جهان بینی را به ما می آموزد که بر این مفهوم استوار است. از نظر ما زیبا بهترین است. در واقع، حتی کودکان نیز به سمت چهره‌هایی که از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر هستند بیش تر جذب می‌شوند.

آیا وقتی جذاب هستید زندگی راحت تر است؟

تا حدودی بله، اگرچه در دستیابی به فرصت های مالی ، شغلی و ازدواج عوامل مختلفی دخیل هستند اما زیبایی هم یکی از همان عوامل به حساب می آید.

به افراد جذاب دستمزد بالاتر، فرصت‌های بیشتر، رفتار ویژه، و به اصطلاح توجه رایگان داده می‌شود. در واقع، هر چه جذاب‌تر باشید، شانس بیشتری برای رسیدن به سر خط دارید. بعلاوه، دانش آموزی که ظاهر بهتری دارد، دارای شایستگی بیشتری در نظر گرفته می شود و از نمرات بالاتری نیز برخوردار است.

مضرات زیبا بودن چیست؟

زیبا بودن اشکالاتی نیز دارد. فردی که چهره ای زیبا دارد اغلب ناتوان تلقی می شود و مهارت ها و توانایی هایش را دست کم می گیرند و آن را اغلب به ظاهر او مرتبط می دانند. این موضوع در دراز مدت آن ها را به لحاظ ذهنی ناتوان می کند و همچنین چون دیگران آن ها را فقط با زیبایی شان تعریف می‌کنند، بیش تر نگران از دست دادن آن هستند؛ چرا که ظاهرشان با میزان ارزشمندی شان گره می خورد.

گفته می شود یکی از دلایل افسردگی و مشکلات روحی مریلین مونرو چهره زیبای او بود. او در مصاحبه هایش چندبار اشاره کرده بود که مردان تنها به دلیل ظاهر او جذبش می شوند و این باعث می شود دچار حقارت نفس شود؛ چون مردم کم تر تمایل دارند با جنبه های دیگر شخصیت او آشنا شوند.

زیبایی به خصوص در زنان موجب آزار و اذیت روحی توسط دیگران می‌شود. همچنین این افراد اغلب آماج حسادت و طرد شدن هستند و در صحنه دوستیابی و ازدواج، فردی با ظاهری خارق‌العاده به عنوان موجودی مغرور و دست نیافتنی رد می‌شود.

مزایا و معایب چهره زیبا

اثر هاله چیست؟

اثر هاله باعث می شود که یک ویژگی، مانند زیبایی، به شدت درک شما را از تمام ویژگی های دیگر تحت تاثیر قرار دهد. اگر فکر می کنید فردی زیباست، احتمالاً تصور می کنید که باهوش، جاه طلب و جالب نیز هست.

همچنین بخوانید: علت تنهایی: 3 دلیل برای اینکه دوستی های واقعی در جامعه امروزی دارند نادر می شوند

آیا اگر جراحی زیبایی انجام دهم احساس بهتری خواهم داشت؟

هدف از اعمال زیبایی برای بهبود عزت نفس فرد است ، اما اغلب منجر به نارضایتی می شود. زنانی هستند که در مورد جراحی زیبایی احساس ناراحتی و ناامنی می کنند و از اینکه شبیه خودشان به نظر نمی رسند بیشتر احساس اضطراب می کنند و از انجام این عمل ها در وهله اول پشیمان می شوند.

آیا هوش شما را جذاب تر می کند؟

هر چه باهوش تر باشید، جذاب تر به نظر می رسید. با این حال، ضریب هوشی در سطح نابغه کمتر مطلوب است. با این وجود اگر نبوغ و هوش با مهارت های اجتماعی و جایگاه شغلی پیوند بخورد باعث افزایش تصاعدی جذابیت می شود. به طور کلی، افراد بسیار باهوش به خصوص به عنوان شرکای طولانی مدت جذاب‌تر به نظر می رسند.

آیا می توان با استانداردهای افراطی زیبایی مقابله کرد؟

این کار سخت ولی امکان پذیر است. بخشی از تعاریف زیبایی ثابت هستند، مانند تندرستی، تناسب اندام و سلامت جسمی و روحی. اما بخشی از آن ها هم متغیر و آسیب زا هستند؛ مانند سایز و فرم بدن (فرم بدن ایده آل در دهه های مختلف اشکال متعددی داشته)، فرم صورت و اجزای آن، رنگ پوست، قد و … همراه نشدن با معیارهای متغیر بهترین راه مقابله با آن است.

آن چه امروز زیبا به نظر می رسد فردا هم همین طور نخواهد بود. کمپانی های فعال در عرصه مد و زیبایی هر دهه ، نمادهای جدیدی را به عنوان مرد یا زن زیبا معرفی می کنند. هماهنگ ساختن حدودی خود با معیارهای معقولانه و ثابت زیبایی و همراه نشدن با وجه های ناپایدار، باعث می شود در عین کسب رضایت نسبی از خود، این رضایت را تا سال های سال حفظ کنیم.

نکته دیگر این که مهم ترین راه مواجهه با استانداردهای زیبایی متغیر و مخرب، افزایش سواد و آگاهی و تغییر نگرش خود است. جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری در حوزه زیبایی تبلیغات می کند. با افزایش اطلاعات خود در زمینه پیامدهای جراحی های زیبایی و … می توانیم محتاطانه تر گام برداریم.

نکته پایانی

تغییر نگرش های غلط با استمرار و تلاش رخ می دهد. اگرچه زیبایی مقوله ای دارای ارزش و اهمیت در تمام جوامع است با این حال تن دادن به همه ابعاد آن می تواند برعکس هدف اولیه مان عمل کند. شناخت دیگر ویژگی های مثبت به غیر از ظاهرمان، امکان رشد شخصیتی مان را بالا می برد. هر اندازه عزت نفس و ارزشمندی مان را در وجوه دیگرمان نیز جستجو کنیم، کم تر به ارتباط مستقیم چهره و اعتبارمندی قائل خواهیم بود.

لینک های مرتبط:

5 چیزی که فقط افراد دارای اعتماد به نفس پایین در شبکه های اجتماعی پست می کنند

باهوش بودن در مدرسه: چگونه دختر باهوشی باشیم؟

چگونه روز کاری را بدون کافئین سپری کنیم؟

چگونه فرزندان شادی تربیت کنیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا