;
تناسب اندام و تغذیهسلامت

کاهش وزن با آجیل: اینجوری هم بخور هم لاغر شو!

کاهش وزن با آجیل: از گذشته این باور که آجیل ها خوراکی های چرب و ناسالم هستند در بین مردم وجود داشته است. هنوز در ایران بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند که آجیل برای سلامتی مفید نیست.

شاید شما هم این جمله را از اطرافیان خود شنیده اید که مصرف آجیل باعث افزایش چربی خون و افزایش وزن می شود. جملاتی نظیر: تخمه نخور. چاق میشی یا بادام هندی خیلی چربه…. در بخش سلامت از سری مطالب تناسب اندام و تغذیه همه چیز درباره کاهش وزن با آجیل را یاد بگیرید. با مجله گفتنی همراه باشید.

این هم جالبه: میوه های کم کالری و لاغر کننده که بهتر است انتخابتان باشد!

کاهش وزن با آجیل

امروزه با توجه به پیشرفت علوم مختلف و آگاهی دقیق از ارزش غذایی تمام خوراکی هاء و به دنبال شناخت سازوکارهای سلولی و مولکولی، دانشمندان تایید کرده اند که مصرف آجیل نقش مهمی در کاهش سطح قند خون، کاهش چربی خون، کاهش وزن و شاخص توده بدنی 80 دارد.

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، اصلا به حرف کسانی که شما را از خوردن آجیل منع می کنند توجه نکنید. البته آجیل به دلیل محتوای چربی بالا و مقدار کالری زیادی که دارد، همیشه متهم شماره یک افزایش وزن و چاقی معرفی شده است؛ اما شک نداشته باشید که مصرف آجیل و خشکبار به جای هله هوله های بی خاصیت و پرکالری انتخاب بسیار عاقلانه ای است.

کاهش وزن با آجیل2

این هم جالبه: رژیم غذایی نظامی: لاغری سریع‌ در یک هفته!

چربی سوزی و کاهش وزن با آجیل و خشکبار

برای مثال اگر شما به عنوان عصرانه یک مشت آجیل و یک میوه بخورید. یک میان وعده سالم و کم کالری خورده ايد که حسابی شما را سیر میکند و هیچ ضرری هم به شما نمی رساند.

ترکیب کاملی که از فیبرهای خوراکی، پروتئین ها و ویتامین ها در آجیل وجود دارد، باعث القای حس سیری می شود و لذا استفاده از آن به عنوان میان وعده، عامل مهمی در جلوگیری از ریزه خواری و در نتیجه مدیریت و حفظ وزن مناسب محسوب می شود.

به طور کلی بهترین راه برای کاهش وزن برنامه ریزی الگوی تغذیه به گونه ای است که قابل اجرا و ارضا کننده باشد. آجیل غریزه گرسنگی شما را ارضا می کند. و شما را خوب سیر می کند.

کاهش وزن با آجیل چگونه است؟

کاهش وزن با آجیل، آجیل به دلیل محتوای چربی بالایی که دارده سرشار از انرژی است و به همین دلیل همیشه متهم به «چاق کننده بودن» می شود. از سوی دیگر مصرف آجیل به عنوان عامل موثر در کاهش وزن توصیه می شود. اما چه عواملی باعث می شود تا آجیل علی رغم چرب بودن و پر انرژی بودن، مانع از افزایش وزن و چاقی شود؟

در سال های گذشته مطالعات فراوانی انجام شد تا مشخص شود که آجیل و خشکبار از طریق چه سازوکارهایی به مدیریت وزن و کاهش وزن کمک می کند. مهمترین این مکانیزم ها را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

کاهش وزن با آجیل1

این هم جالبه: آب گوجه فرنگی برای لاغری+ طرز تهیه و روش مصرف!

کاهش اشتها

کاهش وزن با آجیل، چربی های خاصی که در آجیل وجود دارد. سبب آزادسازی هورمون های سیری از قبیل کولسیتوکینین 00 در دستگاه گوارش می شود. همچنین محتوای فیبر خوراکی و پروتئین.

می تواند به عنوان عامل سرکوب کننده اشتها و کاهش کرسنگی عمل کند. دانشمندان تایید کرده اند اثر ضد اشتهای آجیل، زمانی که به صورت کامل و درسته مصرف شود(یعنی آجیل بخورید) بسیار بیشتر از زمانی است که به صورت خمیر یا کره (مثل کره بادام زمینی یا شیر بادام) خورده شود.

همچنین اکر شما آجیل را به عنوان میان وعده بخورید. نسبت به زمانی که آن را همراه غذا یا به عنوان جزیی از غذا می خورید. بیشتر سیر می شوید. نکته جالب دیگر مصرف آجیل با پوست است.

تحقیقات ثابت کرده زمانی که شما آجیل با پوست می خورید. نسبت به زمانی که آمیل مغز شده می خورید زودتر سیر می شوید. ظاهراً در این مورد چشمان شما با دیدن پوسته های آجیل و با تخمین مقدار آجیلی که خورده اید. به سیری زودرس شما کمک میکند.

عدم جذب تمام انرژی

وقتی ارزش غذایی خوراکی های مختلف را بررسی می کنید. در مورد آجیل ها به نکته عجیبی بر می خوریم. مقدار چربی و انرژی که پس از مصرف آجیل در بدن ما جذب می شود، کمتر از آن عددی است که در جدول ارزش غذایی مشاهده می کنیم؛ و در حدود 15% از محتوای انرژی آجیل از بدن ما دفع مي شود.

در حقیقت افرادی که زیاد آجیل می خورند. به علت دفع چربی آجیل، مدفوع چربتری دارند. ساختار چربی آجیل ها به گونه ای است که در برابر جذب توسط روده مقاومت می کنند.

افزایش متابوليسم

بلافاصله بعد از خوردن آجیل، متابولیسم بدن تا 10% افزایش می یابد.

شاخص کلیسمی پایین

کاهش وزن با آجیل، مقدار کربوهیدرات موجود در آجیل ها به قدری ناچیز است که اصولاً در جدول شاخص گلیسمی، برای آجیل جایگاهی وجود ندارد، اما یک خاصیت جالب آجیل, توانایی آن در کاهش شاخص گلیسمی غذاهای دیگر است.

مصرف آجیل همراه با یک وعده غذایی که شاخص گلیسمی(مقدارکربو‌هیدرات) بالایی دارد، گوارش کربوهیدرات غذا را آهسته کرده, و در نتیجه سرعت افزایش قند خون پس از صرف غذا را کاهش می دهد تا بدن مدت زمان بیشتری احساس سیری کند.

اثر بر انسولین

کاهش وزن با آجیل، افزایش مقاومت انسولینی با ایجاد التهاب مزمن باعث افزایش وزن می شود. مصرف آجیل به خوبی سطح انسولین خون را پایین می آورد. و با افزایش حساسیت انسولینی در دراز مدت باعث کاهش وزن می شود.

به عنوان مثال مصرف یک وعده غذایی غنی از گردو (مثل خورش فسنجان), با ترشح هورمون آدیپونکتین باعث کاهش مقاومت انسولینی می شود.

اثر روانی

کاهش وزن با آجیل، وقتی شما برای کاهش وزن یک برنامه غذایی صحیح داشته باشید که با انواع آجیل و خشکبار همراه باشد، نسبت به یک رژیم غذایی سخت علاقه بیشتری به دنبال کردن آن خواهید داشت. طبیعی است که رضایت روانی از این رژیم، موفقیت بیشتری برای شما به دنبال دارد. اگر آجیل را کمتر بجوید. چربی کمتری جذب خواهید کرد.

شما همراهان همیشگی مجله گفتنی می توانید جدیدترین مقاله ها درباره لاغری و کاهش وزن را در بخش سلامت گفتنی مطالعه کنید. خوشحالی می شویم نظرات و پیشنهادهای خود را با ما به اشتراک بگدارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا