;
تناسب اندام و تغذیهسلامت

کاهش وزن با روزه: 6 راهکار برای اینکه در ماه رمضان لاغر شوید!

کاهش وزن با روزه: با چند راهکار ساده می‌توان جلوی اضافه وزن را گرفت و به سمت لاغری و کاهش وزن حرکت کرد. داشتن رژیم لاغری در ماه رمضان و رعایت چند نکته در این مسیر، لازم است. در بخش سلامت از سری مطالب تناسب اندام و تغذیه همه رازهای کاهش وزن با روزه را با شما در میان می‌گذاریم. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم مفیده: رژیم ماست + برنامه غذایی برای هفت روز هفته: اگه فکر می کنی لاغر نمیشی امتحان کن!

کاهش وزن با روزه و محدودیت کالری

مهم‌ترین راز کاهش وزن و رژیم لاغری در ماه رمضان، نقصان کالری است. شما باید کالری کمتری نسبت به کالری مصرفی‌تان، دریافت کنید. پس در قدم اول باید مقدار کالری مورد نیاز روزانه‌ی خود را به‌دست بیاورید و سپس دست به یک برنامه ریزی غذایی درست بزنید. از طریق این فرمول‌ها می‌توانید مقدار کل کالری مورد نیازتان در طول روز را محاسبه کنید.

اگر قصد دارید به صورت آهسته و پیوسته وزن خود را کم کنید، وزن بدن‌تان را در عدد ۲۸/۶ ضرب کنید.
اگر هم قصد کاهش وزن سریع را دارید باید وزن‌تان را در عدد ۲۴/۲ ضرب کنید.
حالا که عدد کالری موردنیازتان برای کاهش وزن را به دست آوردید، با توجه به این مقدار، وعده سحر، افطار و میان وعده خود را تنظیم کنید تا بیشتر از این کالری وارد بدن‌تان نشود. در این صورت شما می‌توانید کاهش وزن در ماه رمضان را تجربه کنید.

کاهش وزن با روزه3

فعالیت بدنی مناسب

کاهش وزن با روزه، برای اینکه متابولیسم بدن شما حفظ شود و لاغری در ماه رمضان را تجربه کنید، باید روزانه هرچند به صورت محدود فعالیتی داشته باشید. خیلی از افراد در روزهای طولانی ماه رمضان، فعالیت‌های بدنی خود را متوقف می‌کنند و همه‌ی روز را در خانه و در حالت استراحت به سر می‌برند.

همین موضوع باعث می‌شود تا شما به مرور متابولیسم بدن‌تان کم شود و متأسفانه دچار استپ وزنی هم بشوید. پس حتما سعی کنید که در ماه رمضان هم فعالیت‌های سبک و کارهای روزمره را مثل بقیه ایام سال انجام دهید و یا اگر کار و فعالیت شما سنگین است و امکان انجام آن را در این ایام و با زبان روزه ندارید، پیشنهاد فیتامین این است که برای لاغری در ماه رمضان حتما در دو نوبت بیست دقیقه‌ای در شبانه روز پیاده‌روی کنید.

این هم مفیده: 5 نکات طلایی کاهش وزن: در کوتاهترین زمان لاغر شوید!

بالا بردن متابولیسم

کاهش وزن با روزه، افزایش متابولیسم بدن، راه دیگر کاهش وزن و لاغری در ماه رمضان است. این راه بسیار پرکاربرد و مؤثر است. برای بالا بردن متابولیسم خود، سعی کنید حدود ۱/۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن بدنتان دریافت کنید و این موضوع را در رژیم لاغری ماه رمضان خود رعایت کنید. مثلا اگر وزن شما ۷۰ کیلوگرم هست، از افطار تا سحر ۱۰۵گرم پروتئین مصرف کنید. همچنین انجام تمرینات مقاومتی باعث افزایش متابولیسم بدن‌تان خواهد شد.

برای افزایش متابولیسم و موفقیت در رژیم لاغری در ماه رمضان، تمریناتی که به عضلات بدن فشار مضاعفی وارد می‌کند، موثرتر است؛ مثل تمرین با کش و دمبل یا تمرینات بادی ویت و بدنسازی. انجام این تمرینات، سنتز پروتئین را در بدن بیشتر می‌کند، همچنین به حفظ عضلات شما کمک خواهد کرد. هر چقدر عضله بیشتری داشته باشید، طبیعتا متابولیسم بالاتری هم خواهید داشت.

کاهش وزن با روزه1

این هم جالبه: 8 بهترین سبزیجات چربی‌سوز برای کاهش وزن

نوشیدن آب کافی

کاهش وزن با روزه، به‌طور کلی نوشیدن آب به مقدار کافی در همه ایام سال لازم و ضروری است ولی در این ماه و در رژیم لاغری ماه رمضان اهمیت آن بیشتر هم می‌شود. بنابراین از خوردن آب غافل نشوید. هیدراته بودن بدن به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد. از افطار تا سحر، سعی کنید که مقدار مشخصی آب خالص بنوشید.

نکته: اگر نوشیدن آب به مقدار زیاد برایتان سخت است، می‌توانید آن را با کمی نعنا و لیمو و گلاب طعم‌دار و مصرف کنید.

تقسیم افطار به دو وعده

کاهش وزن با روزه، رژیم لاغری در ماه رمضان از شما می‌خواهد که افطارتان را به دو وعده تقسیم کنید. بعد از چندین ساعت گرسنگی، زمانی که معده هنوز آمادگی ندارد، بهتر است که ابتدا یک وعده سبک و زود هضم و یک ساعت بعد وعده اصلی را میل کنید.

برای مثال مواردی همچون سیب زمینی، تخم مرغ یا عدسی برای باز کردن روزه مناسب هستند. سپس یک ساعت بعد می‌توانید مواد غذایی سنگین‌تری مانند برنج و سینه مرغ را میل کنید. در این صورت به هدف خود که همانا لاغری در ماه رمضان است، نزدیک خواهید شد.

محدود کردن مصرف قندهای زودهضم

کاهش وزن با روزه، معمولا در ماه رمضان مصرف قندهای طبیعی و غیر طبیعی (مثل خرما، زولبیا، بامیه، شکر) بیشتر می‌شود. باید حواس‌تان به میزان مصرف آن‌ها و رژیم لاغری در ماه رمضان باشد و در مصرف قندهای زود هضم زیاده روی نکنید. کنترل در میزان دریافت شیرینی‌جات می‌تواند گام موثری برای لاغری و کاهش وزن در ماه رمضان باشد.

کاهش وزن با روزه2

چه نکاتی را باید در خصوص رژیم لاغری ماه رمضان رعایت کنیم؟

کاهش وزن با روزه، اگر می‌خواهید یک از رژیم لاغری در ماه رمضان پیروی کنید و به هدف خود برسید، حواس‌تان به موارد زیر باشد:

وعده افطارتان سبک باشد و یک الی دو ساعت بعد از افطار، شام بخورید.
در وعده افطار از مواد غذایی زودهضم‌تر و سبک‌تر استفاده کنید؛ مثلا انواع سوپ‌ها و تخم مرغ برای وعده افطار مناسب هستند اما لبنیات و غذاهای چرب و سنگین برای این وعده مناسب نیستند.
وعده سحر را حداقل دو ساعت قبل از اذان بخورید تا به اندازه کافی زمان برای نوشیدن آب وجود داشته باشد.
در رژیم لاغری در ماه رمضان، وعده سحری‌تان نباید چرب، شیرین و شور باشد؛ چرا که در طول روز شما را تشنه می‌کند.
برای جلوگیری از کاهش آب بدن، در وعده سحر از مصرف کافئین به مقدار زیاد خودداری کنید.
میوه و سبزیجات زیادی بخورید تا کم آبی بدن‌تان جبران شود.
برای وعده سحر مواد غذایی دیرهضم تر و همچنین پروتئین کافی مصرف شود مثل برنج و مرغ.

این هم بدردت میخوره: ۱۰ بدترین غذاها برای سحری در ماه رمضان که باعث ضعف می شود!

مهم‌ترین موضوع در رژیم لاغری در ماه رمضان چیست؟

کاهش وزن با روزه، مهم‌ترین موضوع در رژیم لاغری ماه رمضان، میزان کالری و پروتئین مصرفی شما است. اگر میزان کالری به اندازه کافی محدود شده باشد و همچنین پروتئین به مقدار کافی مصرف کنید و حداقل روزانه بیست دقیقه ورزش انجام دهید، مطمئن باشید که به راحتی در این ماه کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

بهترین راهکار برای کنترل وزن و حفظ سلامت در ماه رمضان چیست؟

کاهش وزن با روزه، اگر بخواهیم به خلاصه‌ترین شکل موارد مهم برای رسیدن به کاهش وزن و موفقیت در رژیم لاغری در ماه رمضان را بگوییم؛ باید به موارد زیر اشاره کنیم. بنابراین برای لاغر شدن در ماه رمضان، حواس‌تان به راهکارهای مهم زیر باشد:

کالری مصرفی‌تان را کاهش دهید؛
یک برنامه یا رژیم لاغری در ماه رمضان داشته باشید که در آن قندیجات کمتر و پروتئین بیشتری مصرف کنید؛
حداقل ۳ تا ۴ وعده از افطار تا سحر داشته باشید؛
حداقل روزانه ۲۰ دقیقه ورزش سبک در منزل انجام دهید؛
آب کافی بنوشید.

فراموش نکنید:

کاهش وزن با روزه، برای کاهش وزن و لاغری باید در حالت نقصان کالری قرار بگیرید و یک رژیم لاغری در ماه رمضان داشته باشید. به هیچ وجه فعالیت‌های خود را متوقف نکنید و همچنان به کار و فعالیت‌تان ادامه دهید. متابولیسم بدن خود را بالا نگه دارید. افطار را در دو وعده بخورید و در مصرف شیرینی‌جات و قندیجات هم زیاده روی نکنید. با رعایت این نکات، قطعا لاغری در ماه رمضان را تجربه خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا