;
مد و زیباییمد روز

راهنمای خرید کفش تابستانی: این 10 اشتباه را انجام ندهید!

راهنمای خرید کفش تابستانی: فصل گرم تابستان فراررسیده و ویترین فروشگاه‌ها با مدل‌های مختلف کفش و لباس‌های تابستانی مزین شده‌اند. تنوع کفش‌های تابستانی، انواع صندل‌ها و دمپایی‌ها به قدری زیاد است که هر نوع سلیقه و بودجه‌ای را پوشش می‌دهد. اما هنگام خرید کفش تابستانی علاوه بر سلیقه شخصی، باید سلامت، بهداشت و راحتی پاها را نیز مدنظر داشت.

راهنمای خرید کفش تابستانی

بر اساس آمار مشخص شده بیشتر مردم هنگام انتخاب و خرید کفش تابستانی اشتباه‌های رایجی انجام می‌دهند که سلامتی یا راحتی پاهایشان را تهدید می‌کند. برای آشنایی با این اشتباه‌ها و دوری از آنها از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه بخش مد و زیبایی از سری مطالب مد روز را ببینید. با مجله گفتنی همراه باشید.

۱۰- نازک بودن کف صندل

راهنمای خرید کفش تابستانی: وقتی زیره (کف کفش) بسیار نازک باشد، نمای بسیار بدی برای کفش می‌سازد. علاوه بر این، این امر باعث می‌شود تا مفاصل پا تغییر شکل دهند و در افرادی که انگشتان پا بلندی دارند، پینه‌ی شست پا که بسیار دردناک است ایجاد خواهند کرد.

باریک بودن زیری یا تخت کفش سبب می‌شود ناخن‌ انگشتان پا رشد کافی نداشته باشند و پوست نیز دچار خارش شود؛ این عوامل سبب زبر و سخت شدن پوست پا می‌شوند.

۹- متناسب نبودن پاشنه کفش

راهنمای خرید کفش تابستانی: وقتی پاشنه کفش به صورت استاندارد طراحی نشود، انحنای کف پا با انحنای کفی کفش متناسب نخواهد بود. نتیجه این امر درد زیاد پاست به این خاطر که پاها فقط در قسمت پاشنه و انگشتان روی کفش قرار می‌گیرد و قوس کف پا در هوا می‌ماند. پوشیدن اینگونه کفش‌های تابستانی مشکلاتی در جریان خون در این قسمت از پا پدید می‌آورند. همچنین باعث پینه بستن پا، عرق کردن بیش از اندازه و درد شدید پاها می‌شود.

۸- بزرگ‌تر بودن کف کفش از اندازه پاها

راهنمای خرید کفش تابستانی: بزرگ بودن کفی کفش تابستانی اغلب در صندل‌ها و دمپایی‌ها دیده می‌شود، مخصوصا دمپایی‌های لاانگشتی. در قسمت شست پای این نوع صندل‌ها، کفی کفش اغلب بسیار پهن است و در نتیجه انگشت پا استراحت کافی نمی‌تواند داشته باشد.

اندازه نرمال فاصله انگشت و نوک صندل نباید بیشتر از یک سانتی‌متر باشد. این حدفاصل محدود کمک می‌کند تا راه رفتن با این دمپایی‌ها راحت‌تر باشد. وقتی فضای نوک انگشت پا و کفی زیاد باشد، راه‌رفتن سخت و ناامن خواهد بود. حتی گاهی این مساله سبب بروز بیماری‌های پوستی و مفاصل در این قسمت از پا می‌شود.

۷- کوچک بودن سایز کفش

وقتی صندلی که می‌پوشید کفی کوچک‌تر از اندازه پاهای شما داشته باشد، مجبور می‌شوید کفش را با انگشتان پاها در جای خود ثابت نگه دارید. یعنی فشار دایمی به ماهیچه‌ها و انگشتان پا وارد می‌کنید. پوشیدن این مدل کفش تابستانی و صندل خطر آسیب دیدن پاشنه پا را نیز بدنبال دارد.

۶- گشاد بودن بیش از حد کفش

راهنمای خرید کفش تابستانی: وقتی کفش تابستانی که انتخاب کرده‌اید بیش از اندازه شل و وارفته باشد، نگه داشتن آن در پا به یک معضل تبدیل خواهد شد. پوشیدن این کفش‌ها یعنی تلاش دایمی انگشتان پا برای نگه داشتن کفش در جای خود. یعنی فشار و درد دایمی. بعلاوه، پوشیدن این نوع کفش‌ها سبب تغییر شکل مفاصل پا، پینه بستن و درد کمر و قوزک پا خواهد شد.

۵- بزرگ‌ بودن کفش

راهنمای خرید کفش تابستانی: بدون شک گفتن این مورد چندان عقلانی به نظر نمی‌رسد زیرا تصور می‌شود که کمتر کسی کفش بزرگ‌تر از پاهای خود خریداری کند. اما جالب است بدانید که این اشتباه رایج رخ می‌دهد و کم نیست تعداد کسانی که چنین خطایی را انجام می‌دهند. اما این را بدانید وقتی کفش بزرگ‌تر از سایز پاهاست، شما هر بار که پاهای خود را بلند می‌کنید، همه ماهیچه‌های پا و انگشتان پا را به کار می‌گیرید تا کفش از پا در نیاید. همین امر سبب می‌شود هر آن در خطر سکندری خوردن و از دست دادن تعادل خود باشید. بزرگ بودن سایز کفش نسبت به اندازه پاها همانند کوچک بودن آن خطر پینه بستن را بدنبال دارد.

۴- کفش‌هایی با مواد غیرطبیعی

راهنمای خرید کفش تابستانی: در ماه‌های گرم فصل تابستان توصیه می‌کنیم از کفش‌هایی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند، مثل کفش‌های چرمی یا پارچه‌ای. پوشیدن کفش ساخته شده از چرم مصنوعی در فصول گرم سال خطرات سلامتی برای فرد بدنبال دارد. افزایش دمای هوا باعث می‌شود تا مواد شیمیایی به کار رفته در تولید کفش با پوست انسان واکنش‌های مختلفی بروز دهد و عرق‌سوز شدن یا حساسیت دادن را بدنبال خواهد داشت. همچنین ممکن است عفونت قارچی، پوسته‌پوسته شدن و زخم و جراحت هم ایجاد کند.

۳- کفش‌های ورنی (چرم براق)

راهنمای خرید کفش تابستانی: در فصل تابستان پوشیدن کفش‌هایی که از جنس وِرنی هستند بزرگ‌ترین اشتباهی است که مردم انجام می‌دهند. چرم براق در هوای گرم و رطوبت زیاد هوا مقاومت کافی ندارد و ممکن است زیر نور مستقیم خورشید در یکی از روزهای داغ مردادماه ترک بخورد، پاره شود یا از فرم بیفتد. بنابراین، هنگام خرید کفش تابستانی از جنس ورنی پرهیز کنید.

۲- پوشیدن کفش جلو بسته بدون جوراب

راهنمای خرید کفش تابستانی: در فصل تابستان اگر قصد دارید کفش جلو بسته بپوشید، حتما جوراب بپوشید. نپوشیدن جوراب باعث می‌شود تا پاها بیش از حد طبیعی عرق کنند و پوست پاشنه پاها نیز به شدت زمخت و سخت خواهد شد. برای اینکه ظاهر کفش خراب نشود و در عین حال کف پاهایتان هم پینه نبندد، بهتر است از جوراب‌های مخصوص کفش‌های کالج استفاده کنید.

۱- پوشیدن کفش‌های تخت

راهنمای خرید کفش تابستانی: پوشیدن کفش‌های تخت و بدون پاشنه برای مدت زمان بیشتر از یک یا دو ساعت سبب آسیب دیدن پاها خواهد شد. این کفش‌ها برای تعدیل کردن اثر پاشنه هنگام راه رفتن در سطوح صاف طراحی نشده‌اند، یعنی اسکلت بدن شما با هر گامی که بر می‌دارید یک میکروتروما را متحمل می‌شود.

بعلاوه، کفش‌های تخت خطر رگ‌به‌رگ شدن پاها را بدنبال دارد. برای اینکه بتوانید از زیبایی کفش‌های تابستانی عروسکی و تخت لذت ببرید و در عین حال به سلامت پاهای خود هم آسیب وارد نکنید، توصیه می‌کنیم مدل‌هایی را انتخاب کنید که پاشنه بسیار کوتاه دارند و کاملا تخت و صاف نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا