;
آرایش و زیباییمد و زیبایی

بوتاکس بهتر است یا داکسیفی و دیسپورت؟ کدام ماندگارتر و طبیعی تر است؟!

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: پوست شما پنجره ای است رو به سن و سال تان، و چین و چروک ها بارزترین نشانه ی آن هستند. افزایش خطوط روی صورت با بالا رفتن سن امری کاملاً طبیعی است. چین و چروک ها نتیجه ی نهایی از میان رفتن رشته های کلاژن و الاستین هستند.

ژنتیک و نوع پوست، ۲ عاملی هستند که کنترل آن ها در دستان شما نیست و می توانند پوست شما را بیشتر مستعد چین و چروک سازند و در عین حال، عواملی همچون قرارگیری در معرض نور خورشید یا آلودگی هوا و یا مصرف سیگار می تواند به ایجاد چین و چروک ها سرعت بخشد.

شاید جالب باشد: رازهای جوان ماندن: با این ترفندهای ساده کم سن و سال تر نشون می دی!

حالت خوابیدن، مانند خوابیدن روی صورت هم می تواند باعث چین و چروک شود. با این بخش از مد و زیبایی در وب سایت گفتنی همراه باشید.

بوتاکس و دیگر کاهش دهنده های چین و چروک چگونه خطوط چهره را کمرنگ می کنند؟

حتما ببینید: انواع گچ مو را چطور استفاده کنیم: بهترین راهکار برای دوستداران رنگ موی موقت!

انواع روش های رفع چین و چروک صورت عکس 1: بوتاکس

این هم جالبه: رازهای جذابیت پریانکا چوپرا: چطور مثل او جوان و خوش هیکل شویم؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: برای متوقف کردن چین و چروک هایتان شاید به فکر استفاده از بوتاکس یا تزریق های مشابه افتاده باشید. بوتاکس نام تجاری یک اصطلاح پیچیده است که متخصصان پوست برای توکسین بوتولینوم نوع اِی (Botulinum Toxin Type A) به کار می برند، ماده ای تزریقی که از توکسین به دست آمده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود.

این باکتری می تواند باعث بوتولیسم هم شود، حالتی که به عصب ها حمله می برد اما به ندرت پیش می آید تزریق بوتاکس چنین عارضه ی جانبی داشته باشد.
این قوی ترین نوروتوکسین شناخته شده برای انسان است.

اگر باهوشی ببین: بازی فکری تعداد مربع ها چندتاست؟ 70 درصد مردم سرگیجه می گیرند و اشتباه می کنند!

این توکسین وارد سیناپس های ماهیچه ها شده و مانع ارسال تکانه های عصبی به ماهیچه می شود. با وجود توکسین، ماهیچه دیگر نمی تواند دور سیناپس (فاصله ی جزئی میان دو سلول عصبی) جمع شود.

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: این بدان معنی است که آن ماهیچه تا حدی یا به طور کامل فلج می شود و در نتیجه، خطوط چهره کمرنگ می شوند. این درمان ها موقتی هستند و ممکن است بین ۲ تا ۶ ماه ماندگار باشند.

با متوقف کردن خطوط چهره، جلوی عمیق تر و ماندگارتر شدن چین و چروک های فعلی هم گرفته می شود. زمان شروع استفاده از این درمان ها به خود فرد بستگی دارد اما برخی پزشکان اعتقادی به استفاده ی پیشگیرانه از نوروتوکسین ها ندارند. به عقیده ی آن ها تا زمانی که چین و چروکی وجود ندارد، لزومی به استفاده از چنین درمان هایی نیست.

چالشی و سخت: آزمون هوش خون آشام درستکار کدومه؟ کدومشون خون آدما رو تو شیشه نکرده؟!

اما اگر متوجه چین و چروکی شدید که در زمان بی حالت بودن چهره تان هم کماکان وجود داشت، این بدان معنی است که آن چین و چروک دیگر شکل گرفته و آنوقت است که می توانید به استفاده از یک نوروتوکسین فکر کنید.

برای کاهش چین و چروک ها محدود به بوتاکس نیستید. اغلب افراد به این دلیل تصمیم به استفاده از بوتاکس می گیرند که شناخته شده ترین برند نوروتوکسین است. اما ۴ برند دیگر هم با کاربرد مشابه وجود دارد که می توانید از متخصص پوست تان درباره ی آن ها سؤال کنید: دیسپورت، زئومین، ژیوو و داکسیفی.

داکسیفی جدیدترین آن ها است که در سال ۲۰۲۰ از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای رفع چین و چروک در افراد بزرگسال به تأیید رسید.

بوتاکس چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: بوتاکس نوروتوکسینی تأیید شده برای درمان موقت خطوط جزئی تا شدید پیشانی، میان ابروها و گوشه ی چشم ها است.

این تست رو هم ببین: آزمون شناسایی مقصر اصلی کیه؟ اگر زرنگی بگو!

بوتاکس برای چه مواردی مناسب است؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: بوتاکس برای خطوط میان ابروها، گوشه ی چشم ها، دو طرف بینی و پیشانی بسیار مناسب است. بوتاکس می تواند برای خطوط چانه، چین و چروک های دور لب و خطوط گردن هم مؤثر باشد. نتیجه ی تزریق هم بین ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

گرچه استفاده از این روش برای هر قسمتی از بدن که تزریق بوتاکس به آن مورد تأیید باشد، مؤثر است، اما کارشناسان هشدار می دهند کسانی که ابروهایی پایینی دارند، استفاده از هر نوع نوروتوکسینی برای رفع خطوط افقی پیشانی می تواند باعث پایین تر آمدن ابروهای آن ها شود.

متخصص پوست می تواند به شما کمک کند راه دیگری برای این منظور پیدا کنید.

معمای جدید: تست هوش جانی خطرناک کیه؟ اگه نبوغ داری معما رو حل کن!

معایب بوتاکس چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: نتیجه ی تزریق فوراً نمایان نمی شود و در نظر گرفتن این نکته کمک می کند انتظار صحیحی داشته باشید و در صورتی که قصد آماده شدن برای رویداد خاصی را دارید، بتوانید به درستی برای درمان خود برنامه ریزی کنید.

گرچه نتیجه ی تزریق ممکن است در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت نمایان شود، اما برای مشاهده ی اثر کامل تزریق باید یک یا ۲ هفته صبر کرد.

همچنین از آنجایی که مردان توده ی عضلانی بیشتری دارند، به دوز بیشتری از بوتاکس برای کاهش مؤثر چین و چروک های آن ها نیاز است که اغلب ۲ برابر میزان دوز مؤثر برای زنان است.

دیسپورت چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت عکس 2: دیسپورت

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: دیسپروت نوروتوکسینی تزریقی است که می تواند خطوط میان ابروها را کمرنگ کند. نتیجه ی تزریق ظرف ۲ تا ۳ روز نمایان می شود اما این فرآیند می تواند تا یک هفته نیز به طول انجامد.

دیسپورت برای چه مواردی مناسب است؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: برخی پزشکان دیگر بوتاکس را پیشنهاد نمی دهند و استفاده از دیسپورت را ترجیح می دهند. این شیوه ۴ ماه ماندگاری دارد و به این ترتیب فرد می تواند تنها ۳ بار در سال برای تجدید آن به متخصص مراجعه کند.

به ادعای شرکت تولیدکننده ی دیسپورت، این روش ممکن است ماندگاری بیشتری هم داشته باشد که در بعضی افراد به ۵ ماه می رسد.

بنابراین استفاده از دیسپورت مزیت مالی هم دارد، چون طی سال دفعات کمتری به متخصص مراجعه می کنید، نتیجه ی نهایی هزینه ی کمتری برایتان خواهد داشت. با این کار به نتیجه ی بهتری دست خواهید یافت، چرا که وقتی هزینه کمتر باشد، مراجعه ی منظم به متخصص هم برایتان راحت تر خواهد بود.

همچنین جالب است: شستشوی معکوس مو را یاد بگیرید تا موهای پر پشت و حجیم پیدا کنید!

به علاوه، دیسپورت ممکن است تا حدی به فاصله ی دورتری از بافت هم برسد. این ویژگی در برخی موارد یک مزیت محسوب می شود، مثل چین و چروک گوشه ی چشم ها که وسعت بیشتری دارد.

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: یک مزیت احتمالی دیگر دیسپورت کاهش چربی پوست، اندازه ی منافذ پوست و جوش است، چون این نوروتوکسین ممکن است فعالیت غدد تولید چربی را مختل کند. تحقیقی در سال ۲۰۲۱ نشان داد دیسپورت ممکن است یکی از روش های مناسب برای این منظور باشد.

البته استفاده از دیسپورت برای درمان جوش هنوز به تأیید نرسیده، بنابراین نباید به آن به چشم شیوه ای تضمین شده نگاه کرد. پژوهش دیگری در سال ۲۰۲۱ نیز نشان داد تزریق دیسپورت به پیشانی باعث کاهش قابل توجه چربی این بخش از صورت به مدت ۶ ماه شده بود. شرکت کنندگان پژوهش که این درمان را دریافت کرده بودند از نتیجه بسیار راضی بودند.

معایب دیسپورت چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: دیگر نوروتوکسین های تزریقی همچون بوتاکس ممکن است در مقایسه با دیسپورت عملکرد بهتری در هدف قرار دادن یک ماهیچه ی خاص داشته باشند (مثلاً خطوط میان ابروها).

اما این بدان معنی نیست که با دیسپورت نمی توان به نتیجه ی مورد نظر خود دست یافت، چرا که این تفاوت ها آنقدر جزئی است که اهمیت چندانی ندارد.

زئومین چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت عکس 3: زئومین

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: زئومین نوروتوکسینی تزریقی است که برای خطوط جزئی یا شدید میان ابروها به کار می رود.

زئومین برای چه مواردی مناسب است؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: در بعضی افراد، بدن به مرور در برابر نوروتوکسین های تزریقی مقاوم می شود، به همین دلیل رفته رفته از تأثیر آن ها کاسته می شود.

آنچه که زئومین را متمایز می کند این است که لایه ی پروتئینی روی مولکول این نوروتوکسین در مقایسه با باقی نوروتوکسین ها تراکم بسیار کمتری دارد. اگر باقی نوروتوکسین ها برایتان بی تأثیر شدند، ممکن است پزشک تان زئومین را به شما توصیه کند.

معایب زئومین چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: نتیجه ی تزریق ظرف ۳ تا ۴ روز نمایان می شود و این فرآیند حداکثر ۳۰ روز به طول می انجامد. اگر به دنبال روشی هستید که تأثیر آن زودتر نمایان شود، زئومین گزینه ی مناسبی برای شما نیست.

به علاوه، گرچه شرکت تولیدکننده ی زئومین مدعی است نتیجه ی تزریق تا ۳ ماه ماندگاری خواهد داشت، اما برای برخی افراد تنها ۲ ماه دوام داشته است. با این حال، اگر بدن تان در برابر روش های دیگر مقاومت پیدا کرده باشد، شاید همان ۲ ماه هم مناسب باشد.

ژیوو چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: ژیوو یکی از جدیدترین نوروتوکسین های تزریقی عرضه شده به بازار است که برای رفع خطوط جزئی تا شدید میان ابروها به تأیید رسیده است. تحقیقی در سال ۲۰۱۹ نیز نشان داد ژیوو همان تأثیرگذاری بوتاکس را برای رفع خطوط پیشانی دارد.

ژیوو برای چه مواردی مناسب است؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: ژیوو برای افرادی که مایل به امتحان کردن یک نوروتوکسین جدید هستند جالب خواهد بود. گاهی برخی معتقدند نوروتوکسینی نسبت به بقیه سریع تر عمل می کند، مؤثرتر است یا ماندگاری بیشتری دارد. این ترجیحی شخصی است و فرد می تواند خود در این باره تصمیم بگیرد.

معایب ژیوو چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: ژیوو گرچه چند سالی است که مورد استفاده قرار می گیرد اما اطلاعات درباره ی آن محدود است و آن تجربه و شناختی که در رابطه با بوتاکس، دیسپورت و زئومین داریم، هنوز برای ژیوو وجود ندارد.

داکسیفی چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: داکسیفی جدیدترین روش موجود در بازار برای کاهش چین و چروک ها است. این روش برای رفع خطوط جزئی تا شدید میان ابروها به تأیید رسیده است.

داکسیفی برای چه مواردی مناسب است؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: چیزی که داکسیفی را از باقی نوروتوکسین های این فهرست متمایز می کند، این است که در این روش نتیجه ی تزریق بیشترین ماندگاری را دارد.

آزمایشات شرکت تولیدکننده ی داکسیفی نشان داد ۸۰ درصد شرکت کنندگان تا ۴ ماه پس از تزریق، بهبود در خطوط چهره را تجربه کرده بودند.

در عین حال، نیمی از شرکت کنندگان تا ۶ ماه این بهبودی را مشاهده کرده بودند. برخی افراد هم بودند که نتیجه ی تزریق حتی تا ۹ ماه برای آن ها باقی مانده بود.

این امر شاید ویژگی خوبی به نظر برسد اما پیش از استفاده از داکسیفی، بهتر است تجربه ی بیشتری در استفاده از نوروتوکسین ها پیدا کنید تا بدانید که به دنبال چه هستید.

به همین دلیل، برخی پزشکان به افرادی که برای اولین بار قصد استفاده از نوروتوکسین ها را دارند توصیه می کنند از روشی استفاده کنند که ماندگاری کمتری داشته باشد تا از رضایتبخش بودن نتیجه ی تزریق مطمئن شوند.

در حقیقت، داکسیفی برای کسانی گزینه ی مناسبی است که تجربه ی استفاده از نورتوکسین ها را دارند و انتظار واقع بینانه تری دارند و از نتیجه ی تزریق راضی هستند.

معایب داکسیفی چیست؟

انواع روش های رفع چین و چروک صورت: در تحقیقات، داکسیفی تنها برای عده ی اندکی از شرکت کنندگان عوارضی خفیف داشته است، مانند افتادگی پلک، سردرد و نامتقارن شدن چهره.

عیب اصلی داکسیفی این است که از آنجایی که ماندگاری زیادی دارد، در صورت راضی نبودن از نتیجه ی تزریق باید مدت طولانی تری برای از بین رفتن اثر آن صبر کنید.

کاربران در حال خواندن این مطالب هستنذ:

جالب است: اگر زرنگ هستید سریعا بگویید مرد با کدام یک ازدواج خواهد کرد؟!

اگه گفتی جوابش چی میشه: معمای به وقت صبح: یک اشتباه غیر منطقی در تصویر است آیا می توانید حدس بزنید؟!

آیا رفع چین و چروک و حلقه های تیره دور چشم با پماد هموروئید ممکن است؟!

میکاپ طبیعی با تم صورتی به سبک آلیا بهات شما را جوان تر نشان می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا