;
سبک زندگیمهارت های زندگی

14 تمرینات افزایش هوش که کمک می کند تا باهوش تر شوید!

تمرینات افزایش هوش: اگر مغز شما چیزهای جدیدی تجربه کند که حی فیزیکی (بینایی،شنوایی،بویایی،و لامسه) را با حس عاطفی ترکیب کند،سالم و قوی باقی خواهد ماند چرا که در این صورت، بین نواحی مختلف مغز ارتباطی شکل میگیرد که باعث تولید سلول های عصبی طبیعی می شود. این سلول ها، بر قدرت حافظه تاثیر شگفت انگیزی دارند و سلول های اطرافشان را هم قوی تر می کنند تا در برابر اثرات افزایش سن، مقاوم تر شوند.

تمرینات افزایش هوش

در بخش سبک زندگی از سری مطالب مهارت های زندگی این تمرین ها را به شما معرفی می کنیم، که می توانید با انجام آنها هوش و حافظه خود را تقویت کنید، می توانید از این تمرین ها برای پرورش قدرت مغز و حافظه خود استفاده کنید. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: از شر پشه ها خلاص شو + راهکار دور کردن پشه ها از خانه

1- مسواک زدن با دست غیر غالب:

تمرینات افزایش هوش7

تمرینات افزایش هوش: تحقیقات دانشمندان نشان داده است ،اگر هنگام مسواک زدن از دست غیر غالب،مثل دست چپ برای راست دست ها استفاده کنید،قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت میکنند ،به سرعت و به میزان زیادی گسترش میایند استفاده از این دست برای انجام کارها،باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز می شود.

هنگام مسواک زدن،با دستی خمیر دندان و مسواک را بگیرید که معمولا از آن استفاده نمی کنید.

این هم جالبه: چرا تا میام درس بخونم خوابم می گیره؟ + راه حلی که به دردت می خوره!

2- با چشم های بسته دوش بگیرید:

تمرینات افزایش هوش: وقتی در حمام چشم های خود را میبندید و بدن خود را میشویید،قسمت ها و بافت هایی از بدن خود را لمس خواهید کرد که قبلا متوجه آنها نمی شدید و این باعث ارسال پیام به مغرتان میشود.
تمرین برای مغز:
سعی کنید فقط از حس لامسه خود استفاده کنید.البته مراقب باشید لیز نخورید و آسیب نبینید فقط باحس لامسه خود شیر دوش را پیدا کرده و دمای آب را کم با زیاد کنید،بعد با چشمان باز به شست و شو و اصلاح بپردازید.

3- در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن،کارهای تکراری خود را تغییر دهید:

تمرینات افزایش هوش4

تمرینات افزایش هوش: مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده،نشان داده است انجام کارهای جدید و متنوع باعث پرورش قسمت های بزرگی از قشر خارجی مغز میشود و این ،حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه ویژه ،فعالیت مغز افزایش میابد وقتی کارهای نو،تکراری و روزمره شوند،فعالیت آن نواحی از مغز هم کاهش میابد.
تمرین برای مغز:
اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه،لباس هایتان را عوض میکنید ،گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید ؛ کانال تلویزیونی را که معمولا هر روز صبح تماشا میکنید،تغییر دهید و کانال جدیدی را ببینید و از کوچه و خیابان هایی که تا به حال نرفته اید، بگذرید.

4- اشیاء آشنا را وارونه کنید:

تمرینات افزایش هوش: وقتی که اشیایی که طبق معمول سر جای خودشان هستند نگاه کنید،قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به سرعت آنها را می شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف میشود وقتی شیئی به طور وارونه قرار بگیرد ،شبکه مغز شما دچار درگیری میشود و سعی میکند که شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر وجود دارد،تغییر کند.
تمرین برای مغز:
قاب عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.

5- جای خود را سر میز غذا عوض کنید:

تمرینات افزایش هوش: در اکثر خانواده ها،هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد اما میتوان با عوض کردن جا، مغز را تحربک کرده و پرورش دهید.
تمرین برای مغز:
هر از گاهی جای خود را بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید،تا هم به غذاهای مختلف و نمک و فلفل از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

6- با بینی خود ارتباط جدید برقرار کنید:

تمرینات افزایش هوش6

تمرینات افزایش هوش: برخی از ما احتمالا یادمان است که از چه زمانی عطر چای یا قهوه ،شروع یک روز جدید را برایمان تداعی میکند،اما شما میتوانید با مرتبط ساختن یک عطر جدید،مثل مرکبات ،وانیل یا نعناع با یک فعالیت ،مسیر های عصبی جدید را هوشیار نگهدارید.
تمرین برای مغز:
به مدت یک هفته،مقداری از عطر محبوبتان را کنار تخت خود بگذارید.هنگامی که از خواب بلند میشوید،در شیشه عطر را باز کرده و مقداری از آن را استنشاق کنید ؛ بعد از دوش گرفتن و هنگام لباس پوشیدن هم ،این کار را تکرار کنید.

7- پنجره ماشین خود را پایین نگهدارید:

تمرینات افزایش هوش: هیپو کامپ مغز،یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش میکند،برای ساختن نقشه های ذهنی عطرها،بوها،صداها،و تصاویر را با هم مرتبط میسازد.
تمرین مغز:
هم زمان با اینکه در خودروی خود نشسته اید و مسیر را طی میکنید،سعی کنید با باز نگهداشتن پنجره ماشین،بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید ؛ باز نگهداشتن پنجره،مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپو کامپ مغز قرار میدهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده روی هم،یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.

8- با پول خردها بازی کنید:

تمرینات افزایش هوش: مغز ما برای تفاوت قائل شدن بین اشیا،به نشانه های چشمی و بصری متکی است به همین خاطر،استفاده از حس لامسه برای تشخیص اشیایی که کمی با هم متفاوت هستند، می تواند فعالیت در ناحیه های غشایی مغز که اطلاعات لمسی را پردازش میکنند،افزایش دهد و ننجر به سیناپسهای قویتری میشود. دقیقا به همین دلیل است که، افرادی که در بزرگ سالی بینایی خود را از دست میدهند،میتوانند خط بریل را سریعتر بیاموزند.چرا که مغز آنها مسیر های بیشتری را به پردازش خطوط ریز طی کرده است.
تمرین برای مغز:
یک لیوان را پر از پول خرد کنید و آن را در نگهدارنده ،لیوان داخل خودرو خود بریزید ، پشت چراغ قرمز سعی کنید که با استفاده از حس لامسه خود ،مبلغ آنها را مشخص کنید همچنین میتوانید آنها را در جیب خود بریزید و در هر زمان و مکانی این کار را انجام دهید.

9- بازی ده سوالی را انجام دهید

تمرینات افزایش هوش: برای پرورش مغز ،باید آنرا وادار به تمرکز بر گزینه های مختلف کنید.
تمرین مغز:
مثلا کسی به شما یک شئ میدهد و شما باید کارکرد 10 چیز مختلف را با آن اجرا کنید.
مثال:
یک مگس کش،ممکن است ،راکت تنیس،چوب بیس بال،باد برن،چوب گلف،چوب درامز،آرشه و ویولون،بیلچه، میکروفون یا پاروی قایق باشد.

10-کالاهای داخل قفسه های فروشگاه های سوپر مارکت را وارسی کنید:

تمرینات افزایش هوش: چیدمان فروشگاه های جوری است ،که جنس های سود آورتر ،در مقابل چشم مردم قرار دارد و وقتی وارد راه روها میشوید، کالاهای مورد نظرتان را پیدا نمیکنید.
تمرین برای مغز:
در راهروی فروشگاه بایستید،و یک قفسه را از بالا تا پایین نگاه کنید اگر محصول جدیدی را دیدید،آن را بردارید و مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید و درباره اش فکر کنید.لازم نیست که حتما آن را بخرید ؛ بلکه با این کار از روزمره گی خود جدا میشوید و چیز جدیدی را تجربه میکنید.

11- یک پروژه هنری را به صورت گروهی شروع کنید و انجام دهید:

تمرینات افزایش هوش: هنر،قسمت های عاطفی و غیر زبانی قشر خارجی مخچه را به کار می اندازد وقتی به کارهای هنری مشغول میشوید،قسمت هایی از مغزتان را درگیر کرده اید،که به فرم ها و رنگ ها و بافت علاقمند است همچنین با انجام کارهای هنری،مغز خود را وارد فرایند فکری میکنید که با تفکر خطی منطقی روزمره بسیار متفاوت است.
تمرین برای تفکر:
از هر نفر در گروه در خواست کنید که شکلی را ترسیم کند،با موضوعی به خصوص ،نظیر یک فصل ،یک احساس یا یکی از رویدادهای جاری مرتبط با اوضاع.

12- در طی روز ،ارتباطات اجتماعی بیشتری را برقرار کنید؛

تمرینات افزایش هوش: تحقیقات علمی،پیوسته ثابت کرده اند ،که انزوای اجتماعی تاثیرات مخربی بر توانایی های شناختی فرد دارد.
تمرین برای مغز:
وقتی به سوپر مارکت میروید،به جای اینکه سرتان را پایین بیندازید یا اطراف را نگاه کنید با فروشنده خوش و بش کنید.

13- خواندن کتاب به صورت کاملا متفاوت:

تمرینات افزایش هوش3

تمرینات افزایش هوش: وقتی کتاب ها را بلند میخوانید یا به کتاب خوانی دیگران گوش می دهید، نسبت به زمانی که بی صدا مطالعه میکنید،از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده میکنید.
تمرین برای مغز:
برای دوست یا همسر خود کتاب بخوانید و هر از چند گاهی نقش خواننده و شنونده را با هم عوض کنید شاید با این روش سرعت مطالعتان پایین می آید، اما زمان خوبی را با هم سپری خواهید کرد.

14. غذاهای ناآشنا و جدید را امتحان کنید:

تمرینات افزایش هوش: سیستم بویایی شما، با فعال کردن ترکیبات منحصر به فردی از گیرنده های داخل بینیتان می تواند میلیون ها بو را تشخیص دهد این گیرنده های داخل بینی با مرکز احساسی مغز شما ارتباط مستقیم دارند و از این جهت بوهای جدید می توانند در شما احساسات غیرمنتظره ای را تداعی کنند.
تمرین برای مغز:
یک دستور غذایی کاملا ناآشنا را، انتخاب کنید، انواع سبزیجات، ادویه جات و مواد غذایی بسته بندی شده را بررسی کنید. از فروشنده ها بخواهید که چندین مواد غذایی جدید و ناآشنا را به شما معرفی کنند.

چند توصیه برای افزایش هوش

تمرینات افزایش هوش5

تمرکز و آرامش داشته باشید

تمرینات افزایش هوش: افراد بسیاری به خاطر استرس و هیجان زیاد با وجود هوش سرشار فرصت های بیشماری را از دست داده اند، اکثر افرادی که در امتحانات پایان ترم مدارس یا حتی ورودی دانشگاه ها رتبه های ضعیف بدست می آورند، به خاطر استرس و هیجان بالا نتوانسته اند از قدرت تحلیل و پردازش ذهن خود استفاده کنند.

مکمل هایی برای افزایش هوش خود بخورید

تمرینات افزایش هوش: برخی مواد غذایی و مکمل های طبیعی می توانند به صورت پیشرفته سبب افزایش سطح هوش افراد شوند، از جمله مصرف انواع توت ها، عسل، خرما، شکلات تلخ، کافئین، اسید های چرب امگا 3 و دانه های آجیل تاثیر بسیار مطلوبی بر سطح هوش می گذارند.

با افراد نابغه و باهوش دوست شوید

تمرینات افزایش هوش: زمانی که از اجتماع فاصله بگیرید و با افراد جدید و خلاق آشنا نشوید به تدریج دچار پسرفت در هوش و استعداد می شوید، بسیاری از افراد عادی با معاشرت با افراد خلاق و دانشمند دچار شکوفایی هوش و دانش و در آینده نزدیک خود نیز یک ایده پرداز خلاق شده اند.

خوراکی هایی که نباید مصرف کنید

تمرینات افزایش هوش1

تمرینات افزایش هوش: مصرف فست فود، خوراکی های بسیارشیرین و چرب می تواند سبب کاهش بهره هوشی شود، به ویژه این اثر در کودکان در حال رشد بیشتر است و می تواند اثرات دائمی بر ذهن آنها بگذارد که رژیم غذایی سالم باعث پرورش قوای ذهنی و خوراک ناسالم باعث مرگ سلول های مغزی می شود، همچنین استشمام گرد و غبار و تنفس در هوای آلوده می تواند سبب از بین رفتن و مرگ سلول های مغزی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا