;
سبک زندگیمهارت های زندگی

بهترین زمان و روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات چه زمانی می باشد+آموزش

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات: یکی از مهم ترین سین های سفره هفت سین عید سبزه می باشد که طبق معمول رسوم گذشته پیش از فرا رسیدن عید اقدام به کاشتن دانه های آن می کنند حالا مسئله مهم این است که سبزه سبز کنیم یا نهال بکاریم؟ چون سرنوشت سبزه های عید که برای سفره هفت سین درست می شوند تا روز 13 فروردین مشخص می شود و عمرشان به پایان میرسد و بقیه سبزه هایی که مانده است و به فروش نرفته اند و پس از تحویل سال دیگر به کار کسی نمی آیند،دور انداخته می شوند. با یک مطلب سبک زندگی از مجله گفتنی همراه باشید.

این را هم ببینید: آموزش بهترین ته دیگ زعفرانی: ترد و خوشمزه با فوت کوزه گریش

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات، همان هایی هم که فروخته می شوند فقط تا سیزده بدر فرصت ماندگاری دارند و مشابه آن ها دور ریخته می شوند با این تفاوت که افراد طبق عادات دیرینه آنها را روانه آب می کنند تا هر چه بیماری و بلا است از خود دور کنند.

سبزه عید

شاید بپسندید: وسایلی که خانه را پر از انرژی منفی می کنند! اگه میخوای پولدار بشی سریع دور بنداز!

اکنون گروهی از افراد سعی بر این دارند تا شیوه مناسبی جایگزین رسم کهن بکنند تا هدر رفت منابع را کاهش داده و حتی به زعم خود سودی به محیط زیست برسانند. از جمله این راهکارها نه به سبزه درست کردن حبوبات و غلات است. بر اساس برآوردهای سالانه ایرانیان حدود 60 میلیارد ریال هزینه صرف مواد اولیه و آب شیرین مصرفی برای تهیه سبزه می کنند.

بنابراین گروه های زیست محیطی توصیه می کنند به جای اینکه برای سبزه درست کردن از عدس و گندم استفاده کنیم دانه های مرکبات را جایگزین آن ها کرده تا در نهایت نهالی داشته باشیم که دیگر آن را دور نیندازیم و مدت ها به رشد خود ادامه داده و چندین سال عمر کند این موضوع چیزی است که اخیراً در گروه های زیست محیطی سایت ها و کانال های تلگرامی دست به دست می چرخد.

بعضی از افراد استقبال بسیار خوبی از این شیوه کرده اند اما عده ای از کارشناسان نیز جدا از بحث فرهنگی و رسم و رسوم نوروز مخالفت خود را با کاشت نهال به خاطر شرایط بی آبی ایران اعلام کردند.

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات، چنانچه امروز در گفتنی خواهیم گفت بهترین روشی که می توانیم پیاده کنیم این است که از ظرف ها و هسته های دور ریختنی همچون لیمو ، پرتغال و یا حتی با خرما به کار ببریم و طرز کشت را هم مشخص کنیم. ما با توجه به دستورالعمل می توانیم سبزه های زیبایی را با این دانه ها برای سفره هفت سین خود بکاریم و پس از سیزده به در دیگر آنها را دور نیاندازیم و در جای مناسب آن را نگه داریم ممکن است این مکان مناسب حیاط خانه باشد و یا باغچه جلوی منزل یا پارک.

این مطلب هم کاربردیه: طرز تهیه رنگ خوراکی در آشپزخانه: دیگه از بیرون نخر

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات-لیمو شیرین

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات ؛ نارنج و پرتقال

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات، به اعتقاد قدیمی ها دانه گیاهان را نباید زبان زد تا سبز شوند بنابراین حسب احترام به عقاید آنها هسته ها را تر و تازه از داخل میوه ها در بیاورید به مدت 48 ساعت داخل آب بخیسانید. هر کدام از مرکباتی که مد نظرتان هست دانه هایش را جدا از هم نگه دارید.

پس از گذشت دو روز از خیس شدن دانه ها میتوانید برای راحتی کار پوستشان را گرفته و سپس داخل خاک جا کنید و البته چنانچه عجله داشتید بدون خیساندن و صبر کردن به صورت مستقیم نیز می توانید آن ها را در خاک قرار دهید.

در مخلوطی از خاک گلدان ، پرلیت و کود گیاهی اقدام به کاشتن دانه ها بکنید حتماً دقت داشته باشید که ظرفی که در داخل آن دانه ها را می کارید روزنه هایی برای تخلیه آب داشته باشد در مرحله بعدی دانه های هر میوه ای را به صورت جداگانه در یک گلدان در عمق یک سانتیمتری از خاک بکارید.

اگر تمایل داشتید می توانید ظروف متنوعی را برای این کار انتخاب کنید مثلاً یک سینی عمیق بزرگ را میشود استفاده کرد تا تعداد بیشتری دانه داخل آن کاشت فقط حتماً به این نکته توجه داشته باشید که باید فاصله ای حدود 10 سانتی متر بین هردانه قرار دهید.

حال نوبت به این رسیده است که با یک نایلون روی دانه ها را بپوشانید و بعد در مکانی قرار دهید که به طور غیر مستقیم نور داشته باشد قرار دهید. خاک آن بایستی همیشه نم دار و مرطوب بوده بنابراین تا زمانی که دانه ها جوانه می زنند توجه زیادی به شرایط خاک داشته باشید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

این ترفند مفید رو ببین: از بین بردن سوختگی اجاق گاز استیل بدون زور زدن و خراش

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات-پرتقال

سبزه هسته پرتقال و نارنج، چند روزه سبز میشود؟

روش کاشت سبزه عید با هسته مرکبات، چنانچه تمامی مراحل را به خوبی انجام داده باشید و شرایط محیطی از دما و نور کافی برخوردار باشد معمولاً اولین نشانه های سبز شدن دانه ها بین 3 تا 5 هفته نمایان میشود و اینجاست که گیاه دیگر نیازی به نور مستقیم ندارد.

 

این مطلبم جالبه:

بازی‌های گروهی برای عید دیدنی‌های نوروز ۱۴۰۳

بهترین روشهای از بین بردن لکه های روغن از دیوار آشپزخانه!

سبزه عید: آموزش مرحله به مرحله کاشت با نکات، خیلی آسان امسال هنر نمایی کن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 16 =

دکمه بازگشت به بالا