;
سرگرمی

داستان ملا و پای زن همسایه: چیزی که عوض داره، گله نداره!

داستان ملا و پای زن همسایه: روزی، ملانصرالدین بعد از یک روز سخت کار کردن در زمین کشاورزی به خانه آمده بود و چون خیلی خسته بود، خواست استراحت کند. ملا تازه خوابش برده بود که یکی شروع به کوبیدن درب خانه‌اش کرد. ملا از همسرش خواست تا در را باز کند.

همسرش رفت و دید مرد همسایه که خیلی عصبانی است در منزل ایستاده سلام کرد، ولی مرد بی‌توجه به او گفت: ملانصرالدین در خانه است. زن گفت: بله تازه آمده و خوابیده. گفت: سریع صدایش کن و بگو بیاید دم در. زن که فهمید نمی‌شود اصلاً با این مرد حرف زد، به داخل خانه برگشت و به ملا گفت: خودت برو دم در با تو کار دارند. خیلی هم عصبانی است. ملا پرسید: چی شده؟ کی؟ زنش گفت: مرد همسایه است معلوم نیست چه شده این قدر عصبانی است.

حتمن ببینید: شخصیت شناسی شکل گوش؛ گوشات شکل کدومه؟

ملانصرالدین که مطمئن بود هیچ کار غلطی انجام نداده، خونسرد به در خانه رفت. مرد همسایه تا او را دید شروع به داد و فریاد کرد. که ای ملا تو چرا خوابیدی! بیا ببین سگ تو چه کار کرده؟ ملا گفت: چه کار کرده؟ مرد گفت: سگ تو پای زن مرا گاز گرفته.

ملا گفت: من چه کمکی می‌توانم بکنم؟ سگم این کار را کرده. مرد عصبانی گفت: تو رفتی خوابیدی و سگت را رها کردی در کوچه و بیابان. ملا گفت: من که به سگم نگفتم بیاید و آسیبی به زن شما برساند. مرد باز حرف خودش را زد. ملا فهمید که نیت مرد از این داد و بیداد گرفتن پول است. به مرد گفت: کاری ندارد، برای اینکه کار سگم جبران شده باشد و تو دلت خنک شود، تو هم سگت را به خانه‌ی من بفرست تا پای زن مرا گاز بگیرد بعد خیال تو راحت شود، چیزی که عوض داره، گله نداره.

از آن‌ به‌ بعد هر وقت‌ بخواهند بگویند جواب‌ خوبی‌ خوبی‌ است‌ و جواب‌ بدی‌ بدی‌ است‌ یا هر وقت‌ بخواهند بگوید، هر کار خوب‌ و بدی‌ پاداش‌ دارد و آدم‌ باید نتیجه‌ کارش‌ را هم‌ تحمل‌ کند، می‌گویند: .چیزی‌ که‌ عوض‌ دارد، گله‌ ندارد.

جالبه: کدوم برگ جفت نداره و تک پره؟ مجردها سریع بگین!

معنی چیزی که عوض داره گله نداره یعنی چه؟

۱- یعنی اگر به دیگران ظلمی کردی و همان ظلم را نیز در حق تو کردند نباید گله و شکایت کنی زیرا عوض آن را دریافت کرده ای.

۲- کسی از جانب شخص دیگری مورد آزار و اذیت واقع شده و پس از مدت ها، شرایط طوری میشود که شخص اذیت شده فرصت را مناسب می بیند که جبران کند! به همین دلیل او نیز کسی را که قبلا اذیتش می کرده اذیت می کند. درواقع جزای عمل او را به او نشان میدهد و او حق هیچ گله ای ندارد.

۳- این ضرب المثل را به آدم های خلافکار و ظالم به کار میبرند البته در زمانی که تاوان کار خلافشان را پس می دهند.

۴- انسان نباید از نتایج و عواقب کارهای نادرستش شکوِه و ناله کند چرا که هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی! بدی و خوبی هرکدام نتایج متناسب با خود را دارند.

۵- اگر عوض و نتیجه کارهایت را دیدی حق گله کردن نداری چرا که انسان همه کارهایش را با اختیار انجام می دهد.

برایتان جالب خواهد بود

خیلی جالبه: چالش هوش: اگر 3=12+1، 10=23+2، ?= 34+3 چند می شود؟

چیستان جالب: کدام جانور است که اگر اسمش را وارونه کنیم، یک واحد اندازه گیری می شود؟

ماجرای ضرب المثل در دروازه رو می شه بست، اما دهان مردم رو نه!

داستان دانایی بهلول و حال گیری سفیر عثمانی!

یه دختر بازیگوش بین فلامینگوها قایم شده اگه گفتی کجا؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + شش =

دکمه بازگشت به بالا