;
سبک زندگیمهارت های زندگی

بهترین روش برای از بین بردن سفیدک لباس در ماشین لباسشویی

از بین بردن سفیدک لباس در حین شستشو می‌تواند به‌صورت خال‌خال یا رگه‌هایی سفید روی لباس‌ها ایجاد شود. در این مقاله به دلیل ایجاد سفیدک در لباس ها، راه‌های جلوگیری و روش‌های از بین ‌بردن آن پرداخته می‌شود. با بخش سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی در مجله گفتنی همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن صفحه تلویزیون با این روش کاربردی و بدون آسیب

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم، علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه دلایل ایجاد این سفیدک‌ها را با هم مرور‌ می‌کنیم:

1. استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده لباس

از بین بردن سفیدک لباس1

مقدار بیشتر از یک چیز، همیشه اتفاق خوبی را رقم نمی‌زند. ممکن است از مقدار بیش از حد مواد شوینده استفاده کنید. این کار باعث سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی شود. این موضوع علی‌الخصوص در ماشین‌های لباسشویی با راندمان بالا که از مقدار آب کم‌تری استفاده‌ می‌کنند، اتفاق‌ می‌افتد. بهتر است به دستورالعمل نوشته‌شده در پشت بسته مایع شستشو توجه کنید و مقدار مناسب آن را با توجه به حجم لباس‌ها داخل ماشین لباسشویی بریزید.

این مطلب خیلی مفیده: خوش شانسی: ۵ وسیله که اگر در خانه باشد شانس و ثروت می آورد + عکس

2. استفاده بیش از اندازه از مایع نرم‌کننده لباس

مایع نرم‌کننده را مستقیما روی لباس‌های خیس نریزید. از کم‌ترین مقداری که توصیه شده است استفاده کنید؛ زیرا ممکن است علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی، استفاده غلط یا بیش از حد از مایع نرم‌کننده لباس باشد. اگر ماشین لباسشویی شما اتوماتیک نیست، از مایع نرم‌کننده استفاده نکنید؛ زیرا در این ماشین‌ها، مایع نرم‌کننده به‌خوبی در آب حل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن پشت قابلمه با راهکارهای خانگی بدون زحمت

3. حل‌نشدن مواد شوینده

اگر برای شستشوی لباس از پودر استفاده‌ می‌کنید، در صورت پایین‌بودن دمای آب ماشین لباسشویی، مخصوصا در آب‌‌وهوای سرد،‌ می‌تواند باعث سفیدک‌زدن لباس شود؛ زیرا در این صورت پودر در آب حل نمی‌شود.

4. حجم لباس بیش از حد

ممکن است شما برای صرفه‌جویی در زمان و انرژی، مقدار زیادی لباس را با هم داخل ماشین لباسشویی بیندازید. البته صرفه‌جویی خوب است؛ اما قراردادن لباس بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی،‌ می‌تواند باعث شود تا چندبار فرایند شستشو را انجام دهید و نتیجه عکس داشته باشد. این کار ممکن است از شستشوی کامل و صحیح لباس‌ها جلوگیری کند و باعث سفیدک‌زدن لباستان شود.

5. کثیف‌بودن ماشین لباسشویی

اگر هیچ‌وقت به فکر تمیز‌کردن ماشین لباسشویی‌تان نبوده‌اید، بهتر است سریع‌تر به فکر این کار باشید؛ چرا که ممکن است خاک و باقی‌مانده مواد معدنی، روی لباس‌ها رسوب کنند و باعث ایجاد سفیدک شوند. برای جلوگیری از سفیدک‌زدن لباس، ماشین لباسشویی خود را حداقل دوبار در سال تمیز کنید.

این را هم شاید بپسندی: دعای مشلول بهترین دعا برای رهایی از ناامیدی و رسیدن به حاجات

از بین بردن سفیدک لباس2

بیشتر بخوانید: ۵ روش فنگ شویی ساده برای دور کردن بد شانسی از خانه

6. باقی‌ماندن دستمال کاغذی در لباس‌ها

امان از آن روزی که با بازکردن درِ ماشین لباسشویی، متوجه وجود یک دستمال کاغذی در بین لباس‌ها‌ شوید! حتی یک تکه دستمال کوچک،‌ می‌تواند باعث ایجاد کرک و سفیدک روی همه لباس‌ها شود. هنگام قراردادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، دقت کنید که در جیب‌ها یا در بین لباس‌ها، دستمال کاغذی قرار نداشته باشد. دستمال کاغذی‌ می‌تواند باعث سفیدک‌زدن لباس، مخصوصا در لباس‌های تیره شود.

حال که علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی را بیان کردیم، خوب است روش‌های از بین بردن آن را هم با هم مرور کنیم. بسته‌به این‌که منشاء این سفیدک‌ها چه بوده‌اند، از روشی مناسب برای از بین بردن آن‌ها‌ می‌توانید استفاده کنید.

این بدردت می خوره: ترفندهای جمع کردن مو از روی موکت و فرش با ۹ روش ساده

از بین بردن سفیدک لباس

از بین بردن سفیدک لباس3

این هم جالبه: بهترین روش دم کردن زعفران: آب جوش و یخ نیست!

1. از بین بردن سفیدک لباس با تمیزکردن ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم، جرم‌ها و باقی‌ماندن مواد معدنی ناشی از سختی آب، یکی از علت‌های سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی است. برای از بین بردن این مشکل، کافی‌ست تا با استفاده از جرم‌گیر ماشین لباسشویی، آن را حداقل دوبار در سال بشویید. استفاده از جرم‌گیر، هر گونه آلودگی و میکروب موجود درون ماشین لباسشویی را از بین می برد.

2. از بین بردن سفیدک لباس با سرکه

ز بین بردن سفیدک لباس با سرکه

اگر سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل باقی‌ماندن مواد شوینده باشد،‌ می‌توانید از سرکه برای از بین بردن آن استفاده کنید. در این روش باید یک فنجان سرکه سفید را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در یک تشت بریزید. لباس‌های دارای سفیدک را درون تشت بیندازید و صبر کنید تا یک ساعت درون آب و سرکه باقی بمانند.

سپس آن‌ها را دوباره درون ماشین لباسشویی بیندازید و بدون اضافه‌کردن مواد شوینده، دوباره بشویید. بهتر است دما را روی بیشترین دمایی که برای لباس‌هایتان ضرر ندارد و به آن‌ها آسیب نمی‌زند تنظیم کنید تا مواد شوینده باقی‌مانده روی لباس‌ها به‌خوبی حل شوند و از بین بروند.

3. از بین بردن سفیدک لباس با استفاده از مواد شوینده مرغوب

گاهی عامل سفیدک‌زدن لباس در ماشین لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب است. مواد شوینده نامرغوب، به‌خوبی در آب حل نمی‌شوند و باید دمای آب بالا باشد تا سفیدک روی لباس باقی نماند. اما مواد شوینده مرغوب با فرمولاسیون‌های خاص، حتی در دماهای پایین هم در آب حل‌ می‌شوند. به‌علاوه، اگر از شوینده‌های مرغوب استفاده کنید، نیازی نیست که مقدار زیادی از آن را درون ماشین بریزد. همچنین این مواد، از آسیب‌رسیدن به لباس‌های شما جلوگیری‌ می‌کنند.

این هم جالبه: ترفند تمیز کردن کاغذ دیواری و پاک کردن انواع لکه

این هم جالبه: نکات خرید طلای نو و دست دوم را یاد بگیرید!

4. از بین بردن سفیدک لباس به دلیل دمای پایین

دمای پایین شستشو

اگر سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل پایین‌بودن دما اتفاق‌ می‌افتد،‌ می‌تواند مربوط به خرابی المنت دستگاه باشد. در این صورت، دمای آب شستشو به مقدار لازم بالا نمی‌رود و مواد شوینده، حل نمی‌شوند. برای این‌که متوجه این مشکل شوید، کافی‌ست که هنگام کارکردن ماشین، درِ شیشه‌‌ای آن را لمس و بررسی کنید که گرم شده است یا نه. در صورت گرم‌نشدن آب، باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا المنت دستگاه شما را تعویض کند.

5. از بین بردن سفیدک لباس با استفاده از سفیدکننده اکسیژن

اگر لباس‌های دارای سفیدک خشک شده‌اند، از بین بردن آن سخت‌تر خواهد شد. در این صورت برای از بین بردن این سفیدک‌ها، سفیدکننده حاوی اکسیژن را با توجه به دستورالعمل نوشته‌شده روی بسته‌بندی آن، به مقداری آب اضافه کنید و درون تشت بریزید. سپس لباس‌های دارای سفیدک را درون تشت قرار دهید و صبر کنید تا مدتی خیس بخورند. مراقب باشید که از مقدار بیش از حد آن استفاده نکنید تا لباس‌هایتان آسیب نبینند.

6. از بین بردن سفیدک لباس با قراردادن لباس‌ها در خشک‌کن

اگر علت ایجاد سفیدک، وجود دستمال کاغذی در ماشین لباسشویی باشد، برای از بین بردن آن، باید ابتدا لباس‌ها را به‌خوبی بتکانید تا تکه‌های بزرگ دستمال کاغذی جدا شوند. صافی پرز و کرک خشک‌کن ماشین را به‌خوبی تمیز کنید و سپس لباس‌هایتان را درون خشک‌کن قرار دهید. بعد از شروع به کار خشک‌کن، هر ده دقیقه یکبار، فیلتر را چک و کرک و پرز آن را پاک کنید.

 

برایتان جالب خواهد بود

روانشناسی شخصیت | اگر کسی این رفتار را با شما داشت بدانید از شما متنفر است!

ذکر جادویی حل مشکلات: برکت و گشایش در زندگی!

دمی گوجه با ترفند مخصوص که حسابی خوشمزه میشه

6 راه تضمینی پولدار شدن که با انجام دادنش می تونی از فقر نجات پیدا کنی!

جذب فوری ثروت با گیاهان: کجای خونه باید بگذاریم؟

دعای عزیز شدن پیش شوهر و محبوب شدن نزد خانواده همسر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا