;
آشپزیسبک زندگی

بهترین ترفند گرفتن شوری غذا که حتی مامانتون بلد نیست!

گرفتن شوری غذا: شوری غذا وقتی فاجعه می‌شود که قرار باشد شما برای یک جمع ده یا پانزده‌نفره پرده از هنرنمایی‌های خود در آشپزی بردارید؛ آن‌وقت است که رفع شوری غذا تبدیل به یک آرزوی بزرگ و دست‌نیافتنی برای شما می‌شود.

برای یک سرآشپز حرفه‌ای، مسلط‌ بودن به فوت‌و‌فن آشپزی یک امتیاز بزرگ به حساب می‌آید. ما در این مقاله قصد داریم با ارائه بهترین و سریع‌ترین راهکارها در جهت رفع شوری غذا شما را برای یک آشپزی حرفه‌ای و تمام‌عیار آماده کنیم. روش‌های ذکر شده در سبک زندگی در جهت رفع شوری غذا برای برنج، خورش و سوپ کارساز خواهد بود. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: کتلت بدون گوشت با طرز تهیه آسان و فوری وقتی حوصله نداری!

گرفتن شوری غذا

گرفتن شوری غذا یک مسئله بحرانی اما قابل حل است. با چند تکنیک ساده و کاربردی می‌توان شوری غذا را برطرف کرد، بدون این‌که نیاز باشد غذای طبخ‌شده را دور بریزیم. در ادامه به معرفی چند تکنیک کاربردی می‌پردازیم:

گرفتن شوری غذا3

 گرفتن شوری غذا به کمک سیب زمینی

قدرت سیب‌زمینی خام را در جذب نمک غذا دست‌ کم نگیرید. کافی‌ست چند برش سیب‌زمینی خام را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به غذای شور اضافه کنید و شاهد از بین‌ رفتن نمک اضافی غذا باشید. فقط حواستان باشد که سیب‌زمینی موجب تبخیر آب می‌شود؛ بنابراین بعد از خارج‌کردن سیب‌زمینی از غذا شاید لازم باشد میزان آب غذا را دوباره تنظیم کنید.

این هم بدردت می خوره: فوت کوزه گری برای تهیه همبرگر مرغ رستورانی در منزل

 گرفتن شوری غذا به کمک شیر

با اضافه‌کردن چند قاشق شیر نارگیل می‌توانید نمک اضافی غذا را خنثی کنید. این یک روش معمول و دم‌ دستی است که به غذای شما عطر و طعمی کلاسیک می‌بخشد.

 گرفتن شوری غذا به کمک آب

یکی از قدیمی‌ترین و البته آسان‌ترین روش‌های رفع شوری غذا اضافه‌کردن آب به غذاست. مقداری آب به غذای خود بیفزایید و به این ترتیب میزان نمک موجود در غذا را متعادل کنید.

گرفتن شوری غذا به کمک آبلیمو
گرفتن شوری غذا به کمک آبلیمو

 گرفتن شوری غذا به کمک آبلیمو

از آبلیمو برای پوشاندن اشتباه خود کمک بگیرید. استفاده از آبلیمو حکم یک تیر و دو نشان دارد؛ با این کار نه‌تنها طعمی ملس و دلچسب به غذای خود می‌بخشید، بلکه چربی اضافه غذا را هم خنثی می‌کنید.

 گرفتن شوری غذا به کمک ماست

افزودن چند قاشق ماست به غذا نه‌تنها شوری غذا را برطرف می‌کند، بلکه طعمی جادویی و لذت‌بخش به غذای شما می‌بخشد.

 گرفتن شوری غذا به کمک آرد

شاید بعید به نظر برسد که اضافه‌کردن آرد بتواند روشی معقول و مناسب برای رفع شوری غذا باشد. اما این دفعه که غذایتان شور شد، کمی آرد به غذا اضافه کنید تا به قدرت این ماده در حذف نمک اضافی غذا ایمان بیاورید.

 گرفتن شوری غذا به کمک خمیر

اگر از زمان و حوصله کافی برخوردار هستید، می‌توانید از تکه‌های خمیر برای رفع شوری غذا بهره ببرید. درست همانند برش‌های سیب‌زمینی، قطعه‌های کوچکی از خمیر را به غذا اضافه و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را از غذا خارج کنید. حسن بزرگ خمیر نسبت به سیب‌زمینی این است که آب غذای شما تبخیر نمی‌شود.

گرفتن شوری غذا با قند

این هم بدردت می خوره: فوت کوزه گری پختن سریع‌ گوشت که تا الان نمی دونستی!

 گرفتن شوری غذا به کمک قند

زمانی می‌توانید از قند برای رفع شوری غذا استفاده کنید که غذای شما شور اما قابل خوردن باشد. در شرایطی که غذا واقعا شور شده است، این روش جواب نمی‌دهد.

 گرفتن شوری غذا به کمک سرکه و شکر

ماهیت اسیدی سرکه با شیرینی شکر آمیخته می‌شود و شوری غذا را به سطح یکنواخت و متعادلی می‌رساند. بنابراین اگر حساب قاشق‌های نمک اضافه‌شده به غذا از دستتان خارج شده است، این روش را حتما امتحان کنید.

 گرفتن شوری غذا به کمک نشاسته

از مواد نشاسته‌ای باید به عنوان منبع اصلی جذب نمک یاد کرد. کافی‌ست به غذای خود کمی برنج، تکه‌های نان یا ماکارونی اضافه کنید و خودتان را از شر غذای شور نجات دهید.

 گرفتن شوری غذا برای برنج

از آنجایی که برنج سهمی بزرگ در سیر‌کردن شکم هر ایرانی به عهده دارد، رفع شوری غذا برای برنج می‌تواند در صدر لیست دغدغه‌های یک سرآشپز قرار بگیرد. قبل از پرداختن به روش‌های رفع شوری غذا برای برنج اجازه دهید که اشاره‌ای کوتاه به مراحل پخت برنج داشته باشیم. برنج سه مرحله را برای طبخ کامل طی می‌کند:

جوشیدن
آبکش‌کردن
دم‌کردن

گرفتن شوری غذا2

گرفتن شوری برنج

رفع شوری غذا برای برنج در مرحله اول کاملا آسان و بی‌دردسر است. در این مرحله استفاده از چند برش سیب‌زمینی چاره کار خواهد بود. کافی‌ست چند برش از سیب‌زمینی خام را به برنج در حال جوشیدن اضافه کنید.

اگر در هنگام آبکشی متوجه شوربودن برنج شدید، می‌توانید با ریختن آب بیشتر روی برنج‌ها، سریع‌ترین گام را در جهت رفع شوری غذا برای برنج بردارید. توجه داشته باشید که از آب داغ برای آبکشی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تنها جایی که برای رفع شوری غذا برای برنج کاری از دستتان برنمی‌آید، بعد از آبکشی و دم کردن آن است. در این موقعیت هوشمندانه‌ترین کار، تدارک خورشتی بی‌نمک است تا چاشنی متعادل‌تری را در هنگام سرو غذا تجربه کنید.

چند تکنیک راهبردی دیگر در جهت گرفتن شوری غذا برای برنج

افزودن برنج بیشتر به وعده غذایی
افزودن سبزیجاتی نظیر نخودفرنگی، هویچ، کلم‌بروکلی، آووکادو و ذرت به برنج شورشده
افزودن خامه یا شیر به برنج
افزودن چند قطره سرکه به برنج (سرکه را بعد از پخت کامل برنج به آن اضافه کنید).

گرفتن شوری غذا برای خورشت و سوپ

گرفتن شوری غذا1

به نظر می‌رسد که به تعداد آدم‌های روی کره زمین، راه برای رفع شوری غذا برای خورشت و سوپ وجود داشته باشد. تصور غلطی هم نیست؛ نجات‌دادن غذاهای آبکی از طعم شوری نسبت به سایر اشکال دیگر غذا کاری راحت‌تر است. ما در ادامه به کاربردی‌ترین روش‌های رفع شوری غذا برای خورشت و سوپ به شکل تفکیک‌شده خواهیم پرداخت.

سوپ یک غذای محبوب در بین ما ایرانیان است. اگرچه که این غذای شگفت‌انگیز را به عنوان یک وعده اصلی غذایی نمی‌شناسیم، اما تقریبا پایه ثابت هر سفره ایرانی‌ست. نمک، مهم‌ترین چاشنی برای سوپ است که طعمی دلچسب و بی‌نظیر به آن می‌بخشد.

همین نمک اگر پایش را از میزان دلخواه شما فراتر بگذارد، سوپی با طعم ناخوشایند به شما ارائه خواهد داد. البته جای هیچ نگرانی نیست؛ پیشرفت علم، مرزهای آشپزی را جابه‌جا کرده است. شما می‌توانید با چند تکنیک ساده و راهبردی، سوپ طبخ‌شده را از شر شوری نجات دهید.

افزودن لبنیات به سوپ
افزودن سیب‌زمینی به سوپ
افزودن آبلیمو یا سرکه به سوپ
رقیق‌کردن سوپ با کمک آب گوشت
افزودن مواد اصلی به سوپ
افزودن مواد نشاسته‌ای نظیر برنج یا ماکارونی به سوپ

 گرفتن شوری غذا برای خورشت

خورش‌ها، به‌ویژه خورش قورمه‌سبزی، را می‌توان پادشاه غذاهای ایرانی دانست. در تهیه و تدارک خورش‌ها باید نهایت دقت را به کار برد تا خورشی جاافتاده و لذیذ داشته باشیم. در مواردی که میزان چاشنی غذا با اندازه حجم اصلی خورش متناسب نباشد، ما خورشی شور یا بی‌نمک خواهیم داشت. از جمله روش‌های کاربردی و آسان برای رفع شوری خورشت، موارد زیر هستند:

استفاده از برش‌های سیب‌زمینی
استفاده از سرکه، آبلیمو یا لیموترش
افزودن مواد اصلی به خورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 7 =

دکمه بازگشت به بالا